okupacja 1

20 stycznia przypada 73. rocznica zakończenia hitlerowskiej okupacji Olkusza. Na pamiątkę wydarzenia z 1945 roku w przeddzień tej pamiętnej daty, w Parku Miejskim pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945” delegacje kombatantów oraz Gminy Olkusz złożyły kwiaty oddając hołd poległym podczas II wojny światowej żołnierzom i cywilom.

Okupacja hitlerowska przyniosła wiele tragicznych wydarzeń, które na stałe wpisały się w historię Olkusza. O konkretne przykłady nietrudno – egzekucja, od której nazwę wzięła ulica 20-straconych, bestialskie praktyki wobec dorosłych mężczyzn podczas Krwawej Środy, czy likwidacja getta, równoznaczna ze śmiercią w obozach zagłady niemal jednej trzeciej części ówczesnych mieszkańców Srebrnego Miasta. Ta rocznica na nowo o wszystkim przypomina i zarazem skłania do zadumy.

Symboliczne wiązanki kwiatów złożyli kombatanci oraz przedstawiciele Gminy Olkusz. Delegacji magistratu przewodniczył Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik. Po skromnej uroczystości nadarzyła się okazja do wspomnień. Z roku na rok naocznych świadków tamtych wydarzeń ubywa. Czas robi swoje. Takie dni jak ten pokazują jednak, że pamięć o trudnych losach naszej Małej Ojczyzny jest wciąż żywa.

okupacja 2

okupacja 3

 

13
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
13 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
pro memoriakrykpoprawkawolbroMłody Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcel46
Marcel46

Nie hitlerowskiej tylko niemieckiej.Rozumiem,że w czasie wojny tzw. hitlerowcy nie mieli wstępu do komunikacji publicznej,restauracji etc. z napisem „Nur für Deutsche” Tylko dla Niemców? Nazywajmy rzeczy po imieniu.Nie było takiego narodu jak hitlerowcy,naziści czy jak tam Niemców nazywali.Poprawność polityczna swoją drogą a historia swoją!!! Apelowałbym o zgodność historyczną

stinek
stinek

I jednocześnie, wg. niektórych, początek okupacji sowieckiej/radzieckiej/rosyjskiej. BTW. ulica upamiętniająca wyzwolenie Olkusza (20 Stycznia) została zdekomunizowana.

autocenzorka
autocenzorka

To się nazywa autocenzura czyli bojaźń o stołek.

tak ... sobie
tak ... sobie

Jak to wszystko szybko przemija, dzisiaj już mało kto pamięta jak Niemcy uciekali z Olkusza 20 stycznia 1945 roku.

Orto
Orto

Panie Burmistrzu, jak się pisze daty typu „73. rocznica …” to stawia się kropkę za liczebnikiem. Oczywiście błędem jest również użycie końcówki z myślnikiem: „73-cia” lub pozostawienie samo „73”.

Nawet w tym artykule redaktor Piotr Kubiczek napisał dobrze liczebnik daty. Niestety Pana wodzireje o tym zapomnieli i na wieńcu brakuje kropki – jest błąd.

Miłego weekendu 8)

kropeczka
kropeczka

[quote name=”Orto”]Panie Burmistrzu, jak się pisze daty typu „73. rocznica …” to stawia się kropkę za liczebnikiem. Oczywiście błędem jest również użycie końcówki z myślnikiem: „73-cia” lub pozostawienie samo „73”. Nawet w tym artykule redaktor Piotr Kubiczek napisał dobrze liczebnik daty. Niestety Pana wodzireje o tym zapomnieli i na wieńcu brakuje kropki – jest błąd. Miłego weekendu 8)[/quote] W Słowniku ortograficznym czytamy, iż kropkę stawiamy po cyfrach arabskich oznaczających liczebniki porządkowe, np. na 5. (= piątym) piętrze; w 3. (= trzeciej) osobie, po raz 7. (= siódmy). Kropka po liczebniku może zostać opuszczona, jeśli z kontekstu jednoznacznie wynika, że użyty… Czytaj więcej »

Młody
Młody

[quote name=”tak … sobie”]Jak to wszystko szybko przemija, dzisiaj już mało kto pamięta jak Niemcy uciekali z Olkusza 20 stycznia 1945 roku.[/quote]

Jak było naprawdę?
uciekli, czy komuniści radzieccy w kufajkach i kalesonach ich wygonili ?

tak ... sobie
tak ... sobie

Skromna uroczystość, ale dobrze, że się odbyła, przypominająca datę położenia kresu gehennie Polakow w Olkuszu pod okupacją niemiecką, czego olkuscy Żydzi już nie doczekali.

wolbro
wolbro

Wolbrom też został „wyzwolony” 17 września (tego samego dnia co Warszawa). Nawet nazwa ulicy na tę pamiątkę jest. „Wyzwolony” czy „zniewolony”?! Szkoda, że nazwa osiedla XX-lecia (teraz nie wiadomo czego) dalej została….

poprawka
poprawka

[quote name=”wolbro”]Wolbrom też został „wyzwolony” 17 września (tego samego dnia co Warszawa). Nawet nazwa ulicy na tę pamiątkę jest. „Wyzwolony” czy „zniewolony”?! Szkoda, że nazwa osiedla XX-lecia (teraz nie wiadomo czego) dalej została….[/quote]
Nie 17 września, lecz 17 stycznia.

kryk
kryk

[quote name=”Młody”][quote name=”tak … sobie”]Jak to wszystko szybko przemija, dzisiaj już mało kto pamięta jak Niemcy uciekali z Olkusza 20 stycznia 1945 roku.[/quote]

Jak było naprawdę?
uciekli, czy komuniści radzieccy w kufajkach i kalesonach ich wygonili ?[/quote]
Wypowiedz ni w pięć ni w dziesięć . Ot, mlody i glupi.

wolbro
wolbro

[quote name=”poprawka”][quote name=”wolbro”]Wolbrom też został „wyzwolony” 17 września (tego samego dnia co Warszawa). Nawet nazwa ulicy na tę pamiątkę jest. „Wyzwolony” czy „zniewolony”?! Szkoda, że nazwa osiedla XX-lecia (teraz nie wiadomo czego) dalej została….[/quote]
Nie 17 września, lecz 17 stycznia.[/quote]
Pomyłka niezamierzona, ale data też tragiczna, z 1939 r. tylko, że wtedy Armia Czerwona „ochraniała” miejscową ludność.

pro memoria
pro memoria

[quote name=”tak … sobie”]Skromna uroczystość, ale dobrze, że się odbyła, przypominająca datę położenia kresu gehennie Polakow w Olkuszu pod okupacją niemiecką, czego olkuscy Żydzi już nie doczekali.[/quote]

Pamięć jest ulotna, należy wciąż przypominać o położeniu kresu zbrodniom niemieckim w Olkuszu.