Wzorem innych miast całego kraju „Narodowe Czytanie” już po raz czwarty zagościło w Olkuszu. 5 września, w szczelnie wypełnionej Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Nullo, czytano i przypominano „Lalkę” Bolesława Prusa.
Ta powieść z jednej strony ukazuje polską rzeczywistość, romantyczny patriotyzm, a z drugiej – codzienną gonitwę za budowaniem własnej pozycji w społeczeństwie. Pokazuje zawikłaną, pełną niedopowiedzeń historię źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości. To również jedyna w swoim rodzaju konfrontacja romantycznego idealizmu z pozytywistycznym realizmem.
Fragmenty powieści uczestnikom spotkania czytali: Bożena Krok – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Tomasz Lis – Dyrektor Zespołu Szkół nr 3, Barbara Staniszewska i Beata Banasiewicz – polonistki z Gim 3 i ZS nr 3, Przemysław Kania – Prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, a także Jolanta Kluczewska – pracownik PiMBP.
Na zakończenie, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe podziękowanie z okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Prezydenta RP z okazji tegorocznej edycji projektu. Bo trzeba wiedzieć, że „Narodowe Czytanie” to akcja publicznego czytania polskich dzieł narodowych zapoczątkowana przez Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny charakter. Teraz w akcję chętnie włączył się obecny Prezydent Andrzej Duda. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
ta ogólnokrajowa inicjatywa udowodniła, że wspólna lektura wybitnych dzieł rodzimej literatury może być nie tylko świetną przygodą i szansą na odświeżenie obowiązkowych lektur, ale także atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. – Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej inicjatywie. Czytającym za piękną interpretację „Lalki” – jednego z najwybitniejszych utworów polskiego pozytywizmu, uczestnikom: młodzieży, nauczycielom, czytelnikom – za wyjątkową postawę, zachowanie oraz wsparcie naszej akcji. Na kolejne „Narodowe Czytanie” zapraszamy już za rok! – mówią przedstawiciele PiMBP w Olkuszu.
Fot. PiMBP Olkusz
[quote name=”szkoda nas”]Porównajcie sobie jak czytali Lalkę w Wolbromiu. Właściwie nie ma czego porównywać. Jaką oni mieli aranżację, stroje z epoki, dekoracje, muzykę. A my. Posiedzieli, poczytali, porobili łaskę i tyle. To taka mała próbka różnicy pomiędzy nami, a nimi. Im się chce. A my? Szkoda nas. Szkoda nas, bo nie widać światełka w tunelu.[/quote]
Mam pytanie do Piaśnika, ile książek przeczytal w swoim życiu ?
Porównajcie sobie jak czytali Lalkę w Wolbromiu. Właściwie nie ma czego porównywać. Jaką oni mieli aranżację, stroje z epoki, dekoracje, muzykę. A my. Posiedzieli, poczytali, porobili łaskę i tyle. To taka mała próbka różnicy pomiędzy nami, a nimi. Im się chce. A my? Szkoda nas. Szkoda nas, bo nie widać światełka w tunelu.
Może śmiało wstąpić do Wójcików w szeregi „Ani mru mru” na czwartego, jako asystent Tofika.
A czy w czytaniu Lalki bral również udział Piaśnik? bardzo chciałbym usłyszeć, jak mu idzie czytanie wielkich dzieł literatury polskiej. Bo kiedy czyta z karteczek to robi to niezwykle śmiesznie, a może nawet komicznie, nie mówiąc, jak mówi z główki. Wówczas jest to dla mnie niezwykła zabawa.