ziemniak rekordzista

Jak co roku przed Świętem Ziemniaka w Trzyciążu rozstrzygnięto konkurs na największą ziemniaczaną bulwę. Choć tegoroczny rekordzista odmiany „Bellarosa” ważący 1650 g, pokonał w konkursie 7 zgłoszonych konkurentów, nie przebił wagą ubiegłorocznego zwycięzcy. Ziemniak gigant wyrósł na polu w Jangrocie.

Wcześniej, przez 9 lat z rzędu zwycięskie ziemniaki były porównywalne do aktualnego zwycięzcy. W 2007 r. bulwa zgłoszona do konkursu przez mieszkańca Imbramowic Eugeniusza Szopę również ważyła 1650 g. Zwycięzca konkursu z 2008 r., wykopany przez Jerzego Kmitę z Imbramowic był mniejszy i osiągnął 1390 g. Największy okaz roku 2009 dostarczony przez Mirosława Grzankę z tej samej wsi ważył 1350 g, a największy ziemniak w roku 2010 miał 1360 g i na konkurs przyniósł go również rolnik z Imbramowic Marcin Gorgoń. W kolejnym roku znów zwycięzca ważący 1480 g wyrósł na tym samym polu w Imbramowicach i wykopał go ojciec pana Marcina, Adam Gorgoń, którego w 2012 r. pokonał kolejny ziemniak Gorgoniów zgłoszony do konkursu tym razem przez drugiego z braci – Łukasza, ważący 1660 g. Passę mieszkańców Imbramowic przerwał w kolejnym roku konkursu mieszkaniec Jangrota Jan Kuś, którego ziemniak ważył 1450 g, a w roku 2014 wygrał ziemniaczany olbrzym Agnieszki Myszor z Glanowa, ważący 1750 g. Zwycięzca z roku 2015 ważył 1570 g i został wykopany przez Marka Woźniaka z Tarnawy. Wyjątkowym rekordzistą był ważący 1935 g ziemniak roku 2016 – wyhodował go Adam Kowal również z Jangrota.

Uroczysty finał tegorocznego konkursu na największego ziemniaka i wręczenie nagrody dla państwa Anety i Henryka Gamrotów, na których polu wyrósł tegoroczny zwycięzca, a także wystawa wszystkich pozostałych zgłoszonych do konkursu ziemniaczanych olbrzymów odbędzie się podczas zbliżającego się Święta Ziemniaka, w najbliższą niedzielę, 1 października.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
6 lat temu

Nie ma się z czego cieszyć bo to nic naturalnego nie jest!

Peak
Peak
6 lat temu

Proponuję dołączyć nowy olkuski specjał do listy regionalnych produktów ,,Zapiekanki z ziemniakami”…

marchewka
marchewka
6 lat temu

Przy takich okazach zmienia się sposób kupowania w warzywniaku: poproszę pół ziemniaka – żona obiad gotuje dla 4 osób ;).

jojo
jojo
6 lat temu

mutant a nie ziemniak. Ciekawe jaki skład chemiczny tego „okazu”

otomo
otomo
6 lat temu

Na pewno samo zdrowie 😮