1

W ubiegły poniedziałek w rocznicę likwidacji getta w Olkuszu jego ulicami przeszedł 10 Marsz Pamięci. Dokładnie 74 lata temu, 13 czerwca 1942 roku, niemiecki okupant wywiózł do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau ponad trzy tysiące olkuszan pochodzenia żydowskiego. O ludziach, którzy w Olkuszu mieszkali, tworzyli jego społeczność i historię, zapomnieć nam nie wolno. 

 

2

10 lat temu w pierwszym Marszu Pamięci samotnie ostatnią drogą olkuskich Żydów przeszedł Ireneusz Cieślik. W następnych latach liczba uczestników Marszu wzrastała. Tworzyła ją nie tylko zaangażowana w sprawę przywrócenia pamięci o zamordowanych olkuskich Żydach tzw. nieformalna grupa przyjaciół z Olkusza (Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan i Dariusz Rozmus), ale również wszyscy, dla których pamięć o ofiarach jest ważna. Od tamtej pory corocznie, 13 czerwca, spod gmachu olkuskiego Starostwa, wówczas Kasy Chorych, gdzie uwięzieni Żydzi spędzili w nieludzkich warunkach niemal dwie doby, wyrusza Marsz Pamięci.

3

Uczestnicy Marszu przeszli drogą, jaką szli olkuscy Żydzi, czyli obecnymi ulicami: Mickiewicza, Szpitalną, Kościuszki, Nullo i Kazimierza Wielkiego, by ostatecznie dotrzeć na dworzec kolejowy, skąd 74 lata temu żydowscy mieszkańcy Olkusza zostali wywiezieni na śmierć.
Podczas tegorocznego Marszu nie rozwieszano plakatów z nazwiskami zamordowanych, których personalia udało się ustalić, nie było też konferencji poświęconej ich zagładzie, jak to miało miejsce w roku 2013 i 2014. Nie było również, niemal już tradycyjnie, przedstawicieli samorządowych władz.

5

Uczestnicy Marszu zwracali uwagę na fakt, że wciąż nie ma w Olkuszu tablicy upamiętniającej to najtragiczniejsze w historii miasta wydarzenie. Od wielu lat trwają zabiegi, by tablica taka powstała. W roku 2014 ówczesny starosta Jerzy Kwaśniewski zapowiadał jej odsłonięcie na 13 czerwca, ale jego odwołanie ze stanowiska i zmiana władz spowodowały, że plan ten nie został zrealizowany. W związku z tzw. trudną sytuacją finansową powiatu olkuskiego zorganizowano zbiórkę funduszy na ten cel (zebrano około połowy potrzebnych środków, cała potrzebna kwota to ok. 3000 zł). Drugą połowę obiecała sfinansować Gmina Olkusz.

6
Podobno, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. W tym przypadku jest akurat dokładnie odwrotnie bo pieniądze na ten cel nie stanowią już problemu. Póki co, w poniedziałkowe popołudnie, na jednej ze ścian Starostwa zawieszono symboliczną tablicę, w trzech językach.

 

8

 

10

11

 

13

14

Wyjątkowy akcent tegorocznego Marszu to opracowana przez Ireneusza Cieślika i wydana z tej właśnie okazji książka „Marsz Pamięci w rocznicę wymordowania Żydów z Olkusza”. W tej ponad 100-stronicowej publikacji, oprócz zarysowanej dotychczasowej historii marszów (wraz ze zdjęciami ją ilustrującymi), znajdziemy przedruki kilku artykułów, które ukazały się na ten temat, poruszające relacje uczestników marszów, ale przede wszystkim zapoznamy się z listą żydowskich ofiar niemieckiej okupacji Olkusza, sporządzoną przez Krzysztofa Kocjana, obejmującą około 2300 osób, których tożsamość udało się do tej pory ustalić. Publikacja zawiera również 29 archiwalnych zdjęć, pochodzących z różnych źródeł, wykonanych prawdopodobnie za zgodą władz okupacyjnych. Wszystkie współczesne fotografie miejsc udokumentowanych na zdjęciach archiwalnych wykonał Janusz Mucha, a całą publikację sfinansowała Ruth Melcer.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
47 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pytanie
pytanie
6 lat temu

