matura 2lo1

Zdawalność tegorocznej matury wśród olkuskich absolwentów szkół ponadgimnazjalnym jest dokładnie na tym samym poziomie, co średnia ogólnokrajowa i wynosi 71%. Daje nam to dokładnie środkowy wynik w województwie małopolskim, gdzie zdawalność wyniosła jeden procent więcej.

Emocje związane z najważniejszym egzaminem w życiu powoli opadają, a dla nauczycieli i osób odpowiedzialnych za olkuską edukację przychodzi czas na podsumowania i wnioski. Biorąc pod uwagę, że wyniki matury są kluczowe dla kandydatów na studia, ważne jest nie tylko, czy kandydat maturę zdał, ale jak ją zdał. Analiza osiągnięć maturzystów pozwala wyciągnąć wniosek, że wspólnie wypracowany przez olkuskich uczniów wynik, jest wynikiem średnim na tle województwa, z małymi wyjątkami.

Wysoka zdawalność w ogólniakach, niska w technikach

Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, w tym roku po raz pierwszy do matury przystąpiło 918 uczniów. Bardzo dobry wynik wypracowały olkuskie ogólniaki, w których maturę pisało 652 osób. 83-procentowa zdawalność daje nam 6. miejsce w województwie.

W przypadku techników jest to 45%, przy średniej wojewódzkiej 56%. Na pisanie matury zdecydowały się 263 osoby. Odsetek zdanych matur daje nam dopiero 16. miejsce na 22 jednostki administracyjne w województwie małopolskim.

W liceum profilowanym do matury podeszła tylko jedna osoba, w liceum uzupełniającym dwie. Żadna z nich nie zdała.

Matury z przedmiotów obowiązkowych

Każdy maturzysta musiał obligatoryjnie napisać maturę w zakresie podstawowym z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego. Nie najlepiej poszła matura z języka polskiego na poziomie podstawowym, szczególnie w technikach. Średni wynik dla olkuskich maturzystów to 51,9% (12. lokata w województwie na 22). Statystyczny licealista z Olkusza zdobył 55,7%, co oznacza, że tylko w 8 powiatach na 22 w województwie maturzyści napisali język polski gorzej niż olkuszanie. W przypadku techników średnia na poziomie 42,9% daje rodzimym technikom 4. miejsce od końca w województwie, co jest wyraźnym sygnałem do poszukania przyczyn takiego wyniku.

Pod względem wyników z matematyki informacje są nieco lepsze niż z języka polskiego. Średnio maturzysta z powiatu olkuskiego napisał podstawę z matematyki na 48,9%, co daje nam 8. miejsce w województwie. Licealiści wypracowali średni wynik na poziomie 54,9% (11. miejsce w województwie). Dużo gorzej poszło w olkuskich technikach, gdzie maturę napisano na 34,3% (16. miejsce w województwie).

Spośród języków obcych zdecydowanie najwięcej maturzystów z powiatu olkuskiego wybrało język angielski (849 z 918), a średni wynik to 68,6%, co daje nam 8. miejsce w województwie małopolskim. Wynik dla olkuskich ogólniaków to 73,6% (11. lokata wśród małopolskich powiatów), a dla techników 55,3% (13. miejsce).

W rzadziej wybieranych językach olkuscy maturzyści napisali ze średnim wynikiem: język francuski 61,5%, niemiecki 77,8%, rosyjski 58%.

Język polski i matematyka na poziomie rozszerzonym

Oprócz obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym maturzyści mogli wybrać, z których przedmiotów będą zdawać maturę na poziomie rozszerzonym i podstawowym (z wyjątkiem języka polskiego, matematyki i języka obcego – te są obowiązkowe). Tylko 81 maturzystów zdecydowało się na język polski rozszerzony. Wypracowali oni wynik 67,2% (12. miejsce w województwie). Matematykę rozszerzoną wybrało 208 osób, a zdobyta średnia to 40,1%.

Co istotne, olkuskie licea z wynikiem 41,7% zajmują dopiero 17. miejsce w województwie, co nie jest dobrym prognostykiem, jeśli wziąć pod uwagę, że rozszerzona matematyka otwiera drzwi przede wszystkim na uczelnie techniczne. Lepszą lokatę w swojej kategorii zdobyły technika z powiatu olkuskiego, gdzie średnia procentowa jest o wiele niższa niż w przypadku liceów, bo wynosi 24,8%, ale dała naszym technikom 8. miejsce w województwie.

Osoby zainteresowane pozostałymi przedmiotami zachęcamy do sięgnięcia do źródła: http://www.oke.krakow.pl/inf/staticpages/index.php?page=20140627094730605

Wyniki dla poszczególnych szkół zostaną opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną 18 lipca. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że w żadnej ze szkół w powiecie olkuskim nie osiągnięto 100-procentowej zdawalności. Poprawkę może w sierpniu pisać około 150 uczniów, a matury nie zdało wcale najprawdopodobniej 68 osób.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
alek
alek
10 lat temu

[quote name=”ala”]no i będzie tak dalej, wszyscy do ogólniaków (70% uczniów gimnazjum), a reszta do technikum z wynikami 30 pkt na 200, do zsz nieliczni – nasz powiat ogólniakami stoi! Brawo: kolejność, korki, poprawka matury, bezrobocie – klasyka![/quote]
i jeszcze po ilości pkt do Lo – czemu służą egzaminy????

ala
ala
10 lat temu

no i będzie tak dalej, wszyscy do ogólniaków (70% uczniów gimnazjum), a reszta do technikum z wynikami 30 pkt na 200, do zsz nieliczni – nasz powiat ogólniakami stoi! Brawo: kolejność, korki, poprawka matury, bezrobocie – klasyka!

Jan
Jan
10 lat temu

Jakieś 20 lat temu jak człowiek zdał maturę, to było wiadomo że w 90% na poukładane w głowie i nadaje się do pracy. Obecnie matura to nic nie znaczy, tak jak jakieś „licencjaty”. Piszę to ja, pracodawca. Dziwi też poziom nauczania, jak tak niewiele osób potrafi poradzić sobie z maturą.