Na obecny rok przypada jubileusz 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu „O dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” między oboma narodami. Był on początkiem mocnych więzi na linii Olkusz – Schwalbach am Taunus. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”, w sali widowiskowej MOK, w ostatnich dniach odbyła się gala podkreślająca ćwierćwiecze międzynarodowej jedności i blisko 20-letniej współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi samorządami.
Wspomniany traktat podpisano 17 czerwca 1991 roku. W szczególności w pierwszych latach jego podpisania, podkreślał znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla jedności Europy, określił kwestię mniejszości narodowych zamieszkujących na terenie obu państw, wzmocnił intensywność wymiany kulturowej oraz zapewnił współpracę młodzieży, z której teraz chętnie korzystają młode pokolenia Polaków i Niemców. Postanowienia zostały wzmocnione odrębną umową założycielską organizacji międzynarodowej pod nazwą Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (z niemieckiego Deutsch-Polnisches Jugendwerk).
Niedługo po podpisaniu traktatu na początku lat 90. ubiegłego stulecia, Olkusz zyskał nowych przyjaciół, a więź łącząca Srebrne Miasto ze Schwalbach am Taunus z perspektywy lat wydaje się być naprawdę mocna. Świadczy o tym choćby intensywność wymian na linii tych dwóch partnerskich miast. Wzajemne odwiedziny młodzieży i seniorów to stały punkt w kalendarzu obu samorządów. Młodzież szkolna z Olkusza poznaje kulturę i język również w innych rejonach Niemiec. Umowa pn. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży gwarantuje naszym placówkom oświatowym wolną rękę w wyborze swoich szkół partnerskich za zachodnią granicą.
Współpraca młodzieży w ramach PNWM kwitnie, czego dowodem były prezentacje przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 4, a także I i II LO. Część, w której młodzież prezentowała swój międzynarodowy dorobek ostatnich lat zyskała miano „Mostów przyjaźni i edukacji”. Na scenie pojawili się też niemieccy uczniowie.
Podczas gali nie mogło zabraknąć przewodniczących partnerskich Stowarzyszeń – Genowefy Bugajskiej oraz Guentera Pabsta. Seniorzy wspólnie wygłosili referat zatytułowany „Kamienie milowe w historii polsko-niemieckiego dobrego sąsiedztwa”. Pojawiło się także zaproszenie na przyszły rok do Hesji na kolejny jubileusz, tym razem 20-lecia współpracy na linii Olkusz – Schwalbach.
Polsko-niemiecka współpraca od zawsze opiera się na pomocy. Tym razem niemiecka społeczność nie pozostała obojętna na los 2-letniego Michałka walczącego z nowotworem oczu. Guenter Pabst przekazał czek opiewający na 2600 euro i obiecał dalszą pomoc dla rodziny Kalisiów przebywającej obecnie w Nowym Jorku.
O tym, że przez te prawie 20 lat Olkusz rzeczywiście zyskał przyjaciół w postaci mieszkańców Schwalbach mówił też burmistrz Roman Piaśnik. Jako gospodarz miasta zaprosił do częstych odwiedzin oraz zapewnił o dalszej współpracy. – Od zawsze czujemy się u Was wyjątkowo. Mamy tutaj wielu przyjaciół i ulubione miejsca, do których z radością wracamy – mówił Guenter Pabst.
Niemcy wracać będą również pamięcią do ostatnich wydarzeń z uroczystego spotkania partnerskiego. Obok oficjalnych przemówień, były dwujęzyczne prezentacje artystyczne oraz mini koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Niemiecka delegacja w Olkuszu przebywała od 8 do 12 czerwca.
{joomplu:59918}{joomplu:59888}{joomplu:59886}
DOBRE SĄSIEDZTWO TO – JAK ŚWIAT ŚWIATEM NIEMIEC NIGDY NIE BYŁ DLA POLAKA BRATEM. CO POTWIERDZEŃ MOŻNA ZAOBSERWOWAĆ DO OBECNEJ CHWILI.
A Latos to co tam robi z tą darowizną? Zrobił cokolwiek dla tego Michałka czy coś, że się tak lansuje?
Przypadek ?
„AGNIESZKA ZUB 15 CZERWIEC 2016
10 Marsz Pamięci”
„PIOTR KUBICZEK 15 CZERWIEC 2016
25 lat dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy”