1

Prawie 60 małych i dużych artystów wzięło udział w VII Plenerze Artystycznym „Zamek Rabsztyn – przyroda i historia „, jaki w sobotę 15 czerwca odbywał się pod zamkiem w Rabsztynie. Rano pod zamkiem uczestników pleneru powitał Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, który krótko omówił cele pleneru. Następnie olkuska fotograficzka Agnieszka Ryszka zaprosiła uczestników do udziału w plenerowych warsztatach fotograficznych „Ona i zamek”. Potem wszyscy otrzymali materiały plastyczne, pamiątkowe przypinane znaczki i zestawy materiałów promocyjnych miasta i gminy Olkusz oraz Stowarzyszenia. Potem przyszedł czas na wybór miejsca na rysowanie, bądź malowanie zamku i przy pięknej, słonecznej pogodzie uczestnicy pleneru zabrali się do pracy. Kilkugodzinne zajęcia plenerowe zakończył wspólny obiad w restauracji „Podzamcze”. Potem był jeszcze czas, aby zwiedzić „Chatę Kocjana”.

2

W plenerze wzięli udział podopieczni sekcji plastycznych i kursów malarskich oraz studenci uniwersytetów trzeciego wieku z: Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Ogniska Artystycznego „Żaczek” w Olkuszu, a także ośrodków kultury w Bukownie, Kluczach, Trzebini, Będzinie i Zawierciu. – Choć było bardzo upalnie i wszyscy artyści szukali zacienionego miejsca, aby móc malować, czy rysować, liczę, że udział w plenerze był dla nich ciekawym doświadczeniem. Zależało nam, aby w swoich pracach pokazali, że piękno zamku, to nie tylko uroda samej budowli, ale także otaczającej ją przyrody, skał, kwiatów, drzew. Liczymy, że plener poza celami artystycznymi zintegrował środowisko twórców z okolicznych ośrodków. Jestem przekonany, że prace powstałe podczas pleneru pokazywane na kolejnych wystawach będą służyły promowaniu zamku Rabsztyn, którym zajmujemy się od 19 lat. – uważa Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

3

Prace plastyczne i fotograficzne powstałe podczas pleneru będzie można oglądać w październiku na wystawie w olkuskim Domu Kultury. Są szanse, że później wystawa, której będzie towarzyszył katalog w formie kalendarza ściennego, zostanie zaprezentowana także w innych ośrodkach kultury.

4

Plener został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Nadleśnictwa Olkusz oraz prywatnych sponsorów, m.in. restauracji Podzamcze i sklepu Leviatan.
Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” powstało w 2000 roku w Olkuszu. Postawiło sobie za cel ratowanie ruin zamku przed dalszym zniszczeniem, a także popularyzację tego cennego zabytku. Stowarzyszenie jest inicjatorem i współorganizatorem odbywających się od 2003 roku turniejów rycerskich. Wydaje foldery i książki poświęcone historii zamku Rabsztyn, organizuje cieszące się sporą popularnością konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie, zloty turystyczne oraz plenery. Przed trzema laty Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, jako jedyne z ziemi olkuskiej, znalazło się w gronie laureatów XIII edycji konkursu „Kryształy Soli”, w którym otrzymało wyróżnienie w kategorii „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego”. W tym roku Stowarzyszenie zostało uhonorowane olkuską nagrodą „Cordis Nobilis”.

Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze