DSCF9054

Stanisław Stach, artysta plastyk i dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. W imieniu marszałka odznaczenie wręczył nagrodzonemu radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Marcin Cockiewicz.

Wręczenie Stanisławowi Stachowi Złotego Krzyża Małopolski odbyło się podczas czwartkowego koncertu muzyki klezmerskiej w olkuskiej Galerii BWA. Impreza została zorganizowana z okazji jubileuszu 125 koncertów muzycznych, jakie dotychczas miały miejsce w Galerii.
Złoty Krzyż Małopolski to kolejne odznaczenie dla Stanisława Stacha. Przypomnijmy, że do tej pory artysta został wyróżniony m.in. Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „W uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W 2016 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medal „Gloria Artis” za całokształt twórczości, a w 2017 Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski za zasługi na rzecz kultury.

DSCF9052

 

fot. BWA Olkusz

fot. BWA Olkusz

Stanisław Stach jest artystą niezwykle zasłużonym. Brał udział w około 120 wystawach ogólnopolskich, 70 międzynarodowych, ponad 50 indywidualnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz honorowym członkiem Przyjaciół Sztuk Pięknych Amigo de Arco w Madrycie. Do jego ogromnych zasług należy stworzenie w Olkuszu Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych, którą kieruje od 17 lat. W tym czasie odbyło się w niej ponad 300 wystaw indywidualnych, ponad 120 spotkań autorskich, 17 edycji Olkuskich Zaduszek Jazzowych, 14 edycji Międzynarodowego Pleneru „Srebrne Miasto” Olkusz, 13 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia oraz wiele innych imprez (koncerty, warsztaty, wykłady itp.). Stanisław Stach jest również laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Warto dodać, że na zaproszenie organizatorów jeszcze w tym roku artysta weźmie udział w ogólnopolskich Konfrontacjach Sztuki Współczesnej – bez kwalifikacji oraz w Międzynarodowym Festiwalu Akwareli w Słowenii.

– Mam ogromny honor i zaszczyt, że mogę w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego nadać panu Stanisławowi Stachowi Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Złoty Krzyż Małopolski – powiedział radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Marcin Cockiewicz, wręczając Stanisławowi Stachowi zasłużone odznaczenie.

Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski to wyróżnienie, które przyznawane jest za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu. Odznakę stanowi krzyż stylizowany na wzór krzyża z Giewontu, o rozpiętości ramion 45 mm x 40 mm, wykonany z metalu odpowiednio do stopnia barwy srebrnej lub złotej. Na stronie licowej nałożony jest barwnie emaliowany wizerunek herbu Województwa Małopolskiego, na stronie odwrotnej widnieje napis „NA WAS ZAWSZE MOŻNA LICZYĆ”. Odznaka zawieszona jest na wstążce z rypsu jedwabnego w barwach Małopolski, złożonej z trzech pasków, w kolorze białym, żółtym i czerwonym.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że otrzymałem Złoty Krzyż Małopolski, jest to dla mnie wielka satysfakcja i wyróżnienie – powiedział odznaczony dyrektor BWA Stanisław Stach, a w wypełnionej po brzegi sali wystawowej Galerii rozległy się gromkie brawa. – Ogromne znaczenie ma dla mnie również medal „Gloria Artis”, który otrzymałem w 2016 roku w dziedzinie: sztuki wizualne – dodał nagrodzony, po czym zgromadzeni odśpiewali wzruszonemu dyrektorowi „Sto lat”.

DSCF9075

Słów kilka jeszcze o zespole The Saints Klezmer, który wystąpił tego dnia przed olkuską publicznością. Ta krakowska formacja to trio wykonujące muzykę klezmerską we własnych aranżacjach. W skład zespołu wchodzą absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej: Grzegorz Lenart (akordeon), Antoni Kulka (skrzypce) i Wojciech Kitliński (kontrabas). The Saints Klezmer mają na swoim koncie liczne koncerty w Polsce i za granicą; regularnie grają na krakowskim Kazimierzu.

DSCF9040

DSCF9043

DSCF9044

DSCF9079

DSCF9032

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
medalista Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
medalista
medalista

Poza tymi osobami co naprawdę im się złote medale należą może radny by też odznaczył tych złodziei miejscowych co rozkradli majątkowe zakłady pracy i zostawili pracowników/mieszkańców Naszych na lodzie