senior roku2014

Pochodzi z podlaskich Łojek, ale od 52 lat mieszka w Olkuszu. Z wykształcenia jest technikiem budowlanym, jednak jego największą miłość stanowi królowa nauk – matematyka. Andrzej Sulich, rocznik 1942 – Senior Roku 2014 w Małopolsce!

Plebiscyt „Poza Stereotypem – Senior Roku” promuje i nagradza aktywnych seniorów, którzy, nie zwracając uwagi na upływający czas, realizują swoje pasje, dają najlepszą cząstkę siebie innym oraz na nowo kreują otaczającą ich rzeczywistość. Jak co roku kapituła konkursu przyznała dwie główne nagrody dla Seniorki oraz Seniora Roku. Wśród pań triumfowała 81-letnia Anna Karpierz z Rabki-Zdroju, natomiast wśród panów pasjonat matematyki, Andrzej Sulich.

73-letni laureat prestiżowej nagrody, która co roku trafia do osób powyżej 60. roku życia, od lat udowadnia, że rzeczywiście łamie wszelkie stereotypy. Mimo iż z wykształcenia jest technikiem budowlanym, to jednak jakby na przekór wykształceniu najmocniej ukochał sobie matematykę. Pasją zaraziła go nauczycielka z technikum, która od zawsze powtarzała, że wzory i równania należy zrozumieć, a nie tylko wyuczyć na pamięć. – Matematyka wbrew pozorom jest dla leniwych. Trzeba tylko chcieć myśleć – przekonuje Andrzej Sulich.

Senior Roku 2014 do Olkusza przyjechał w grudniu 1963 roku. Odbywał wtedy służbę wojskową i z racji wykształcenia został skierowany do budowy bloków wojskowych na osiedlu Pakuska. Jak już przyjechał, tak został, zakładając tutaj rodzinę i pogłębiając swoje zamiłowanie do królowej nauk. – Pierwsze zajęcia z matematyki zacząłem prowadzić 15 lat temu – wspomina pan Andrzej, który nigdy nie uważał się za nauczyciela. Matematyką zawsze się bawił i stąd pewnie nazwa prowadzonych przez niego zajęć „Matematyka ściśle fajna”. Zaczynał w świetlicy przy parafii pw. św. Maksymiliana, później były też zajęcia prowadzone w podstawówkach, Gimnazjum nr 2 , świetlicy parafialnej przy bazylice św. Andrzeja oraz bibliotekach – pedagogicznej i miejskiej. Nigdy za prowadzone lekcje pan Sulich nie wziął nawet złotówki. Dwa late temu senior przeprowadził się na os. Słowiki i teraz to tam pomaga w zrozumieniu matematyki.

Podobnie jak kiedyś jego mentorka, tak i teraz on postępuje ze swoimi podopiecznymi. Cierpliwie tłumaczy, wiedząc jednocześnie, że podstawą nauki jest zadawanie pytań. Atmosfera zajęć prowadzonych przez laureata konkursu jest niespotykana. – To zupełnie inny wymiar matematyki niż w szkole – przyznają osoby chodzące na zajęcia w Klubie „Kubuś”. To może dlatego, że Andrzej Sulich o królowej nauk mógłby opowiadać godzinami, a swoją nieprzeciętną wiedzę bierze głównie z książek. W swojej domowej biblioteczce ma ich ponad dwieście, a wśród nich tytuły takich autorów jak Banach, czy Ciesielski.

– Matematyka to mój świat. Nim żyję i cieszę się, że mogę dzielić się swoją pasją z innymi. Nigdy nie robiłem tego dla zasług. Nie czekałem też na żadną nagrodę, a tu takie wyróżnienie… – zaznacza skromnie 73-latek, który przez lata wychował niejednego finalistę i laureata olimpiad przedmiotowych.

To właśnie długoletnia bezinteresowność, ogromna wiedza i charyzma sprawiły, że jury plebiscytu nie miało wątpliwości komu przyznać tytuł Seniora Roku 2014. Jak przyznaje olkuszanin, to jego pierwsze tak poważne wyróżnienie, z którego będzie dumny do końca życia. Nominację do konkursu uzyskał dzięki rekomendacjom złożonym przez Klub Sportowy Flika, prowadzący „Kubusia”. To właśnie Flika w porozumieniu z Urzędem Miasta wystawiła swojego kandydata, który do tytułu konkurował z 25 innymi osobami z całego województwa. Wśród nich znalazła się również dwójka innych olkuszan – Irena Włodarczyk i Maria Rzepka.

Gala finałowa plebiscytu odbyła się w Żydowskim Muzeum „Galicja” w Krakowie. Nagrodę w postaci statuetki autorstwa Profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Krzysztofa Nitscha wręczali laureatom Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Wioletta Wilimska – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, będącego głównym organizatorem IX edycji konkursu na Seniora Roku. Podczas uroczystości Andrzejowi Sulichowi towarzyszyła m.in. wiceburmistrz Olkusza Bożena Krok, radny miejski Ryszard Ryza oraz przedstawiciele KS Flika. Wszyscy również pospieszyli z gratulacjami.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Andrea
Andrea
8 lat temu

Chwała takim ludziom i tym co potrafią ich dostrzec
H

Krysia
Krysia
8 lat temu

Panie Andrzejku Wielkie Gratulacje. Pozdrawiam cieplutko

Mariusz Piotrowski
Mariusz Piotrowski
8 lat temu

Gratuluję Panie Andrzeju. Jestem dumny z tego że miałem takiego nauczyciela jak Pana. ☺

MartaSzotek
MartaSzotek
8 lat temu

Panie Andrzeju- gratuluje,tak trzymać