Wykleci 2018

Od kilku lat w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Jest to święto poświęcone upamiętnieniu partyzantów antykomunistycznego podziemia. Z tej okazji w sobotę, 3 marca w Rabsztynie odbyła się inscenizacja historyczna. W widowisku wzięło udział ponad trzydziestu rekonstruktorów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Za symboliczną datę narodowego święta przyjęto dzień 1 marca. Ma ono za zadanie upamiętnić żołnierzy tzw. „drugiej konspiracji”, którzy po wojnie walczyli z reżimem komunistycznym. Jednym z wydarzeń zorganizowanych na terenie naszego powiatu w ramach jego obchodów była inscenizacja historyczna „Żołnierze Wyklęci Ziemi Olkuskiej”. Rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce u schyłku II wojny światowej, odbyła się w Rabsztynie.

Jak podkreśla Konrad Kulig – jeden z organizatorów akcji, scenariusz został przygotowany w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Przedstawiona historia miała miejsce w kwietniu 1945 roku. W tym czasie, po ponad 5 latach wyniszczającej hitlerowskiej okupacji niemiecko-sowiecki front cofał się ze wschodu na zachód. W ślad za znajdującymi się w odwrocie siłami Wehrmachtu na tereny Ziemi Olkuskiej wkraczały oddziały radzieckie, wprowadzające podległą sobie administrację.

– Natychmiast po wkroczeniu Armii Czerwonej rozpoczęły się aresztowania działaczy podziemia niepodległościowego. Aresztowania, morderstwa, wywózki do łagrów i szereg innego rodzaju represji powodowały wśród żołnierzy AK i innych organizacji niepodległościowych odruchy samoobrony. Część oddziałów płynnie przeszła do drugiej konspiracji, nadal ukrywając się w lasach i wioskach – opowiadali narratorzy inscenizacji.
Obecności obcych żołnierzy i formowaniu się organów tzw. „władzy ludowej” miały towarzyszyć także represje wobec okolicznej ludności cywilnej. W sobotnie popołudnie Olkuszanie mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję walk, jakie toczyli partyzanci ze wspieranymi przez sowietów oddziałami Milicji Obywatelskiej.

– W latach 1945-1950 na Ziemi Olkuskiej z narzuconym przez Moskwę reżimem walczyli m. in. żołnierze oddziału Edwarda Kaziora „Lota”, poakowskiego oddziału Kazimierza Tomczaka „Lubicza” i Antoniego Janiszewskiego „Jawora”, patrolu Pogotowia Akcji Specjalnych NSZ Antoniego Sękowskiego „Metysa”, członkowie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Młodzieży Armii Krajowej i Armii Podziemnej – wymienia Konrad Kulig, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych z roku na rok zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. W sobotnim widowisku wzięło udział ponad trzydziestu młodych rekonstruktorów. Wśród nich znaleźć można było zarówno mieszkańców naszego powiatu, jak i młodzież z: Krakowa, Nowego Targu, Nowego Sącza, Tarnowa i Żarnowca. Organizatorzy zadbali o efektowną oprawę audiowizualną w postaci epokowej scenografii, kostiumów, pirotechniki oraz broni hukowej.

Nie była to jedyna atrakcja tego dnia związana z „Wyklętymi” tego dnia. Kilka godzin wcześniej, w ramach ogólnopolskiej akcji stowarzyszenia “Studenci dla Rzeczypospolitej”, na płycie olkuskiego rynku pojawił się “Namiot Wyklętych”. Obozowiska miało za zadanie przybliżyć historię podziemia antykomunistycznego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji https://przeglad.olkuski.pl/index.php/fotoreportaze/onierze-wyklci-ziemi-olkuskiej-03032018

oraz materiału filmowego na www.przeglad.olkuski.pl

 

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
HekoloagaOPokażołnierze wyklęci Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hugo
Hugo

Fajni ci chłopcy „przeklęci”?

pavv
pavv

Żądamy prawdy o żołnierzach wyklęty, a przedstawiania ich tylko z jedne strony!

żołnierze wyklęci
żołnierze wyklęci

Kole w oczy przypominanie niechlubnej postawy komunistów olkuskich i ich przeciwieństwa żołnierzy niezłomnych, którzy zapisali bohaterską kartę w historii Polski i Ziemi Olkuskiej.

OPoka
OPoka

[quote name=”Autor tekstu”]Organizatorzy zadbali o efektowną oprawę audiowizualną w postaci epokowej scenografii,.[/quote]
Czy Szanowny Autor tekstu zna znaczenie słowa „epokowa”
Przypomnę:
„Epokowy=> stanowiący ważne wydarzenie w dziejach ludzkości
Używanie słów,których znaczenia nie znamy,przynosi skutki odwrotne od zamierzonych

aga
aga

Dobrze przygotowana inscenizacja, brawo rekonstruktorzy, którzy przybliżyli nam tragiczną powojenną historię Żołnierzyqq Niezłomnych.

kolo
kolo

Olkusz był czerwony niestety. Na szczęście te czasy odeszły nie tylko w naszym mieście. Jeszcze Tylko nieliczni pseudo politycy z lewicy trzymają się kurczowo krzesełek, ale do listopada czas szybko zleci, a w tedy podziękowania dostaną w głosach. Niektórzy byli tak zdesperowani aby znów poczuć władzę w rękach, że startowali w wyborach nawet w Skawinie 😆 😆 😆 😆

He
He

[quote name=”żołnierze wyklęci”]Kole w oczy przypominanie niechlubnej postawy komunistów olkuskich i ich przeciwieństwa żołnierzy niezłomnych, którzy zapisali bohaterską kartę w historii Polski i Ziemi Olkuskiej.[/quote]
He he he żadnych walk po wojnie w powiecie olkuskim nie było żadnych ktoś sobie tworzy alternatywną nieprawdziwą historie.