1

7 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się spotkanie autorskie z olkuską poetką Ireną Włodarczyk, zorganizowane przez Klub Literacki MOK Olkusz. Spotkanie poświęcone zostało nowemu tomowi wierszy „Dniem i nocą w Aniołowie”, powstałemu z inicjatywy Olgi Śladowskiej, wydanemu przez Stowarzyszenie Wszyscy dla Wszystkich przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

Promocja tomu odbędzie się w klubie „Przyjaźń”.
Olkuszanka Irena Włodarczyk jest autorką wielu tomów wierszy, także dla dzieci, dla których pisze również bajki, wieloletnią członkinią Klubów Literackich MOK w Olkuszu i Sławkowie, laureatką Olkuskiej Nagrody Artystycznej za całokształt twórczości (2009). Otrzymała też Statuetkę Teatralną Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu za kreowanie życia kulturalnego w środowisku (2016), a niedawno nagrodę Zbyszka na I Olkuskim Festiwalu Filmów Amatorskich za film „Jesień” zrealizowany wspólnie z Małgorzatą Winiarczyk. Wielokrotnie odznaczana za bezinteresowne zaangażowanie społeczne i edukacyjne oraz wielokrotnie nominowana do tytułu Senior Roku w Małopolskim Plebiscycie Poza Stereotypem, jest czarującą, skromną kobietą o słonecznym uśmiechu i duszy romantycznej jak jej wiersze.

 

2

Na spotkanie poetyckie przyszło wielu wielbicieli poezji, a zarazem wielbicieli twórczości Ireny Włodarczyk, wszyscy ciekawi historii powstania dzieła. Gości powitali Beata Soboń, Dyrektor MOK Olkusz oraz Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego.
Spotkanie prowadził dr hab. prof. UP Marek Pieniążek, który napisał we wstępie książki „W Aniołowie poezja nie jest tekstem, nie jest też obrazem, nie mieszka w słowach, ani we wspomnieniach”.

3

Tom wierszy ilustrowany jest zdjęciami autorki oraz Andrzeja Karonia. Jego powstanie wiąże się ze spełnionym marzeniem pani Ireny, aby zamieszkać w małym, otoczonym ogrodem domku. Kiedy marzenie się ziściło, poetka, zauroczona starym domem i ogrodem, który rozkwitał pod jej dłońmi, cieszyła się każdą chwilą i wiele tych chwil, tak zwykłych, a jednocześnie tak wyjątkowych przez uważne i pełne zachwytu przeżywanie, utrwaliła w swoich wierszach.

4

Aniołowo, kochane i odwzajemniające miłość, stało się miejscem chętnie odwiedzanym przez przyjaciół i znajomych poetki, którzy poddają się magii starego, emanującego pozytywną energią domu, osobowości gospodyni, a także zgromadzonych tam dzieł sztuki autorstwa lokalnych artystów, pamiątek, i oczywiście aniołów.
O aniołach śpiewały Jadzia i Zuzia, młode członkinie Klubu Literackiego MOK.

7

Pewnie niejedna z osób obecnych na spotkaniu uświadomiła sobie, że przecież sama mieszka w swoim Aniołowie, ale dotychczas tego nie dostrzegała… Może dzięki pani Irenie spojrzymy inaczej na miejsca, które dają nam schronienie, ciepło, i uśmiechają się do nas kolorami kwiatów w ogrodzie , a wieczorami szepczą wiersze głosem wiatru w gałęziach drzew.

MOK Olkusz

5

6

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o