[quote name=”pytanie”]Czy Żydzi z Chorzowa, którzy w liczbie 1500 osób byli umieszczeni w getcie olkuskim, będą kiedykolwiek upamiętnieni w Olkuszu i czy przy następnym Marszu Pamięci, ktory odbedzie w 2017 r., przypomni się o Nich? – pytanie do osób zainteresowanych umieszczeniem tablicy pamiątkowej na budynku Starostwa w Olkuszu i organizowaniem za rok XI Marszu Pamięci.[/quote]
Ponownie zadaje to pytanie.

brak
brak
6 lat temu

[quote name=”pytanie”]Czy Żydzi z Chorzowa, którzy w liczbie 1500 osób byli umieszczeni w getcie olkuskim, będą kiedykolwiek upamiętnieni w Olkuszu i czy przy następnym Marszu Pamięci przypomni się o Nich? – pytanie do osób zainteresowanych umieszczeniem tablicy pamiątkowej na budynku Starostwa w Olkuszu i organizowaniem za rok XI Marszu Pamięci.[/quote]
Brak odpowiedzi, problem jednak pozostaje nierozwiązany.

Dyl_Swizdrzał
Dyl_Swizdrzał
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]No cóż mój drogi „Dylu”, tym razem by nie zniżyć się do pańskiego żałosnego poziomu….. :P[/quote] Aby się zniżyć chociaż o jeden poziom, pod własnym trzeba więcej niż klepisko. To nie ja zacząłem „organoleptycznie” 😮 pocić się nad „środowiskiem”. (Kto mieczem wojuje ….) Również nie ja zajadle, z uporem godnym lepszej sprawy, zajmuję się hejtowaniem artykułów dotyczących upamiętniania byłych obywateli narodowości żydowskiej naszego miasta. To z pańskich postów sypią się żenujące antysemickie poglądy. To co Pan prezentuje to podpoziom.

sprawiedliwość
sprawiedliwość
7 lat temu

[quote name=”Młody”]Uważam że Polacy zawsze przy przypomnieniu tych zbrodni mocno to przeżywają i nigdy niemieckim zbrodniarzom nie wybaczą tego „inteligentnego” zezwierzecenia, ale równocześnie Polacy nie akceptują i nigdy nie zaakceptują zwrotu tych nieruchomości na polskiej ziemi potomkom Żydów którzy to wojnę poza Polska przetrwali. …[/quote]
K woli sprawiedliwości: Potomkowie zamordowanych przez Niemców Żydów Polskich, lub właściciele mienia, którzy w czasie wojny znajdowali się poza Polską mają pełne prawo do odzyskania mienia swojego i swoich zamordowanych przodków, jeżeli zgodnie z prawem udowodnią swój tytuł prawny do mienia lub pokrewieństwo z zamordowanymi. Dotyczy to najczęściej nieruchomości, których Niemcy nie byli wstanie zrabować, zniszczyć lub wywieść poza obszar obecnej jurysdykcji państwa polskiego. Nie ma natomiast uzasadnienia restytucja dóbr pożydowskich organizacjom żydowskim zagranicznym lub utworzonym w Polsce po wojnie, tylko w celu zgłaszania roszczeń niezwiązanych z dziedziczeniem określonym na podstawie prawa polskiego, a tym bardziej osobom w żaden sposób niezwiązany ani z majątkiem ani z zamordowanymi, którzy roszczą swoje prawa jedynie na zasadzie pochodzenia etnicznego. Zamordowani Żydzi posiadali obywatelstwo polskie i podlegali prawu polskiemu a nie jakiemuś ekskluzywnemu.

obrońca zwierząt
obrońca zwierząt
7 lat temu

[quote name=”Młody”]Uważam że Polacy zawsze przy przypomnieniu tych zbrodni mocno to przeżywają i nigdy niemieckim zbrodniarzom nie wybaczą tego „inteligentnego” zezwierzecenia, ale równocześnie Polacy nie akceptują i nigdy nie zaakceptują zwrotu tych nieruchomości na polskiej ziemi potomkom Żydów którzy to wojnę poza Polska przetrwali. Teraz to naród Żydowski niech od niemców żąda rekompensaty za te zbrodnie sprzed prawie wieku a najlepiej niech w zamian na terenach byłego NRD się osiedla jeżeli znowu chce Europy i niech będzie świadom że jeżeli będzie chciał Polskę zasiedlać i decyzje takie władze Polski podejmą to antysemityzm u nas pewnie się narodzi …[/quote]
Bardzo proszę, aby nie obrażać zwierząt, które ze swej natury nie są zdolne do czynienia przemyślanych zbrodni na masową skalę w imię wydumanych idei. Nie są też wstanie pastwić się w sadystyczny sposób nad innymi stworzeniami, ale jeśli już zabijają to jedynie instynktownie i ilościach i w celu zaspokojenia swoich niezbywalnych potrzeb życiowych, a jeśli ten głód zaspokoją ich agresja mija, wręcz odwrotnie niż u ludzi u których agresja, chciwość i chęć dominacji rośnie wraz z kolejnymi etapami zaspokajania tych żądz. Nie sądzę, żeby cechy typowo ludzkie miały zwierzęta nobilitować w jakikolwiek sposób, proszę więc o zaniechanie tego typu porównań.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

[quote name=”Dyl_Swizdrzał”][quote name=”Hugo Knote”]Część druga
Zapewniam pana, że za stan pańskiego zdrowia zdecydowanie odpowiedzialne jest środowisko, w jakim przyszło panu niestety żyć,
Hugo van der Knote[/quote]

Szanowny Panie, w przeciwieństwie do Pana ja mojego „środowiska” nie zdradzam. Mimo wszystkich przywar jakie Pan sobie wydumał, przyjaciołom także nie „robię bezinteresownie kuku”. Moralizatorstwo zostaw Pan dla siebie, również oraganoleptycznie ( :-* ).
Spadaj Pan na drzewo ze swoimi wypocinami i znachorskimi „diagnozami”.[/quote]
No cóż mój drogi „Dylu”, tym razem by nie zniżyć się do pańskiego żałosnego poziomu nie skomentuję i nie zajmę żadnego stanowiska. 😛

Dyl_Swizdrzał
Dyl_Swizdrzał
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Część druga
Zapewniam pana, że za stan pańskiego zdrowia zdecydowanie odpowiedzialne jest środowisko, w jakim przyszło panu niestety żyć,
Hugo van der Knote[/quote]

Szanowny Panie, w przeciwieństwie do Pana ja mojego „środowiska” nie zdradzam. Mimo wszystkich przywar jakie Pan sobie wydumał, przyjaciołom także nie „robię bezinteresownie kuku”. Moralizatorstwo zostaw Pan dla siebie, również oraganoleptycznie ( :-* ).
Spadaj Pan na drzewo ze swoimi wypocinami i znachorskimi „diagnozami”.

pytanie
pytanie
7 lat temu

Czy Żydzi z Chorzowa, którzy w liczbie 1500 osób byli umieszczeni w getcie olkuskim, będą kiedykolwiek upamiętnieni w Olkuszu i czy przy następnym Marszu Pamięci przypomni się o Nich? – pytanie do osób zainteresowanych umieszczeniem tablicy pamiątkowej na budynku Starostwa w Olkuszu i organizowaniem za rok XI Marszu Pamięci.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Część druga
Zapewniam pana, że za stan pańskiego zdrowia zdecydowanie odpowiedzialne jest środowisko, w jakim przyszło panu niestety żyć, co ma niechybnie wpływ na otępienie umysłowe, jakie z bólem muszę stwierdzić dopadło szanownego pana. Jednak mimo wszystko dobrodusznie po chrześcijańsku w przypływie miłosierdzia dla zbłąkanych naiwnych duszyczek, wybaczam panu te niedoskonałości i ułomności. Zdecydowanie zalecałbym panu zmianę środowiska i rehabilitację poprzez np. szachy, jogę itp. A teraz żegnam łaskawego pana wraz z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia i mam nadzieję, że zamknie się pan w wyimaginowanym świecie gdzie będzie pan mógł brylować na swoich salonach i czarować naiwnych „pożytecznych idiotów”. Przekaże pan temu gronu organoleptyczną znajomość sztuki kulinarnej. Polemika z szanownym panem przysporzyła mi wielu pozytywnych wrażeń i emocji, za co jestem panu dozgonnie wdzięczny.

