droga mleczna

Nasze miasto szczyci się wywodzącymi zeń wybitnymi badaczami kosmosu. Wspomnijmy choćby słynnych przed wiekami w Europie Marcinów – Bylicę i Biema. Za sprawą eksperymentu przeprowadzonego nocą 11 czerwca przy ul. Mickiewicza Olkusz znów znalazł się w astronomicznej awangardzie, przyćmiewając nawet osiągnięcia ekipy CERN pracującej nad bozonem Higgsa. Grupie pasjonatów, występujących pod niewinnie brzmiącą i nie kojarzącą się z badaniem kosmosu nazwą „Glutaminian Sodu”, udało się skupić cały Wszechświat na obszarze miejskiego parku. Mimo późnej pory eksperyment przyciągnął wielu zaciekawionych wydarzeniem mieszkańców.

dwaj co ukradli ksiezyc

Nie tylko Słońce i Księżyc, ale cała Droga Mleczna i odległe gwiazdozbiory znalazły się dosłownie w zasięgu ręki olkuszan, którzy do śródmiejskiej enklawy zieleni przybyli grupami znajomych, a nierzadko całymi rodzinami. Tuż po godzinie 21 miejsce akcji wypełniła stosownie podniosła muzyka i rozbrzmiewający donośnie głos tajemniczo zapowiadający bliskie już wydarzenia tej sobotniej nocy. Chwilę potem z górującej nad parkiem altany wyłonił się orszak naturalnego satelity Ziemi oraz gwiazdy oświetlającej i rozgrzewającej naszą planetę. Dostojny przemarsz Słońca i Księżyca zakłócił nieco przelot szalonej komety, która przez cały czas eksperymentu przemieszczała się z ogromną prędkością między widzami, ciągnąc za sobą długi mglisty ogon.

dzwieki kosmosu

Jeśli ktoś dotąd nie wiedział skąd wzięła się nazwa naszej galaktyki, to sobotni eksperyment, a właściwie happening „Glutaminianu Sodu” pt. „O obrotach ciał”, przyniósł wyjaśnienie. Otóż tworzona jest przez kosmiczną szwaczkę, której asystują małe miłośniczki mleka. Jak się też tej nocy okazało w błędzie byli wszyscy ci, którzy Wszechświat uważali za przestrzeń bezgłośną. W pergoli parku każdy mógł posłuchać „szmerów gwiazd”, zaś z ukrytych głośników na cały park sączyły się dźwięki kompozycji Midoriego Takady pt. „Through The Looking Glass”. Było też miejsce, w którym na gości czekał test rozpoznawania tajemniczych brzmień kosmicznych.

fabryka lunet

Pośród mnóstwa różnorodnych wszechświatowych zjawisk sporo było na happeningu tym akcentów lunarnych. Oprócz wspomnianego już orszaku, z zawieszonego nad trawnikiem nieopodal fontanny Księżyca gwiazdy łowił sam Pan Twardowski, a na rozpiętym między drzewami ekranie wyświetlano słynny niemy obraz Georges’a Mélièsa pt. „Le Voyage dans la Lune” z 1902 r. Z nie wyjaśnionych wciąż do końca przyczyn dużą popularnością wśród uczestników happeningu cieszyli się Dwaj tacy, co ukradli Księżyc…

fabryka lunet 2

Dodatkową atrakcją przygotowaną specjalnie na tę okazję był quiz. Na zakończenie imprezy wśród autorów odpowiedzi, zarówno na pytania poważne, wymagające kosmicznej wiedzy, jak i te z „przymrużeniem oka”, rozlosowane zostały unikatowe, ręcznie robione bruliony z logo „Glutaminianu Sodu” oraz magnesy na lodówkę. Nagrody te zostały wykonane przez reżyser grupy Agnieszkę Grabowską i jej firmę Metier – galeria rękodzieła, zaś losowanie odbyło się pod okiem i przy aktywnym udziale dyrektor MOK Beaty Soboń.

galaktyczne meduzy

Na opisanie wszystkich atrakcji sobotniej nocy w olkuskim parku miejskim trzeba byłoby poświęcić dużo więcej miejsca, jednak koniecznie dodać jeszcze należy, że Grupę Teatralną „Glutaminian Sodu” w przedsięwzięciu tym wsparli wolbromski Teatr Tańca „Actus Animi” oraz Fundacja „Animatornia” z Oświęcimia, której przedstawiciele prowadzili warsztaty w happeningowej Fabryce Lunet. Z Kolei wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu przez cały dzień pomagali w przygotowywaniu scenografii oraz uporządkowaniu parku po zakończeniu akcji. Oprawę dźwiękową, światła, mgły, mgławice i dymy pojawiające się podczas happeningu zapewnili pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

gwiazda matka

Po raz czwarty „Gluty” z przyjaciółmi dali olkuszanom dawkę znakomitej happeningowej zabawy. Dziękujemy!

W happeningu „O obrotach ciał” udział wzięli:
Słońce – Urszula Maj,
Księżyc – Kamil Wołoszyn,
Pan Twardowski – Piotr Górski,
Kuźnia gwiazd – Małgorzata Marszałek,
Dwaj tacy, co ukradli księżyc – Jakub i Maciej Nabiałkowie,
Kometa – Zuza Barczyk,
Astronomowie – Przemek Piątek, Maciej Maj,
Droga mleczna – Olga Osiecka, małe pomocnice: Lena i Nela Dudek, Lena Mizgier,
Dźwięk gwiazd – Paulina Drobisz,
Sprzedawca komet – Marcin Oleksy,
Porwana kometa – Aleksandra Oleniacz,
Tańczące z parasolkami (w interpretacjach widzów Gwiezdne meduzy) – Ola Ziarnik, Natalia i Iza Sobczyk, Agata Skręt, Weronika Borgosz,
Głos recytujący wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Nieuwaga” – Agnieszka Grabowska,
Gwiezdne tancerki – członkinie wolbromskiego zespołu „Actus Animi” Kinga Witek, Aleksandra Zgadzaj, Katarzyna Żurawska, Marlena Brodzińska, Sara Gawłowska,
Fabryka lunet – Fundacja Animatornia pod wodzą Barbary Pasterak,
Wszechświatowi pomocnicy nieodzowni – wolontariusze z Klubu Wolontariackiego przy Zespole Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu pod dyrekcją dyrektor Maridy Zoń.

MOK Olkusz

korowod

ksiezycowe wedkowanie

orszak

poczatek drogi mlecznej

szepty gwiazd

zakonczenie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
stonka
stonka
7 lat temu

super impreza, świetny klimat – czekam na kolejne!

Słowik
Słowik
7 lat temu

Bardzo ciekawe wydarzenie. Byłem i nie żałuję. Chciałoby się takich więcej!