Wykleci 2018

Od kilku lat w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Jest to święto poświęcone upamiętnieniu partyzantów antykomunistycznego podziemia. Z tej okazji w sobotę, 3 marca w Rabsztynie odbyła się inscenizacja historyczna. W widowisku wzięło udział ponad trzydziestu rekonstruktorów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Za symboliczną datę narodowego święta przyjęto dzień 1 marca. Ma ono za zadanie upamiętnić żołnierzy tzw. „drugiej konspiracji”, którzy po wojnie walczyli z reżimem komunistycznym. Jednym z wydarzeń zorganizowanych na terenie naszego powiatu w ramach jego obchodów była inscenizacja historyczna „Żołnierze Wyklęci Ziemi Olkuskiej”. Rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce u schyłku II wojny światowej, odbyła się w Rabsztynie.

Jak podkreśla Konrad Kulig – jeden z organizatorów akcji, scenariusz został przygotowany w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Przedstawiona historia miała miejsce w kwietniu 1945 roku. W tym czasie, po ponad 5 latach wyniszczającej hitlerowskiej okupacji niemiecko-sowiecki front cofał się ze wschodu na zachód. W ślad za znajdującymi się w odwrocie siłami Wehrmachtu na tereny Ziemi Olkuskiej wkraczały oddziały radzieckie, wprowadzające podległą sobie administrację.

– Natychmiast po wkroczeniu Armii Czerwonej rozpoczęły się aresztowania działaczy podziemia niepodległościowego. Aresztowania, morderstwa, wywózki do łagrów i szereg innego rodzaju represji powodowały wśród żołnierzy AK i innych organizacji niepodległościowych odruchy samoobrony. Część oddziałów płynnie przeszła do drugiej konspiracji, nadal ukrywając się w lasach i wioskach – opowiadali narratorzy inscenizacji.
Obecności obcych żołnierzy i formowaniu się organów tzw. „władzy ludowej” miały towarzyszyć także represje wobec okolicznej ludności cywilnej. W sobotnie popołudnie Olkuszanie mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję walk, jakie toczyli partyzanci ze wspieranymi przez sowietów oddziałami Milicji Obywatelskiej.

– W latach 1945-1950 na Ziemi Olkuskiej z narzuconym przez Moskwę reżimem walczyli m. in. żołnierze oddziału Edwarda Kaziora „Lota”, poakowskiego oddziału Kazimierza Tomczaka „Lubicza” i Antoniego Janiszewskiego „Jawora”, patrolu Pogotowia Akcji Specjalnych NSZ Antoniego Sękowskiego „Metysa”, członkowie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Młodzieży Armii Krajowej i Armii Podziemnej – wymienia Konrad Kulig, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych z roku na rok zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. W sobotnim widowisku wzięło udział ponad trzydziestu młodych rekonstruktorów. Wśród nich znaleźć można było zarówno mieszkańców naszego powiatu, jak i młodzież z: Krakowa, Nowego Targu, Nowego Sącza, Tarnowa i Żarnowca. Organizatorzy zadbali o efektowną oprawę audiowizualną w postaci epokowej scenografii, kostiumów, pirotechniki oraz broni hukowej.

Nie była to jedyna atrakcja tego dnia związana z „Wyklętymi” tego dnia. Kilka godzin wcześniej, w ramach ogólnopolskiej akcji stowarzyszenia “Studenci dla Rzeczypospolitej”, na płycie olkuskiego rynku pojawił się “Namiot Wyklętych”. Obozowiska miało za zadanie przybliżyć historię podziemia antykomunistycznego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji https://przeglad.olkuski.pl/index.php/fotoreportaze/onierze-wyklci-ziemi-olkuskiej-03032018

oraz materiału filmowego na www.przeglad.olkuski.pl

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
He
He
5 lat temu

[quote name=”żołnierze wyklęci”]Kole w oczy przypominanie niechlubnej postawy komunistów olkuskich i ich przeciwieństwa żołnierzy niezłomnych, którzy zapisali bohaterską kartę w historii Polski i Ziemi Olkuskiej.[/quote]
He he he żadnych walk po wojnie w powiecie olkuskim nie było żadnych ktoś sobie tworzy alternatywną nieprawdziwą historie.

kolo
kolo
5 lat temu

Olkusz był czerwony niestety. Na szczęście te czasy odeszły nie tylko w naszym mieście. Jeszcze Tylko nieliczni pseudo politycy z lewicy trzymają się kurczowo krzesełek, ale do listopada czas szybko zleci, a w tedy podziękowania dostaną w głosach. Niektórzy byli tak zdesperowani aby znów poczuć władzę w rękach, że startowali w wyborach nawet w Skawinie 😆 😆 😆 😆

aga
aga
5 lat temu

Dobrze przygotowana inscenizacja, brawo rekonstruktorzy, którzy przybliżyli nam tragiczną powojenną historię Żołnierzyqq Niezłomnych.

OPoka
OPoka
5 lat temu

[quote name=”Autor tekstu”]Organizatorzy zadbali o efektowną oprawę audiowizualną w postaci epokowej scenografii,.[/quote]
Czy Szanowny Autor tekstu zna znaczenie słowa „epokowa”
Przypomnę:
„Epokowy=> stanowiący ważne wydarzenie w dziejach ludzkości
Używanie słów,których znaczenia nie znamy,przynosi skutki odwrotne od zamierzonych

żołnierze wyklęci
żołnierze wyklęci
5 lat temu

Kole w oczy przypominanie niechlubnej postawy komunistów olkuskich i ich przeciwieństwa żołnierzy niezłomnych, którzy zapisali bohaterską kartę w historii Polski i Ziemi Olkuskiej.

pavv
pavv
5 lat temu

Żądamy prawdy o żołnierzach wyklęty, a przedstawiania ich tylko z jedne strony!

Hugo
Hugo
5 lat temu

Fajni ci chłopcy „przeklęci”?