DSC05667 1 Kopiowanie

– Nie wyobrażam sobie Wolbromia bez tego miejsca – powiedział podczas jubileuszowej gali Władysław Banyś, wieloletni dyrektor Wolbromskich Zakładów Przemysłu Gumowego Stomil, fabryki, dzięki której 40 lat temu powstał lokalny Dom Kultury. Jego opinię podzieliło wielu innych zaproszonych gości. Podczas urodzinowego spotkania z sentymentem wspominano przeszłość, nagrodzono zasłużonych dla rozwoju kultury i gratulowano pracownikom instytucji dawniejszych i obecnych sukcesów. Wisienką na torcie był koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Dawne czasy, kiedy zbyt małą, jak na lokalne potrzeby zakładową świetlicę postanowiono zastąpić domem kultury z prawdziwego zdarzenia na specjalnie nakręconym, zaprezentowanym podczas imprezy filmie wspominali członkowie ówczesnej dyrekcji Stomilu, budowniczowie obiektu, a także osoby związane wtedy z działalnością kulturalną Wolbromia. Byli wśród nich pierwszy dyrektor DK Wojciech Starostecki oraz instruktorzy sekcji i kółek zainteresowań, działających przez kolejne lata od początku istnienia instytucji. Widownia z sentymentem obserwowała znajome postaci – choć była to tylko część z osób, na przestrzeni lat pracujących z uzdolnionymi artystycznie i sportowo dziećmi, młodzieżą, a także dorosłymi, korzystającymi z bogatej oferty DK.

 

DSC05484 1 Kopiowanie

Za zasługi w rozwoju lokalnej kultury Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, odznaczony został obecny dyrektor Domu Kultury Piotr Gamrot. Wręczający mu odznaczenie wojewoda małopolski Piotr Ćwik podkreślał wielkie zaangażowanie i charyzmę dyrektora, stwierdzając, że wolbromski Dom Kultury pod jego kierownictwem jest jedną z najlepszych tego typu placówek w województwie. Za pracę i zasługi dla kultury Złotymi Medalami odznaczeni też zostali długoletni pracownicy placówki: Maria Grzywa, Stanisław Milejski, Tomasz Kołodziej i Ewa Neter. Pamiątkowymi statuetkami uhonorowano wszystkich kolejnych dyrektorów placówki: Wojciecha Starosteckiego, Ryszarda Janika, Wojciecha Szotę i Teresę Flakiewicz. Piotr Gamrot dziękował im i wszystkim osobom, które pracowały niegdyś i obecnie za owocne działania przyczyniające się do codziennych efektów pracy kierowanej przez siebie instytucji kultury i jej sukcesy. Złożył też serdeczne podziękowania wszystkim, stałym i okazjonalnym mecenasom kultury, którzy w różny sposób wspomagają działalność i rozkwit wolbromskiego DK.

DSC05506 1 Kopiowanie

Podczas uroczystości burmistrz Adam Zielnik dokonał też przekazania nowego sztandaru, który odtąd będzie reprezentował Dom Kultury w gronie pocztów sztandarowych na różnych uroczystościach.

Urodzinową niespodzianką na zakończenie oficjalnych obchodów jubileuszu 40-lecia Domu Kultury w Wolbromiu było odśpiewanie przez obecnych pracowników Domu Kultury autorskiej piosenki do melodii słynnego „Czterdziestolatka”, a następnie koncert zespołu Raz Dwa Trzy, który gromko oklaskiwali zaproszeni na uroczystość goście, w różny sposób związani z historią placówki. Po koncercie zaś był urodzinowy tort z symboliczną lampką szampana, którą wzniesiono za pomyślność i przyszłość jubilata, a wspomnienia, anegdoty i refleksje związane z minionymi latami działalności DK snuto do późnego wieczora. Wszyscy podkreślali, że mury, nawet najpiękniejsze i najbardziej funkcjonalne nie żyją bez ducha, którego tchną w nie ludzie. Dom Kultury w Wolbromiu przez kolejne lata swojej działalności miał szczęście do pełnych zapału, twórczych animatorów kultury, tworzących tego ducha, z pożytkiem dla lokalnej społeczności.

DSC05821 1 Kopiowanie

Przyłączając się do gratulacji powinszowań życzymy, aby budynek przy Leśnej 2 w Wolbromiu zawsze był prawdziwym domem dla każdego przejawu lokalnej kultury, a także miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli zetknąć się z kulturą wysoką, bez konieczności wyjazdu do większych ośrodków. Życzymy też, aby pracownicy instytucji nie ustawali w twórczym wypełnianiu swojej misji, czerpiąc ze swej pracy najwyższą satysfakcję.

{joomplu:72539}{joomplu:72525}{joomplu:72502}

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
a kiedy będzie w Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
a kiedy będzie w
a kiedy będzie w

Wolbromiu uroczystośc służby zdrowia .na dzien nauczyciela to owacje byly. czekamy św ŁUKASZA JUŻ BYŁO.