prof.Tadeusz Kołodziej

27 stycznia 2017 r. zmarł nagle w wieku 68 lat profesor Tadeusz Kołodziej, wolbromianin z urodzenia, wykładowca uniwersytecki, dyplomata, specjalista w zakresie problematyki Unii Europejskiej oraz rozwoju krajów słabiej zaawansowanych ekonomicznie. Jego ostatnia, wydana w 2015 r. publikacja nosi tytuł „Od transformacji do integracji. Rzecz o ciągłości PRL i III RP”.

Prof. Tadeusz Kołodziej urodził się w 1948 r. w Wolbromiu. Tu uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Następnie rodzina przeniosła się do Olkusza. W 1962 r. rozpoczął naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Handlu Zagranicznego obecnej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 1971 r. związał się zawodowo z obecnym Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. W połowie lat 70. był stypendystą rządu francuskiego na Uniwersytecie Paris I (Panthéon-Sorbonne) oraz Paris IX (Dauphine). Pracę doktorską nt. roli międzynarodowej kooperacji przemysłowej w przebudowie struktury towarowej handlu zagranicznego (na przykładzie polsko-francuskich kontaktów gospodarczych) obronił w 1976 r.

W latach 1981-1988 Tadeusz Kołodziej przebywał w obecnej Republice Demokratycznej Konga, gdzie pełnił funkcję profesora i wicedziekana na Uniwersytecie w Lubumbashi w Zairze. Dzięki temu miał możliwość zwiedzić także sąsiednie kraje afrykańskie oraz zapoznać się z zachodzącymi w nich przemianami społecznymi i politycznymi, m.in. w Zambii, Zimbabwe, Tanzanii, Malawi, Zambezi i Mauritius. W 1984 r. uzyskał w Krakowie habilitację na podstawie rozprawy „Społeczno-ekonomiczne problemy rozwiniętych państw kapitalistycznych a przemiany w międzynarodowym podziale pracy”.

Po powrocie do kraju w latach 90. rozpoczął pracę na Wydziale Prawa i Administracji, a następnie Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pełnił funkcję kierownika Zakładu Integracji Europejskiej i kierownika Katedry Jean Monnet. W tym okresie prowadził pionierską działalność naukową w zakresie rozwijających się studiów europejskich. Zdobyte przez profesora doświadczenie zaowocowało objęciem w latach 1996-1999 stanowiska dyrektora Departamentu Ekonomicznego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Od 2000 do 2001 r. prof. Kołodziej pełnił funkcję ambasadora RP w Demokratycznej Republice Konga. W latach 2001-2011 był profesorem i kierownikiem Katedry Jean Monnet na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie profesorem na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej.  W ostatnich latach był profesorem na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 2 lutego 2017 r. (czwartek) o godz. 12.00 w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Ap. w Warszawie przy ul. Kobielskiej 10.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
znajoma
znajoma
7 lat temu

Jestem koleżanką szkolną Pana starszego brata Felka . Szczere wyrazy współczucia dla całej RODINY. A Pan niech spoczywa w pokoju. Znałam Waszą Rodzinę i Pana również.

kolega
kolega
7 lat temu

Panie Profesorze spoczywaj w pokoju.