Zarząd powiatu podjął uchwały o wyłączeniu i likwidacji 19 szkół wchodzących w skład olkuskich zespołów szkół na poziomie ponadgimnazjalnym. Jest to zmiana wyłącznie formalna, podyktowana koniecznością dostosowania sieci szkół prowadzonych przez powiat olkuski do zmian w Ustawie o systemie oświaty. Nie niesie to za sobą konsekwencji od strony organizacyjnej, finansowej, dydaktycznej czy kadrowej. Jak poinformowało starostwo, są to zmiany tylko na papierze.

Oznacza to, że w 6 zespołach szkolnych, których zmiany dotyczą, nie ma już liceów profilowanych, techników uzupełniających i uzupełniających liceów ogólnokształcących. Zlikwidowano również dwie Szkoły Policealne dla Dorosłych. – Już od 2012 roku nie był prowadzony nabór do tych typów szkół, ale funkcjonowały one formalnie w sieci. Uchwały zarządu je ostatecznie likwidują. Zdecydowano również o likwidacji Szkół Policealnych dla Dorosłych w Bukownie i Kluczach, ponieważ nigdy nie było do nich naboru – tłumaczy Waldemar Mendak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej. – Żadna z wymienionych szkół w projektach uchwał nie prowadzi kształcenia, wobec czego ich likwidacja nie wprowadza żadnych zmian zarówno w procesie dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczym, organizacyjnym, finansowym jak i kadrowym tych zespołów szkół. Jest to projekt porządkujący, którego uchwalenie pozwoli wprowadzić do powiatowej oświaty zmiany organizacyjne podyktowane ustawą zmieniającą, jak również uwzględniający ten typ i rodzaj szkoły w zespole, który w nim nie funkcjonuje – dodaje.

 

Według nowego podziału szkół ponadgimnazjalnych edukację będzie można podjąć w szkołach takich jak: trzyletnia zasadnicza szkoła zawodowa, trzyletnie liceum ogólnokształcące, czteroletnie technikum, szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie lub trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Oprócz tego dorośli mają do wyboru liceum ogólnokształcące dla dorosłych lub szkołę policealną dla dorosłych.
Czy zmiana sieci szkół ponadgimnazjalnych w najbliższym czasie zakończy się na tej formalnej? Analizy i dane są, ale jakichkolwiek decyzji brak, więc póki co wszystko zostaje po staremu. W starostwie jest to temat tabu i nie należy się raczej spodziewać, że jakieś drastyczne zmiany dotyczące szkół nastąpią w kolejnym roku, który jest przecież rokiem wyborczym.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
OO
OO
8 lat temu

[quote name=”DD”][quote name=”Marina”][quote name=”OOOO”]Zlikwidować te wiejskie podstawówki![/quote]
Dokładnie wiejskie podstawówki to ukryte drugie etaty nauczycieli!!!! W klasach po kilkoro uczniów a godzinki lecą .

Godzinki lecą tym nierobom i oczywiście kasa![/quote]
Tak Tak , tu etacik tam etacik i pieniążki są do raczki,a jeszcze pretensje o dodatki wiejskie, tylko za co ? Potem paniusie opowiadają jakie to zmęczone i jakie to poświęcenie w tylu szkołach uczyć. Wszędzie redukcje , tylko nie w szkole , bo nauczyciele zawsze są pod ochroną. Chcą małych szkół , bardzo proszę szkołę społeczną i etat z 40 godzinnym tygodniem pracy.

tiu tiu
tiu tiu
8 lat temu

Podobno w tym roku do likwidacji jest IV LO 😉 Bo Gimnazjum nr 3 idzie bardzo do przodu, a budynek jest przeładowany. Za rok ekonomik i tak dalej. Co roku jedna mniej.

Ciekawe jakie niespodzianki szykuję dla nas Antonii w nowym roku. Podobno ma to być rok budowy i remontów (rok przedwyborczy).

DD
DD
8 lat temu

[quote name=”Marina”][quote name=”OOOO”]Zlikwidować te wiejskie podstawówki![/quote]
Dokładnie wiejskie podstawówki to ukryte drugie etaty nauczycieli!!!! W klasach po kilkoro uczniów a godzinki lecą .

Godzinki lecą tym nierobom i oczywiście kasa!

Marina
Marina
8 lat temu

[quote name=”OOOO”]Zlikwidować te wiejskie podstawówki![/quote]
Dokładnie wiejskie podstawówki to ukryte drugie etaty nauczycieli!!!! W klasach po kilkoro uczniów a godzinki lecą .

DOSC !!!!!!!!!!!!!!!
DOSC !!!!!!!!!!!!!!!
8 lat temu

[quote name=”minus dodatni”]Zostaly jeszcze do opylenia kościoły! No właśnie, zamiast szkół sprzedajmy kościoły które są psu na budę potrzebne! :lol:[/quote]

W miescie pisowcow i moherow kosciolow nie zlikwiduja!!!! najchetniej wybudowaliby jeszcze wiecej!!!!! W pale sie nie miesci jak czarna mafia rzadzi mozgami olkuszanin!!!!!

DLACZEGO NIE ZLIKWIDUJECIE RELIGI W SZKOLE A PRZYNAJMNIEJ PRZENIESCIE JA DO KAPLIC!!!!!!!! PO JAKA CHOLERE PIENIADZE NA ETATY DLA KATECHETOW SA PLACONE Z BUDZETU MIASTA??????? NIE LEPIEJ WYDAC TE PIENIADZE NA INNE LEKCJE TAK BARDZO POTRZEBNE DLA DZIECKA?????NIECH ZA RELIGIE PLACA KSIĘŻULKI Z FUNFUSZU KOSCIELNEGO!!!!!!!!!!

ZGADZAM SIE CALKOWICIE Z „MINUS DODATNI!!!!!”

OOOO
OOOO
8 lat temu

Zlikwidować te wiejskie podstawówki!

ttt
ttt
8 lat temu

to tylko formalność, no ale przy okazji moja sugestia o dwóch szkołach… zadziwiajace panie dyrektorze

minus dodatni
minus dodatni
8 lat temu

Zostaly jeszcze do opylenia kościoły! No właśnie, zamiast szkół sprzedajmy kościoły które są psu na budę potrzebne! 😆

felik100
felik100
8 lat temu

wszystko na sprzedać w olkuszu