W piątek 21 października słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, opiekunowie uniwersytetu i zaproszeni goście świętowali 10-lecie UTW w Kluczach. Z tej okazji odbyły się występy Uniwersyteckiego Teatru Muzycznego i zespołu „Tesameee…”.
Gości uroczystości, która odbyła się 21 października, powitali Mirosław Macek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury (jednostka ta sprawuje opiekę nad uniwersytetem) oraz Zuzanna Kocjan, pracownik GOK i koordynator uniwersytetu.
Podczas odczytu na temat historii Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kluczach, Zuzanna Kocjan podkreśliła, że został on założony jako pierwszy w powiecie olkuskim, a stało się to w odpowiedzi na wnioski środowiska lokalnego. Goszcząca na spotkaniu jubileuszowym była wójt Małgorzata Węgrzyn (za jej kadencji powstał UTW w Kluczach) tak wspominała początki działalności uniwersytetu:
Pamiętam, że na pierwszym wykładzie było około stu osób. Jego tematem była przedsiębiorczość. Od tego czasu zapamiętałam, co oznacza piątka na początku kodu kreskowego. Jest to symbol polskiego produktu i odtąd wiem, że kiedy kupuję tak oznaczony towar, to trafia do mnie najlepszy produkt, jaki może być.
Składając życzenia słuchaczom UTW Małgorzata Węgrzyn wyraziła nadzieję, że te minione dziesięć lat jest tylko początkiem i będą następne wspaniałe jubileusze.
Do uczestników uroczystości, zgromadzonych w Sali Domu Kultury „Papiernik” w Kluczach, zwrócił się również obecny wójt Norbert Bień, który złożył studentom życzenia z okazji jubileuszu:
Zajęcia na uniwersytecie pozwalają państwu poszerzać swoje horyzonty myślowe i wykorzystywać zdobywaną wiedze. Jest to też okazja do nawiązywania znajomości, a nawet przyjaźni w gronie słuchaczy. Życzę zatem wielu udanych spotkań i zapewniam o mojej gotowości do pomocy i otwartości na współpracę – powiedział Norbert Bień.
O znaczącej roli, jaką odgrywa uniwersytet w życiu seniorów, mówiła Elżbieta Kulawik, przewodnicząca samorządu studenckiego. Podkreśliła, że uniwersytet zachęca do bycia aktywnym i bycia wśród ludzi, a także pozwala czuć się potrzebnym, a zajęcia pozwalają na zdobywanie wiedzy praktycznej, a także tej, która nie kojarzy się ze starością.
Większość z nas, seniorów, odchodząc na emeryturę nie jest przygotowana do starości. Zaczyna się monotonia życia, a nawet izolacja społeczna, co może szybko odbić się na naszym zdrowiu. Właśnie takim negatywnym zjawiskom przeciwdziała Uniwersytet Trzeciego Wieku, dlatego bardzo serdecznie zapraszam do nas jeszcze tych niezdecydowanych – mówiła Elżbieta Kulawik.
Jubileusz UTW miał wspaniałą oprawę sceniczną. Najpierw dla uczestników uroczystości wystąpił Uniwersytecki Teatr Muzyczny (zespół ten również świętował jubileusz 10-lecia), którzy tworzą słuchaczki UTW, panie: Aleksandra Klich (pierwsza przewodnicząca samorządu studenckiego), Mieczysława Łowas, Zofia Guzik, Janina Włoch, Brygida Ewa Swałdek, Janina Kiszka, Elżbieta Czerniak, Wacława Lisowska, Krystyna Płonka, Elżbieta Kałmuk-Galicka. Opiekunem artystycznym grupy jest Marzanna Krzyszowska. Teatr zaprezentował impresję słowno-muzyczną pt. „Sentymentalna podróż…”, w oparciu o teksty m.in. Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (Teatrzyk „Zielona Gęs”) i Tadeusza Boya Żeleńskiego.
Prezentem muzycznym z okazji jubileuszu był także występ zespołu wokalnego „Tesamee…”, którym kieruje Anna Szarek-Dudek. Panie zaśpiewały słuchaczom kilka znanych piosenek muzyki rozrywkowej, a także „Sto lat!” w kulminacyjnym momencie, kiedy przed scenę „wjechał” jubileuszowy tort.
Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.
O Uniwersytecie:
Uroczystość otwarcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i inauguracja roku akademickiego odbyła się 28 września 2006 roku. Wykład inauguracyjny wygłosił Prof. dr hab. Andrzej Szromnik z ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Patronat naukowy nad uniwersytetem objęła Akademia Ekonomiczna w Krakowie, a patronat organizacyjny Wójt Gminy Klucze Małgorzata Węgrzyn i Przewodnicząca Rady Gminy Klucze Barbara Wąs. Powołano też radę naukowo-programową UTW, którą tworzyli: Prof. Andrzej Szromnik, dr Mirosław Kłusek Kłusek (z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie), Anna Boldys, Marianna Świda, Barbara Wąs (która przewodniczyła wtedy Radzie Gminy Klucze), Andrzej Miszczyński (ówczesny Dyrektor GOK) i Ewa Stańczyk – pierwsza koordynator UTW.
W składzie pierwszego samorządu studenckiego znaleźli się: Aleksandra Klich (przewodnicząca) ; pełniła tę funkcję przez pięć lat), Małgorzata Kocjan, Wiesława Łączyńska, Danuta Kamionka, Lucyna Probierz, Maria Sierka, Stanisława Sosnowska, Zenona Krystyna Mstowska, Halina Ładoń, Krystyna Mędrek i Barbara Tekieli-Lis.
Od roku akademickiego 2014/ 2015 patronat objęła Społeczna Akademia Nauk – Wydział w Olkuszu.
Uniwersytet Trzeciego Wieku prowadzi działalność edukacyjną w ramach kształcenia ustawicznego. Program edukacyjny obejmował wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, medycznych i profilaktyki zdrowia, społeczno-ekonomicznych, przyrodniczych. Od kilku lat, zgodnie z kierunkami polityki rozwoju zawartymi w Strategii Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020, na UTW jest realizowany program edukacyjny związany z poprawą bezpieczeństwa zdrowotnego. Kluczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku współpracuje z wieloma Instytucjami, Stowarzyszeniami i Fundacjami. Misją Uniwersytetu jest piękne i mądre świętowanie wolnego czasu.
Rafał Jaworski/UG Klucze