Z wyrazami szacunku, dla kto wie czy nie wielkiego w przyszłości mentora.
Hugo van der Knote

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Do „Dyl_Sowizdrzał”

Część pierwsza
Oszałamiająca recenzja i diagnoza, jestem pod wrażeniem wręcz powiedziałbym oczarowany pańską wiedzą, elokwencją i oczywiście pańskimi wyżynami „kultury” oraz nabytej „inteligencji”. Z darem niebios przyjmuję wszelkie pańskie „celne i cenne” uwagi jednakże z premedytacją z dziką radością i satysfakcją piszę kierowany do pana ten post. Pragnę nadmienić, że czytanie ze zrozumieniem nie jest mi obce i świetnie sobie radzę z tą jakże przydatną w codziennym życiu materią. Natomiast wielce budzi mój niepokój stan pańskiego zdrowia. Problemy emocjonalne, z czym pan się zapewne boryka są u pana widoczne gołym okiem. Odnoszę wrażenie, że im więcej przybywa panu wiosen tym bardziej staje się pan złośliwy, zgryźliwy i arogancki. Jest to jak zapewne szanowny pan wie domena ludzi w kwiecie wieku, lecz schorowanych, zakompleksionych i życiowo niespełnionych.

Jankiel
Jankiel
7 lat temu

[quote name=”Jan Grot”]Panie Cyra, a może pan podać jakieś informacje albo linki na temat Żydów z Troksa, Braciejówki, Jangrota i Michałówki?[/quote]
nie poda, bo nie ma aktów zgonu! czyli oni najprawdopodobniej żyją, przecież Niemcy jak kogoś zastrzelili albo zagazowali, to akt zgonu wystawiali, z pieczątką! Żydów z tamtych wsi zagoniono najpierw do Skały, potem do Proszowic, a potem do Bełżca. Jak się idzie przez las z Braciejówki do Kosmolowa, to tam po prawej stronie drogi widać znicze, palą się co roku na Wszystkich Świętych. tam leży co najmniej 5 Żydów, może więcej.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]
Ps.
Prymitywizm Panie „Dylu” jest to, co prawda sztuka naiwna, lecz jednak sztuka.[/quote]
Czytać należy ze zrozumieniem. Odnosząc się do mojej wypowiedzi i poszukując przy tym w słownikach i encyklopediach definicji przymiotnika prymitywny należało przeczytać wszystko co na ten temat napisano i dopasować te najlepiej przystające do tego co napisałem np. prymityw – osoba o cechach ludzi pierwotnych, o niskim poziomie kultury, nieokrzesana, prostacka, ograniczona; prostak lub niski poziom rozwoju cywilizacji, zacofanie; prymitywizm. O sztuce w pańskim wydaniu można mówić jedynie jak o sztuce nieświeżego mięsa …

Jan Grot
Jan Grot
7 lat temu

Panie Cyra, a może pan podać jakieś informacje albo linki na temat Żydów z Troksa, Braciejówki, Jangrota i Michałówki?

Żydzi z Chorzowa c.d
Żydzi z Chorzowa c.d
7 lat temu

” Według spisu z 23 grudnia 1939 r. w mieście zamieszkiwało 3080 Żydów. (…) Gmina olkuska wraz z sąsiednimi gminami została przyłączona do Centrali Gmin Żydowskich na Górnym i Wschodnim Śląsku z siedzibą w Sosnowcu. (…) 15 czerwca 1940 r. do Olkusza przesiedlono większą część chorzowskich Żydów”.
Czytaj więcej:
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/olkusz/5,historia/?action=view&page=2

Żydzi z Chorzowa c.d
Żydzi z Chorzowa c.d
7 lat temu

W tekście Olgerda Dziechciarza „Żydowski Olkusz” można przeczytać:
„Do getta przesiedlono wszystkich Żydów mieszkających w Olkuszu, ale także wielu wysiedlonych z Górnego Śląska (np. Chorzowa)”.
Czytaj więcej: http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/kultura/historia-i-tradycja-regionu/szkice-o-ziemi-olkuskiej/12286-zydowski-olkusz

Żydzi z Chorzowa c.d
Żydzi z Chorzowa c.d
7 lat temu

Żydzi z Chorzowa w getcie w Olkuszu – zobacz tekst w linku:
http://zobiektywemtuitam.blogspot.com/2015/03/zydzi-w-chorzowie.html

Żydzi z Korei
Żydzi z Korei
7 lat temu

A co z Żydami z Korei Północnej? Bo tekst o nich nie wspomina

Żydzi z Chorzowa
Żydzi z Chorzowa
7 lat temu

Po wybuchu II wojny światowej, w grudniu 1939 r. Niemcy zmusili większość Żydów do opuszczenia Chorzowa i przeniesienia się głównie do Dąbrowy Górniczej. Przed końcem 1939 r. okupanci spalili i rozebrali tutejszą synagogę. 15 czerwca 1940 r. większość chorzowskich Żydów deportowano do Olkusza. Pozostałych wywieziono do Jaworzna. Następnie wszyscy zostali wywiezieni do niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau.
Zobacz:
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/chorzow/5,historia/
Żydów chorzowskich przesiedlonych do getto olkuskiego, jak wynika z innych źródeł, było 1500.
Większość z nich zginęła w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau, dokąd zostali wywiezieni z getta w Olkuszu wraz z Żydami olkuskimi.
W tekście planowanej tablicy pamiątkowej na budynku Starostwa olkuskiego nic się o Nich nie wspomina, a więc tekst ten jest niezgodny z prawdą. Pomysłodawcy tej tablicy powinni się zastanowić nad tą uwagą, chociaż z ich strony można się spodziewać raczej kolejnego hejtu i złośliwych uwag.

Sama prawda
Sama prawda
7 lat temu

Ja widzę jak głupota ludzka zaśmieca nasze środowisko.

iga
iga
7 lat temu

[quote name=”tylko pytam”]Dlaczego Przegląd Olkuski usuwa demaskujące antysemitów komentarze pod pretekstem uznania ich za obraźliwe, a nie uznaje za obraźliwe insynuacji i wyzwisk pod adresem uczestników marszu pamięci?[/quote]
Nierozsądny i złośliwy wpis.

kamienicznik
kamienicznik
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]
To są brudne i hańbiące pieniądze.![/quote]
jak mam pożydowską kamienicę i jeszcze Żydzi mi zapłacą za udział w Marszu Pamięci to jestem zhańbiony? moim zdaniem, zrobiłem świetny interes… 🙂

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”][quote name=”Hugo Knote”]Ale tłum, lecz świetnie to trzeba przyznać zorganizowany i zdyscyplinowany. Brawo, organy porządkowe nie miały nic do roboty, godne pochwały. Brak mi jedynie w tym tłumie, co jest bardzo znamienne i bolesne miejscowych starozakonnych. Czyżby nie chcieli uczcić swoich braci i sióstr? A może wstydzą się swojego pochodzenia i ukrywają swoje korzenie?[/quote] Hugo jak zwykle rżnie głupa. Tłum potrzebny jest tłumokom. Przyzwoitym wystarczy pamięć.[/quote]
Ot i znalazł się przyzwoity, prawy i sprawiedliwy oraz pamiętliwy. Podziwiam i zazdroszczę tak klarownej i jednoznacznej postawy. Godne naśladowania i szacunku dla tak wyjątkowego osobnika.

tylko pytam
tylko pytam
7 lat temu

Dlaczego Przegląd Olkuski usuwa demaskujące antysemitów komentarze pod pretekstem uznania ich za obraźliwe, a nie uznaje za obraźliwe insynuacji i wyzwisk pod adresem uczestników marszu pamięci?

Młody
Młody
7 lat temu

Uważam że Polacy zawsze przy przypomnieniu tych zbrodni mocno to przeżywają i nigdy niemieckim zbrodniarzom nie wybaczą tego „inteligentnego” zezwierzecenia, ale równocześnie Polacy nie akceptują i nigdy nie zaakceptują zwrotu tych nieruchomości na polskiej ziemi potomkom Żydów którzy to wojnę poza Polska przetrwali. Teraz to naród Żydowski niech od niemców żąda rekompensaty za te zbrodnie sprzed prawie wieku a najlepiej niech w zamian na terenach byłego NRD się osiedla jeżeli znowu chce Europy i niech będzie świadom że jeżeli będzie chciał Polskę zasiedlać i decyzje takie władze Polski podejmą to antysemityzm u nas pewnie się narodzi …

tak ... sobie
tak ... sobie
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Część pierwsza

Mierzi mnie wręcz brzydzę się obłudą i ludźmi, którzy na ludzkiej krzywdzie i nieszczęściu ubierają się w szaty żałobników i sprawiedliwych. Większość z nich z małymi wyjątkami jedynie pragnie zbić kapitał polityczny lub osiągnąć korzyści majątkowe względnie jedno i drugie. Śmieszą mnie również ich słowa świętego oburzenia na cytowane tutaj niektóre posty. Właśnie takich obłudników należy się obawiać i wystrzegać, ponieważ są bardzo groźni i niebezpieczni. Wracając jednak do meritum sprawy, dopóki relacje historyczne nie odzyskają właściwej narracji dopóty tak długo będą wywoływały negatywne skutki. Obie strony tak „gojów” jak i semitów powinny usiąść do stołu i uczciwie rozmawiać a nie widzieć jedynie jak zrobić geszeft na gojach.[/quote]
Nic dodać, nic ująć.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

[quote name=”kamienicznik”][quote name=”Hugo Knote”]Część druga
Jest to podłe i nie jestem wstanie tego zaakceptować a postępowania naszych rodzimych sprzedawczyków, którzy im wtórują tym bardziej. Już na samą myśl zbiera mi się na odruch wymiotny. Obnoszenie się ze swoją tragedią w tak nachalny, fałszywy i ciągły sposób jest jedynie rozdrapywaniem starych ran a to do niczego dobrego nie prowadzi.
[/quote]
A czemuż to ma być nachalne i fałszywe? nasi rodzimi sprzedawczycy dostają za udział w marszach i innych imprezach całkiem spore pieniądze od Żydów, zresztą piszą o tym jawnie w Przeglądzie: „a całą publikację sfinansowała Ruth Melcer.” 😀 , to chyba dobrze, że goje zarabiają pieniądze od Żydów na Holokauście? :lol:[/quote]
To są brudne i hańbiące pieniądze.!

kamienicznik
kamienicznik
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Część druga
Jest to podłe i nie jestem wstanie tego zaakceptować a postępowania naszych rodzimych sprzedawczyków, którzy im wtórują tym bardziej. Już na samą myśl zbiera mi się na odruch wymiotny. Obnoszenie się ze swoją tragedią w tak nachalny, fałszywy i ciągły sposób jest jedynie rozdrapywaniem starych ran a to do niczego dobrego nie prowadzi.
[/quote]
A czemuż to ma być nachalne i fałszywe? nasi rodzimi sprzedawczycy dostają za udział w marszach i innych imprezach całkiem spore pieniądze od Żydów, zresztą piszą o tym jawnie w Przeglądzie: „a całą publikację sfinansowała Ruth Melcer.” 😀 , to chyba dobrze, że goje zarabiają pieniądze od Żydów na Holokauście? 😆

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Część druga
Jak mówią słowa znanego przeboju „ do tanga trzeba dwojga”. Strona semicka na niewyobrażalnej tragedii swojego narodu zrobiła i robi nadal dobrze prosperujące „przedsiębiorstwo holocaust”. Takie postępowanie rodzi do żydów jedynie niechęć i odrazę. Semici nie chcą przyznać i nie chcą wiedzieć, że na naszym terytorium mordowani byli przez Niemców również Polacy. Jest to podłe i nie jestem wstanie tego zaakceptować a postępowania naszych rodzimych sprzedawczyków, którzy im wtórują tym bardziej. Już na samą myśl zbiera mi się na odruch wymiotny. Obnoszenie się ze swoją tragedią w tak nachalny, fałszywy i ciągły sposób jest jedynie rozdrapywaniem starych ran a to do niczego dobrego nie prowadzi.

