plener rabsztyn 2017

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła przeszło trzydziestu uczestnikom V Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn” im. Jacka Taszyckiego, jaki odbywał się od 8 do 10 czerwca.

W trzydniowym plenerze zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” wzięło udział dwudziestu uczniów liceów plastycznych z Krakowa i Dąbrowy Górniczej wraz z opiekunami. Pierwszego dnia pleneru poznawali, a następnie malowali olkuską starówkę. Po południu zwiedzali zbiory olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA, o których opowiadał Olgerd Dziechciarz, a potem Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, gdzie z twórczością tego wybitnego artysty zapoznała ich Grażyna Praszelik – Kocjan. Następnie, w MOK Centrum Kultury wzięli udział w spotkaniu poświęconym patronowi pleneru. Jacek Taszycki (1952 – 2004) był olkuskim artystą plastykiem. W tym roku przypada 65 rocznica jego urodzin. O jego życiu i twórczości opowiadali: Grażyna Praszelik – Kocjan, prof. Stanisław Jakubas oraz Bożena Jagiełło –Taszycka, żona Jacka Taszyckiego.

 

plener rabsztyn 2017 1

Drugi dzień pleneru rozpoczął się od zwiedzania zamku Rabsztyn, po którym oprowadzał społecznie Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. Do uczestników pleneru dołączyły dwie grupy działające w MOK Olkusz ; dzieci z pracowni plastycznej pod opieką Wioletty Sarota – Stach oraz uzdolnieni artystycznie studenci Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pracowali w tym roku pod kierunkiem Klaudii Zub -Piechowicz. W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, uczestnicy pleneru mogli zwiedzić zamek Rabsztyn, chatę Kocjana i Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego za symboliczną złotówkę. Koszty wstępów pokrywało Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Wszyscy uczestnicy pleneru otrzymali zestawy wydawnictw promujących atrakcje turystyczne Olkusza i ziemi olkuskiej przygotowane przez Biuro Promocji i Informacji Publicznej olkuskiego magistratu. Efektem pleneru jest przeszło pięćdziesiąt obrazów i rysunków, które od jesieni będzie można oglądać na kolejnych wystawach organizowanych w Krakowie, Dąbrowie Górniczej i olkuskim Domu Kultury. Zostanie także opracowany katalog wystawy, który będzie bezpłatnie rozdawany zwiedzającym.

plener rabsztyn 2017 8

– Każdy plener plastyczny, ma coś, co go wyróżnia od innych. W naszym przypadku jest to historia i zabytki. Mamy nadzieję, że udział w plenerze był ciekawym doświadczeniem dla jego uczestników, którzy mieli okazję poznać zabytki Olkusza i zamek Rabsztyn, a przy okazji poznać się nawzajem. Prace powstałe podczas pleneru pokazywane na kolejnych wystawach będą służyły promowaniu zamku Rabsztyn, którym zajmujemy się od 17 lat. – uważa Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

plener rabsztyn 2017 14

Plener został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Honorowy patronat nad plenerem objął prof. Stanisław Tabisz, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wsparcia finansowego udzieliły władze Olkusza, Nadleśnictwo Olkusz oraz prywatni sponsorzy.
Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” powstało w 2000 roku w Olkuszu. Postawiło sobie za cel ratowanie ruin zamku przed dalszym zniszczeniem, a także popularyzację tego cennego zabytku. Stowarzyszenie jest inicjatorem i współorganizatorem odbywających się od 2003 roku turniejów rycerskich. Wydaje foldery i książki poświęcone historii zamku Rabsztyn, organizuje cieszące się sporą popularnością konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie oraz plenery. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, jako jedyne z ziemi olkuskiej, znalazło się w gronie laureatów XIII edycji konkursu „Kryształy Soli”, w którym otrzymało wyróżnienie w kategorii „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego”.

Jacek Sypień
Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu

plener rabsztyn 2017 3

plener rabsztyn 2017 2

plener rabsztyn 2017 4

plener rabsztyn 2017 5

plener rabsztyn 2017 6

plener rabsztyn 2017 7

plener rabsztyn 2017 9

plener rabsztyn 2017 10

plener rabsztyn 2017 11

plener rabsztyn 2017 12

plener rabsztyn 2017 13

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze