1

W jaki sposób Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu łączy relaksującą sjestę, edukację oraz zdobywanie doświadczenia na rynku międzynarodowym? Już po raz drugi grupa uczniów z towarzyszącą im Panią Dyrektor Aldoną Nowicką oraz Panią Dagmarą Chorzępą, wyruszyła do gorącej Hiszpanii w celu odbywania czterotygodniowego stażu zawodowego w ramach projektu ”Europejskie praktyki uczniów ZS Nr 1 – przez Hiszpanię do Europy – przystanek Sewilla”, realizowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Stawiający na praktyczne kształcenie „Mechanik”, w ubiegłym roku poszedł o krok dalej – wzbogaca doświadczenie uczniów poprzez umożliwienie im rozwoju na rynku zagranicznym. Przygodę poszerzającą horyzonty oraz ubogacającą kompetencje zawodowe, ZS Nr 1 rozpoczął w 2016 roku, w niemieckiej miejscowości Schkeuditz. Natomiast w roku szkolnym 2017/2018, pierwsza grupa uczniów wyjechała do skąpanej w słońcu Malagi.

2

W tygodniu uczniowie usprawniali umiejętności zawodowe, doszkalając warsztat pracy na stanowiskach zgodnych z ich kierunkiem kształcenia, natomiast w weekendy chłoneli barwne szlaki architektoniczne miast, pełne kultowych punktów pożądanych na liście każdego turysty. Uczniowie mieli szansę uczestniczyć w wycieczce do Sewilli, Granady, na Gibraltar czy odbyć rejs statkiem wzdłuż zapierającego dech w piersiach portu i zatoki w Maladze.

3

Po powrocie pierwszej grupy, Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu, a zwłaszcza uczniowie zaangażowani w projekt, z wytęsknieniem oczekiwali wyjazdu kolejnej grupy. Pełni ekscytacji wylądowali w Sewilli 7 kwietnia 2018 roku. To niezwykłe miejsce – stolica oraz główne miasto Andaluzji, urzekło ich swoją niepowtarzalnością już od pierwszego dnia pobytu.

4

Mieszkańcy zarażają radością życia, a jako jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii, Sewilla oferuje szereg niewyczerpanych atrakcji i wspaniały klimat. W pierwszym tygodniu pobytu uczniowie wraz z towarzyszącą im Panią Dyrektor Aldoną Nowicką oraz Pania Dagmarą Chorzepą, mieli okazję przetrzeć szlaki miasta. Odwiedzili Plaza de España, urządzili sobie długi spacer po Parque Maria Luisa, udało im się równieżspojrzeć na Sewillę z nieco innej perspektywy – podziwiali widoki ze Złotej Wieży, zobaczyli także zapierające dech w piersi ogrody Reales Alcázares de Sevilla oraz Metropol Parasol i dzielnicę żydowską.

6

W weekend przyszedł czas na słoneczną Malagę, kilometry plaż i flamenco, oraz odkrywanie bogactwa Gibraltaru, zaliczając spotkanie z jedynymi wolno żyjącymi małpami w Europie. Natomiast w tygodniu uczniowie z uśmiechem na twarzy wyruszali na praktyki. Po zapoznaniu ze strukturami organizacyjnymi firm, z zadaniami i projektami, które będą wykonywać przez najbliższy miesiąc, rozpoczęli szlifowanie umiejętności zawodowych na poziomie europejskim. Szansa, którą otrzymali uczniowie na pewno zaprocentuje w przyszłości, zwłaszcza wzbogaceniem konkurencyjności wśród pracodawców a tym samym lepszym startem w dorosłe życie.

ZS Nr 1 w Olkuszu

5

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze