polska 4lo2

Olkusz rozpoczął świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W IV Liceum Ogólnokształcącym 2. lutego otwarto wystawę „Dla Ciebie Polsko” przygotowaną przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej. Ta sama wystawa jeszcze niedawno wisiała w Sejmie RP przy ul. Wiejskiej. Teraz dostępna jest w Srebrnym Mieście.

Rok 2018 minister edukacji Anna Zalewska ogłosiła rokiem Niepodległej w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. W związku z aktualna stała się wystawa przygotowana cztery lata wcześniej na pamiątkę setnej rocznicy związanej z utworzeniem Legionów Polskich.

Jej współautorem jest Maciej Zakrzewski, pracownik krakowskiego oddziału IPN, będący jednocześnie absolwentem IV LO. To właśnie w olkuskiej „Czwórce” wystawa opatrzona zdjęciami oraz informacjami poświęconymi wydarzeniom z okresu walki o niepodległość w latach 1914 -1918 miała powiatową premierę.

– Wystawa ukazuje różnorodność legionów. To nie jest tak, że 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich plant wyruszyło 150 strzelców i tylko w takim składzie odzyskali dla Polski Niepodległość. Legiony to efekt pracy wielu różnych organizacji i ówczesnych opcji politycznych, a także często zapominanych stańczyków – ugrupowania politycznego z Galicji Zachodniej powstałego w latach 60. XIX wieku, uformowanego głównie wokół ośrodka krakowskiego. Osoba Józefa Piłsudskiego była oczywiście kluczowa i najbardziej symboliczna dla wydarzeń z tamtego okresu, ale na końcowy sukces Legionów złożyły się tysiące bezimiennych bohaterów i polityków, którzy dla wolnej Polski pomimo różnych przekonań zjednoczyli siły i doprowadzili do zwycięstwa równoznacznego z niepodległością naszej Ojczyzny – zaznaczał w trakcie otwarcia wystawy Maciej Zakrzewski.

Wystawa na kilkudziesięciu płótnach i sztalugach prezentuje wielomiesięczny dorobek ludzi i ich czynów w drodze po upragnioną wolność.

Dla IV LO pierwszeństwo w organizacji wystawy to duże wyróżnienie. – Czujemy się zaszczyceni, ale i zobowiązani. Chcemy, aby o wystawie dowiedziało się jak najwięcej osób, bo i okazja do jej zwiedzania jest niezwykła – mówi dyrektor szkoły Katarzyna Polak.

polska 4lo4

„Czwórka” jest mocno zaangażowana w historyczne projekty. To właśnie tutaj prężnie działa Klub Historyczny im. Armii Krajowej. Wybór miejsca premiery dla prezentacji unikatowych zdjęć oraz treści nie był więc przypadkowy. Otwarciu wystawy towarzyszyła podniosła atmosfera. Na zaproszenie odpowiedziała posłanka Lidia Gądek, wicestarosta Jan Orkisz czy radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Wójcik. Nie zabrakło też przedstawicieli organów prowadzących szkoły, dyrektorów innych placówek i oczywiście młodzieży, dla której ta wystawa jest najlepszą lekcją historii.

Materiały związane z „Dla Ciebie Polsko” zostaną w IV LO do końca marca br. Na zwiedzanie wystawy można się umawiać od poniedziałku 5. lutego za pośrednictwem sekretariatu pod numerem telefonu: (32) 754 60 35.

polska 4lo5

polska 4lo1

polska 4lo3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
brawo
brawo
4 lat temu

Wyrazy uznania dla organizatorów tej uroczystości, olkuszanie też byli legionistami Piłsudskiego

http://wykaz.muzeumpilsudski.pl/jan-lydka