wasze interwencje nowe

Zakaz parkowania tyłem do budynku – tabliczka tej treści pojawiła się niedawno na parkingu przy ul. Krasińskiego 2A na olkuskim osiedlu Młodych. Do naszej redakcji dzwonili zaciekawieni mieszkańcy z pytaniem, kto zamontował tabliczkę i jaką ma ona moc prawną.

Okazało się, że tabliczka została umieszczona przez administrację osiedla na prośbę kilku mieszkańców bloku. Parking znajduje się blisko budynku, a spaliny z uruchamianych samochodów dostają się przez otwarte okna do mieszkań. Problem jest szczególnie uciążliwy zimą, gdy kierowcy „zapalają” auta na dłużej, odśnieżając pojazdy. Administracja osiedla podkreśla, że tabliczka nie jest znakiem drogowym, a jedynie informacją dla kierowców. 

Czy zatem zmotoryzowani, którzy zaparkują w inny sposób, mogą dostać mandat? Policja uspokaja, że za niedostosowanie się do informacji umieszczonej na tabliczce nie grożą żadne sankcje. – Umieszczona pod znakiem D-18 „parking” tabliczka „zakaz parkowania tyłem do budynku” nie ma umocowania prawnego. Kierowcy, którzy zaparkują swoje pojazdy tyłem do budynku nie będą naruszali obowiązku wynikającego z art. 46 ust. 4 Ustawy prawo o ruchu drogowym, który brzmi: „Kierujący pojazdem jest zobowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazanymi znakami drogowymi” – informuje oficer prasowy olkuskiej komendy asp. Katarzyna Matras.

znak krasińskiego 2a

Policjantka szczegółowo wyjaśnia, że znaki i sygnały drogowe oraz zasady ich umieszczania wynikają z ustawy i jej przepisów wykonawczych. – Umieszczanie pod znakiem „parking” tabliczki informującej określa Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zakres ich stosowania reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania. W razie potrzeby wskazania określonego sposobu parkowania pojazdów na drodze, pod znakiem D-18 umieszcza się odpowiednią odmianę tabliczki T-30, która podaje sposób ustawienia pojazdów – dodaje asp. Matras.

Czy tabliczki z tego typu zakazami są potrzebne? Czy kierowcy zastosują się do prośby grupy mieszkańców? Czekamy na Państwa opinie!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Betsy
Betsy
5 lat temu

Always can recall the design of your ring must rely on tasdte of your
respective lady. There’s little else on earth that will generate a girl happier
over a shiny diamond. The fact remains,a lot of these darling
gems usually aren’t flrmed neither created usinbg the same ultra modern tools used to mass-produce the majority of
our latest necklaces merchandise.

My homepage; weding planning book uk (dark-os.com: https://dark-os.com/redirect.php?url=http://1i1.me/4e)

kolosky
kolosky
5 lat temu

[quote name=”pavv”]No i co z tego, że jest. Wiele artykułów i paragrafów jest…[/quote]
Są martwe.. Aby je ożywić trzeba policji z jajami.. Z Chrzanowa przyszedł nowy komendant, ale nie zaprowadził chrzanowskich porządków – po Chrzanoiwe policyjne patrole chodzą pieszo. A czemu w Olkuszu nie ?? A dupy rosną..

Włodek
Włodek
5 lat temu

Myślę że jest to zaniedbanie rządzących w kraju. Nie dbają o podstawowe prawa obywateli. W wielu krajach europy takie lekceważenia współmieszkańców jest karane. Policja reaguje na zgłoszenia mieszkańców w takich przypadkach oraz na przypadki zakłócania spokoju mieszkańców np. w blokach. U nas dużo się mówi o praworządności i na tym koniec.

pavv
pavv
5 lat temu

[quote name=”kolosky”]@pavv – „Odpalam auto po to żeby się nagrzało” – zaraz ci oswiecona policjantka Matras wyjaśni czy tak możesz robic – za takie rzeczy jest po prostu mandat. Reguluje to art. 60/2/3 PoRD.
[/quote]

