1

Jest autorem kilkuset obrazów, które można zobaczyć w zbiorach muzeów, galeriach i w instytucjach publicznych. Swoimi pracami ilustrował wiele tomików wierszy i książek innych twórców. Malarz, pastelista, konserwator sztuki, poeta – Wacław Jagielski. W miniony piątek Galeria Sztuki Współczesnej BWA zorganizowała wernisaż wystawy tego niezwykle utalentowanego artysty.

Olkuska ekspozycja dzieł W. Jagielskiego liczy ponad 40 obrazów. Wszystkie idealnie ze sobą skomponowane, wszystkie oprawione w piękne, szerokie, drewniane i złocone ramy. W pracach tych widać doskonałe wyczucie barwy, harmonię, bogatą kolorystykę – wszak to właśnie kolor i światło są najważniejszymi nośnikami filozofii malarza. Wacław Jagielski – jak sam przypomniał podczas wernisażu – w Olkuszu prezentuje swoje malarstwo po raz trzeci. Obrazy tego twórcy są zapisami chwili, próbą zatrzymania ulotnej atmosfery miejsca i czasu. Doświadczenia zdobyte podczas podróży po świecie sprawiły, że artysta znacznie rozjaśnił i rozszerzył paletę stosowanych w swoim malarstwie kolorów, cały czas pozostając wiernym tradycjom impresjonizmu.

– Nawet jeżeli mam dokładną wizję dla formy i treści przyszłego obrazu, to każdy nowy, po namalowaniu może być odmienny od tego wcześniej wymyślonego, jaki – zdawało się – dokładnie widziałem w mojej wyobraźni – mówi o swojej twórczości Wacław Jagielski. – Czasami ręka malarza wybiera inne formy wykonawcze niż to było intencjonalnie uzgodnione.

DSCF9897

Wacław Jagielski urodził się 20 sierpnia 1965 roku w Lubaniu Śląskim. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził na Dolnym Śląsku, skąd w 1979 roku wraz z rodziną przeniósł się do Nowego Sącza, gdzie mieszka do tej pory. Kilka lat pracował jako nauczyciel plastyki w liceum i szkołach podstawowych. Przez dwadzieścia lat prowadził własną Pracownię Konserwacji Zabytków, później jednak oddał się twórczości – malarstwu. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Do ważniejszych zaliczyć można: Ogólnopolskie Biennale Pasteli – Nowy Sącz 1998 (wyróżnienie honorowe Jury), Lyon – Francja, Targi Sztuki Współczesnej – Paryż – Francja, Ateny – Grecja, Lwów – Ukraina, Wiedeń – Austria, Międzynarodowe Biennale Pasteli 2002 – III nagroda, wystawy środowiskowe – Salon Sztuki 2004 – Nagroda ZPAP „Złota rama”, Salon Sztuki 2009 – nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Salon Sztuki 2013 – Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza. Obrazy Wacława Jagielskiego znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Artysta uprawia rysunek, malarstwo pastelowe i olejne wzbogacone o swe technologiczne poszukiwania i odkrycia. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, którego jest współzałożycielem.Wydał tomik wierszy – album „Moje 40 i 4”.

Wystawa malarstwa Wacława Jagielskiego wzbudziła spore zainteresowanie w olkuskim środowisku. Wśród obecnych na piątkowym wernisażu gości można było spotkać wielu lokalnych twórców, zastępcę burmistrza Olkusza Bożenę Krok, a nawet warszawskiego dziennikarza, konferansjera i artystę estradowego Ireneusza Bieleninika. Kilka osób wyraziło zainteresowanie kupnem dzieł artysty.

5

fot. BWA

DSCF9898

6

fot. BWA

4

fot. BWA

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o