Ps.
Prymitywizm Panie „Dylu” jest to, co prawda sztuka naiwna, lecz jednak sztuka.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Część pierwsza

Mierzi mnie wręcz brzydzę się obłudą i ludźmi, którzy na ludzkiej krzywdzie i nieszczęściu ubierają się w szaty żałobników i sprawiedliwych. Większość z nich z małymi wyjątkami jedynie pragnie zbić kapitał polityczny lub osiągnąć korzyści majątkowe względnie jedno i drugie. Śmieszą mnie również ich słowa świętego oburzenia na cytowane tutaj niektóre posty. Właśnie takich obłudników należy się obawiać i wystrzegać, ponieważ są bardzo groźni i niebezpieczni. Wracając jednak do meritum sprawy, dopóki relacje historyczne nie odzyskają właściwej narracji dopóty tak długo będą wywoływały negatywne skutki. Obie strony tak „gojów” jak i semitów powinny usiąść do stołu i uczciwie rozmawiać a nie widzieć jedynie jak zrobić geszeft na gojach.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
7 lat temu

[quote name=”pamięć”]
Przyzwoitym tak jak „Hugo Knote” wystarczy pamięć, niekoniecznie w sposób nachalny wyrażana i demonstrowana na ulicy.[/quote]
Wrażliwość na cudze cierpienie, pamięć o ofiarach (każdych ofiarach) wyrażana w sposób uznany przez pamiętających za właściwy i nie naruszajaca przyjętych norm współżycia społęcznego nie powinna być przedmiotem drwin i pokpiwań. „Przyzwoitemu”, takiemu jak Hugo pamięć wystarczy jedynie do tego by nie zapomnieć o niewyszukanym, wręcz prymitywnym hejcie, każdego postu, który traktując o losie żydów olkuskich nie nosi cech antysemityzmu.

pamięć
pamięć
7 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”][quote name=”Hugo Knote”]Ale tłum, lecz świetnie to trzeba przyznać zorganizowany i zdyscyplinowany. Brawo, organy porządkowe nie miały nic do roboty, godne pochwały. Brak mi jedynie w tym tłumie, co jest bardzo znamienne i bolesne miejscowych starozakonnych. Czyżby nie chcieli uczcić swoich braci i sióstr? A może wstydzą się swojego pochodzenia i ukrywają swoje korzenie?[/quote] Hugo jak zwykle rżnie głupa. Tłum potrzebny jest tłumokom. Przyzwoitym wystarczy pamięć.[/quote]
Przyzwoitym tak jak „Hugo Knote” wystarczy pamięć, niekoniecznie w sposób nachalny wyrażana i demonstrowana na ulicy.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Ale tłum, lecz świetnie to trzeba przyznać zorganizowany i zdyscyplinowany. Brawo, organy porządkowe nie miały nic do roboty, godne pochwały. Brak mi jedynie w tym tłumie, co jest bardzo znamienne i bolesne miejscowych starozakonnych. Czyżby nie chcieli uczcić swoich braci i sióstr? A może wstydzą się swojego pochodzenia i ukrywają swoje korzenie?[/quote] Hugo jak zwykle rżnie głupa. Tłum potrzebny jest tłumokom. Przyzwoitym wystarczy pamięć.

sprostowanie 2a
sprostowanie 2a
7 lat temu

[quote name=”sprostowanie 2″][quote name=”sprostowanie”]W tekście pani Agnieszki Zub można przeczytać:
„13 czerwca 1942 roku, niemiecki okupant wywiózł do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau ponad trzy tysiące olkuszan pochodzenia żydowskiego”.
Powyższa informacja jest niezgodna z prawdą, bo pociągi z Żydami deportowanymi z Olkusza odjechały w kierunku Katowic 13 i 15 czerwca 1942 roku (w obydwóch pociągach razem mogło być wywiezionych około 3 tysiące Żydów, byli to nie tylko Żydzi olkuscy, lecz wśród nich byli także Żydzi z Chorzowa, których Niemcy osadzili wcześniej w getcie olkuskim). W jednym pociągu nie można było pomieścić ponad 3 tysiące Żydów.[/quote]
fragment tekstu usunięty – uznany za obraźliwy.[/quote]
Na brak argumentów pozostaje hejtowanie.

Aadam
Aadam
7 lat temu

https://www.youtube.com/watch?v=doBK-39qsgU%5Bquote name=”Aadam”]https://www.youtube.com/watch?v=_NaP5yOzDME[/quote]
https://www.youtube.com/watch?v=doBK-39qsgU

sprostowanie
sprostowanie
7 lat temu

W tekście pani Agnieszki Zub można przeczytać:
„13 czerwca 1942 roku, niemiecki okupant wywiózł do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau ponad trzy tysiące olkuszan pochodzenia żydowskiego”.
Powyższa informacja jest niezgodna z prawdą, bo pociągi z Żydami deportowanymi z Olkusza odjechały w kierunku Katowic 13 i 15 czerwca 1942 roku (w obydwóch pociągach razem mogło być wywiezionych około 3 tysiące Żydów, byli to nie tylko Żydzi olkuscy, lecz wśród nich byli także Żydzi z Chorzowa, których Niemcy osadzili wcześniej w getcie olkuskim). W jednym pociągu nie można było pomieścić ponad 3 tysiące Żydów.

tak...sobie
tak...sobie
7 lat temu

Olkuszanie nie zapomnieli żydowskich sąsiadów. Raczej część Żydów nie chce pamiętać, że podczas wojny razem z nimi cierpieli Polacy.

aab
aab
7 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Ale tłum, lecz świetnie to trzeba przyznać zorganizowany i zdyscyplinowany. Brawo, organy porządkowe nie miały nic do roboty, godne pochwały. Brak mi jedynie w tym tłumie, co jest bardzo znamienne i bolesne miejscowych starozakonnych. Czyżby nie chcieli uczcić swoich braci i sióstr? A może wstydzą się swojego pochodzenia i ukrywają swoje korzenie?[/quote]
Taki marsz, jaki organizator, zaledwie kilku mieszkańców Olkusza i kilku zaproszonych przez nich gości z Krakowa, działający w stowarzyszeniach żydowskich,.

enigma1952
enigma1952
7 lat temu

Ale tłum, lecz świetnie to trzeba przyznać zorganizowany i zdyscyplinowany. Brawo, organy porządkowe nie miały nic do roboty, godne pochwały. Brak mi jedynie w tym tłumie, co jest bardzo znamienne i bolesne miejscowych starozakonnych. Czyżby nie chcieli uczcić swoich braci i sióstr? A może wstydzą się swojego pochodzenia i ukrywają swoje korzenie?

Młody
Młody
7 lat temu

Każdy wie że to niemcy okradli i uśmiercili ponad 3 tysiące mieszkających w Olkuszu Żydów. Całe ich zrabowane mienie wywieźli do swojego kraju. Polacy po wojnie zagospodarowali pożydowskie nieruchomości bo co niby mieli z nimi zrobić jeżeli nikt z zaświatów do nich nie mógł powrócić …

józef
józef
7 lat temu

zbiorowa amnezja olkuszan jest skandaliczna! nasza historia to historia Olkusza w którym przez wieki współżyli ze sobą Polacy różnych narodowości. To historia oparta na tolerancji i zrozumieniu. Ci którzy pozwalają aby z naszej historii wymazane zostały karty napisane przez Polaków narodowości żydowskiej są bezmózgowcami. Z Polski wyemigrowały miliony naszych rodaków którzy zasymilowali się z lokalnymi społecznościami – wyobraźcie sobie, że dzisiaj jakaś magiczna siła wszystkich Polaków na emigracji spędza do jednego obozu i uśmierca a ich domy i majątki są rozgrabione…..

kamienicznik
kamienicznik
7 lat temu

[quote name=”salomon”]Równie zajmującą historią może być
historia domów,które po sobie zostawili Ci nieszczęśnicy.
A może ktoś już to opisał?[/quote]
tak, owszem, wydział ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym

Młody
Młody
7 lat temu

„… książka „Marsz Pamięci w rocznicę wymordowania Żydów z Olkusza”….”

gdzie kupić ją mogę ?

tak...sobie
tak...sobie
7 lat temu

Frekwencja nie duża, kilkanaście osób, sami znajomi.

salomon
salomon
7 lat temu

Równie zajmującą historią może być
historia domów,które po sobie zostawili Ci nieszczęśnicy.
A może ktoś już to opisał?