No i co z tego, że jest. Wiele artykułów i paragrafów jest…

Januszek z PSKi
Januszek z PSKi
5 lat temu

Tabliczka, tabliczką, brak miejsc, brakiem – są jednak pacany, co parkują na trawniku, pod oknem, tyłem. Bo przecież mieszkając na parterze warto mieć auto zaraz za ścianą, obok łóżka.
Piszecie o braku miejsc (prawda to), ale są ludzie, co parkują po 3-4 auta, albo stoją jakieś ewidentnie firmowe auta na parkingu przy bloku – czemu nie ogarną najpierw tego?

stt
stt
5 lat temu

Drodzy olkuszanie odnośnie parkowania tyłem do budynku chodnika jest dyrektywa Unii europejskiej która w Polsce jest nie honorowana, chociaż nie do końca nauki jazdy już nie uczą parkowania tyłem dla kat.B i nie jest wymagany ten manewr na egzaminie. Teraz inaczej odpalasz zimny silnik spaliny niedopalone bardzo szkodliwe wypuszczasz na przechodniów żeby silnik aby dopalił spaliny musi byc rozgrzany silnik i katalizator i tak możesz smrodzic przez 1 min. a twoje ukochane pociechy lub sympatia będzie się tym zapachem delektowac. Nieraz jade z żoną i pyta mnie czy samochód przed nami jadący jedzie na węgiel tak smrodzicie. Moi drodzy jesteście w większości odporni na wiedzę podam przykład. Droga serwisowa na Osiedlu Młodych ma trzy skrzyżowania równorzędne to że większośc wymusza pierwszeństwo to norma ale to robi też policja i straż miejska to dla mnie jest fenomen, natrętne wjeżdżanie pod prąd przeciwny pas ruchu na skrzyżowaniu. Życzę Wam dopuście trochę wiedzy i rozsądku do swojego umysłu na świeżym powietrzu idzie wiosna.

kolosky
kolosky
5 lat temu

@pavv – „Odpalam auto po to żeby się nagrzało” – zaraz ci oswiecona policjantka Matras wyjaśni czy tak możesz robic – za takie rzeczy jest po prostu mandat. Reguluje to art. 60/2/3 PoRD.
Art. 60/2/2 też sobie przeczytaj.
@valdez76 – jak juz zrozumiesz co napisano powyżej poczytaj zasady parkowania w strefie zamieszkania – byle gdzie to możesz na swoim podwórku zaparkować. Pretensje do gminy i spółdzielni miej a nie do mieszkańców, którzy chca mieć minimum spokoju.
Ciesz sie, że chcieli pół a nie cały parking dla siebie. Parkuj pod swoim blokiem to nie będzie cię nikt ganiał.
Piszesz „mieszkałem” czyli juz nie mieszkasz ? To kiego c..ja się wpierdzielasz w parkowanie na osiedlu ?
Poziom twoich wypocin jest tak mierny, że nawet nie warto komentowac..
@oficer prasowy olkuskiej komendy asp. Katarzyna Matras – może zamiast się popisywać przed mikrofonem weźcie się za zrobienie porządku z parkowaczami w strefie zamieszkania, jeżdżącymi po chodnikach, jeżdżącymi 80 po strefie.. Macie pole do popisu, ale wysiąść z auta ciężko ?? Nawet jak palcem pokazałem, że auto zastawia chodnik całkowicie to i tak policjantka nic nie zrobiła.

Młody
Młody
5 lat temu

Sami siebie zatruwaja bo samochody rurą do swoich okien ustawiają,
sami sobie trawniki za.ry.ają bo swoje pieski na nie wyprowadzają i po nich nie sprzątają,
zieleni coraz mniej mają bo na trawnikach parkują i drzewa wycinać i okaleczać pozwalają,
parkingów nie mają, tylko dziurawe drogi i krzywe chodniki no i nieocieplane elawacje i balkony odpadające mają bo prezesa emeryta trzymają,

sami sobie winni bo na wybory Rady Nadzorczej nie chodzą tylko tę radę a w konsekwencji władze spółdzielni wybierać sterowanej grupie pracowników administacji osiedlowych pozwalają …

pavv
pavv
5 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]Idiotów „rozgrzewających” silniki na postoju w zimie jest bardzo dużo, są pozbawieni skrupułów. Pan valdez76 pisze, że coś tam rozumie. Pan valdez76 pisząc swój post udowodnił, że niczego nie rozumie i co najgorsze nie chce zrozumieć.[/quote]

Normalna procedura. Odpalam auto po to żeby się nagrzało, a ja w międzyczasie zgarniam z niego śnieg lub skrobię lód. Zawsze się tak robiło.

valdez76
valdez76
5 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]W tym bloku, jak w każdym innym mieszkają zwyczajni ludzie, którzy chcą oddychać czysty powietrzem w tym również kierowcy. Pytać ich cyt. „Co z Wami ludzie?” jest pytaniem, które bardzo dużo i nie najlepiej mówi o kulturze osobistej, a także technicznej pytającego. Szanowny Pan dla Własnej przyjemności może sobie do rury wydechowej własnego pojazdu podłączyć szlaucha, przeciągnąć go do własnej sypialni i raczyć się spalinami do woli. Wszystkie samochody parkujące przodem, bokiem czy tyłem powinny być usuwane spod okien na koszt właścicieli niezależnie od tego czy maja gdzie zaparkować czy nie. Osiedla zostały zaplanowane w okresie, kiedy o takim jak obecnie rozwoju motor…Pan valdez76 pisze, że coś tam rozumie. Pan valdez76 pisząc swój post udowodnił, że niczego nie rozumie i co najgorsze nie chce zrozumieć.[/quote]
Brawo Ty.Pan valdez76 jak piszesz rozumie bo też jest kierowcą.Jak się ma parkowanie przodem,tyłem czy bokiem do grzania silnika? O czym Ty w ogóle piszesz? Z tego bloku kiedyś dziadek mnie gonił,mieszkałem obok,z miejsca parkingowego,trzeciego z rzędu,bo to jego jest i On widzi z okna auto.O tym piszę,o buractwie.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
5 lat temu

C.d. Administrator, który umieścił tabliczkę pod znakiem „P” określającą sposób parkowania poszedł kierową „na rękę” zamiast całkowicie zakazać parkowania. Nie trzeba być geniuszem aby to zrozumieć.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
5 lat temu

W tym bloku, jak w każdym innym mieszkają zwyczajni ludzie, którzy chcą oddychać czysty powietrzem w tym również kierowcy. Pytać ich cyt. „Co z Wami ludzie?” jest pytaniem, które bardzo dużo i nie najlepiej mówi o kulturze osobistej, a także technicznej pytającego. Szanowny Pan dla Własnej przyjemności może sobie do rury wydechowej własnego pojazdu podłączyć szlaucha, przeciągnąć go do własnej sypialni i raczyć się spalinami do woli. Wszystkie samochody parkujące przodem, bokiem czy tyłem powinny być usuwane spod okien na koszt właścicieli niezależnie od tego czy maja gdzie zaparkować czy nie. Osiedla zostały zaplanowane w okresie, kiedy o takim jak obecnie rozwoju motoryzacji nie myślano. Na osiedlach z trudem ale można zaparkować, niestety nie spełniają one „optymalnego” wymogu 10 kroków od klatki. Sam jestem kierowcą, nie ośmielił bym się jednak smrodzić komuś do mieszkania. Idiotów „rozgrzewających” silniki na postoju w zimie jest bardzo dużo, są pozbawieni skrupułów. Pan valdez76 pisze, że coś tam rozumie. Pan valdez76 pisząc swój post udowodnił, że niczego nie rozumie i co najgorsze nie chce zrozumieć.

valdez76
valdez76
5 lat temu

Co za ludzie mieszkają w tym bloku? To nie pierwsza taka akcja! Kiedyś pół parkingu chcieli tylko dla siebie,potem zakaz parkowania dla pojazdów pow. 3,5 T. Co z Wami ludzie? Wszędzie są problemy z parkowaniem,ale ludzie jakoś sobie radę dają.Rozumiem jakby ktoś stał z włączonym silnikiem,ale parkowanie?

Januszek z PSKi
Januszek z PSKi
5 lat temu

Samowolka, jak z tymi kamerami na Baczyńskiego?