Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu otrzymała międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga, potwierdzający zaangażowanie uczniów i nauczycieli w działania proekologiczne. Tytuł ten nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco – Schools, w którym  uczestniczy 15 000 szkół  z 47 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii.
Światowe wyróżnienie w Polsce przyznaje Kapituła Programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. To inicjatywa Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, która w ramach prowadzonego przez nią Programu „Szkoły dla Ekorozwoju” pomaga szkołom w Polsce osiągać światowy poziom edukacji ekologicznej.

Aby zdobyć certyfikat Zielona Flaga, szkoła musi spełnić tzw. siedem kroków. Na początku każda placówka tworzy własny kodeks ekologiczny oraz zbiera grupę roboczą, która będzie realizowała projekt. Następnie przeprowadzany jest audyt, który ma wykazać, jak wyglądała sytuacja ekologiczna szkoły przed przystąpieniem do realizacji projektu. Aby ocenić skuteczność podjętych działań audyt powtarzany jest tuż po wdrożeniu projektu. Przez cały czas realizacji projektu szkoła jest monitorowana, a jej projekt poddawany ocenie ekspertów, także pod kątem jego integracji z programem nauczania oraz włączenia w działania społeczności lokalnej.
Udział w programie Szkoły dla Ekorozwoju, w ramach którego przyznawane są certyfikaty, to nie tylko prestiż, szansa na promocję, ale także możliwość pozyskania dotacji na zainicjowanie pierwszych działań na rzecz ekologii wokół szkoły. Dzięki dotacji z Programu udało nam się zrealizować projekt „Szkolne arboretum na olkuskim szlaku przystanią dla wszystkich”.
Uroczyste wręczenie certyfikatów polskim szkołom odbyło się podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Szkoły dla Ekorozwoju w Warszawie. Zaszczytne eko-wyróżnienie dla szkoły odebrały koordynatorki szkolnych działań ekologicznych – Joanna Kocjan i Agnieszka Łaskawiec.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
afk
afk
12 lat temu

no cena by się przydała

felik
felik
12 lat temu

jak będzie cena tego Teatru wie ktoś