64327307 858547254523734 4719589641445965824 n

 

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Pięćdziesiątnica, jako, że obchodzona jest 50 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim,  zwana też w naszym kraju Zielonymi Świątkami, to w tradycyjnej kulturze ludowej również czas sprawowania pradawnych obrzędów pasterskich i wegetacyjnych. Wywodzące się ze słowiańskich tradycji święto związane było z paleniem ognia – symbolu słońca, uważanego przez Słowian za święte. Od kilku lat przy ognisku i na wspólnej zabawie spotykają się mieszkańcy Chrząstowic. W tym roku imprezę połączono z propagowaniem  zasad pierwszej pomocy.

 – Sobótki nie mogło oczywiście zabraknąć w Chrząstowicach. Jak co roku mieszkańcy licznie zgromadzili się przy Remizie OSP, gdzie w prawdziwie rodzinnej i przyjaznej atmosferze spędzili magiczny, poniedziałkowy wieczór – wyjaśnia lokalna społeczniczka Agnieszka Tabor. – W okresie wiosenny prac porządkowych zbieraliśmy gałęzie i konary drzew, z których nasi druhowie przygotowali sobótkowy stos. Przy blasku ognia mogliśmy radośnie się bawić – śpiewać i tańczyć. Nie zabrakło dobrego jedzenia: gospodynie z KGW oraz mieszkańcy przygotowali pyszne ciasta, przekąski i popitki, a druhowie strażacy przygotowali na grillu pyszne kiełbaski. Pojawiło się też wiele specjałów z domowych spiżarni. Nie zabrakło specjalnych atrakcji dla najmłodszych. Oprócz dorzucania gałązek do Sobótki mogli zapoznać się z działaniem samochodu strażackiego, poszaleć na dmuchawcu, biegać i bawić się na boisku – opowiada pani Agnieszka.

Spotkanie było też świetną okazją do podsumowania realizowanego przez Stowarzyszenia Chrząstowice RAZEM i OSP Chrząstowice od grudnia 2018 roku projektu „Chrząstowice – moje bezpieczne miejsce na Ziemi”,  w ramach którego na lokalnej remizie OSP został umieszczony bodaj pierwszy w powiecie olkuskim, ogólnodostępny automatyczny defibrylator AED, zakupiony ze środków Fundacji Orlen DAR SERCA – dotacja wysokości 7,5 tys. zł i Gminy Wolbrom – 5 tys. zł z tzw. małych grantów.  

aga

Urządzenie jest umieszczone na zewnątrz strażnicy w specjalnej kapsule, w taki sposób, aby mógł go użyć każdy potrzebujący bez konieczności otwierania budynku. Sprzęt został zabezpieczony monitoringiem i podłączony do alarmu, który uruchomi się po zerwaniu zabezpieczeń, ostrzegając o tym strażaków. Już wcześniej spore grono zainteresowanych mieszkańców Chrząstowic zostało przeszkolonych w zakresie fachowego udzielania pierwszej pomocy, a także użycia AED. Dodatkowo, przy okazji oddania sprzętu do użytku, o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej opowiadał przybyłym na spotkanie ratownik medyczny Zbigniew Barański, który wyjaśnił również zasady użycia AED. Wspólnie z druhami OSP zaprezentował też mechanizm działania urządzenia i sposób powiadamiania strażaków sięgnięciu po nie użytkownika.

– Kapsuła jest podłączona do syreny alarmowej i istniejącego systemu DSP alarmowania strażaków z naszej jednostki OSP Chrząstowice. Natychmiastowe automatyczne powiadomienie strażaków-ratowników OSP z chwilą wyjęcia defibrylatora z kapsuły umożliwi dodatkowe wsparcie dla osoby udzielającej pierwszej pomocy. Teren budynku remizy został objęty monitoringiem. Dodatkowo zakupiliśmy też szkoleniowy defibrylator AED, tzw. trenażer oraz manekina, których intensywnie używaliśmy podczas warsztatów z pierwszej pomocy przedmedycznej.  Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Chrząstowic są odpowiedzialni i nie tylko zadbają o prawidłowe użycie i dbałość o sprzęt, ale także nie będą bali się z niego skorzystać w przypadku potrzeby ratowania ludzkiego życia – podkreślają strażacy z OSP w Chrząstowicach.

aed

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze