Zaletą nauki w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu są m. in. „żywe lekcje” kultury i historii. Młodzież uczestniczy w spotkaniach z zaproszonymi Gośćmi, którzy są autorytetami w różnych dziedzinach życia. W dniu 14 kwietnia 2016 r. odbyło się spotkanie z Józefem Liszką – artystą rzeźbiarzem, Kawalerem Orderu Świętego Stanisława, Honorowym Obywatelem Gminy Bolesław, miłośnikiem regionu olkuskiego, autorem licznych wystaw, artykułów i książek popularyzujących naszą małą ojczyznę. Zacny Gość jest człowiekiem wszechstronnym, ponieważ jako absolwent popularnego „Mechanika” (rocznik 1952) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, posiada zamiłowanie do nauk ścisłych, które łączy z tak ukochaną przez siebie humanistyką.
Pan Józef Liszka z właściwą sobie pasją i zaangażowaniem dzielił się ze słuchaczami tajnikami sztuki rzeźbiarskiej. „Nieraz sam kawałek drewna jest podpowiedzią co do pomysłu na rzeźbę” – stwierdza Pan Józef.
Gawęda o artystycznych inspiracjach, której tłem była wystawa rzeźb Przedmówcy, tworzyła niezapomnianą, fascynującą atmosferę. Wyrzeźbione w drewnie świątki, postaci z życia, wyobrażenia fantastyczne, stanowiły pełne potwierdzenie przepowiedni, że „Twój syn będzie dłubał świętym w nosie”, jaką niegdyś ojciec artysty usłyszał. Spotkanie było także poświęcone wspomnieniom ze szkolnych lat spędzonych w „Mechaniku”, drastycznym przeżyciom Artysty podczas okupacji hitlerowskiej i kolejom życia po wojnie.
Niezwykłe „wpisowe” do Szkoły i związane z tym perypetie, celowe wywołanie przez Pana Józefa podczas okupacji zwarcia telefonów z hitlerowskiego punktu obserwacyjnego i związane z tym konsekwencje, sylwetki nauczycieli dawnego „Mechanika”, „błyszczące węże” toczone na dawnych warsztatowych tokarkach, humorystyczna przygoda kolegi z internatu, w wyniku której myślał, że jest na swoim pogrzebie – te i inne opowieści przedstawione żywo i barwnie świadczyły, że Pan Józef, mimo swojego wieku, jest nadal młody duchem.
„Zachętą do uprawiania sztuki rzeźbiarskiej był niewątpliwie sukces, jaki odniosłem w Szkole w konkursie na wiejską chatkę. Zdobyte tam wyróżnienie zmotywowało mnie do dalszych artystycznych zmagań. Wybitny artysta, nauczyciel Szkoły, Pan Władysław Turbas od tej pory rozwijał mój talent” (…) „Nauczyciele dawnego „Mechanika” zawsze nam, młodym mówili, że Szkoła dała Wam takie umiejętności, że możecie się tytułować małymi inżynierami. Dacie sobie radę w zawodzie tak, jak niejeden inżynier. I to się sprawdziło”– wspomina Pan Józef.
„Po wielu latach od ukończenia technikum, poszedłem na studia. Na początku było ciężko, ale dałem radę. Stąd wniosek dla Was, abyście w sytuacjach trudnych nigdy się nie łamali” – optymistycznie podsumował spotkanie Pan Józef Liszka.
Spotkanie zorganizowała Pani mgr Małgorzata Żurek.
Iwona Rams ZS Nr 1 w Olkuszu