1

W sobotę w Bydlinie odbyła się uroczystość związana z Gminnym Dniem Strażaka oraz jubileuszami 90-lecia trzech jednostek OSP: w Bydlinie, Ryczówku i Kolbarku. Podczas strażackiego święta odbył się także akt przekazania samochodu pożarniczego jednostce OSP w Bydlinie. Wręczono również odznaczenia zasłużonym strażakom.

Uroczystość odbyła się na placu przed strażnicą OSP w Bydlinie, dokąd uczestnicy gminnego święta, wraz z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych i orkiestrą, udali się w pochodzie spod kościoła św. Małgorzaty. Przed remizą na rozpoczęcie uroczystości odbyła msza święta w intencji strażaków i ich rodzin. Nabożeństwo odprawili księża z parafii Bydlin – proboszcz ks. Krzysztof Słomian i ks. kanonik Roman Wojtan oraz kapelan strażaków, proboszcz parafii Kwaśniów ks. Marek Plebanek. Księża poświęcili również samochody gaśnicze ustawione na placu uroczystości, w tym nowoczesny wóz marki Volvo dla OSP Bydlin, jednostki będącej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jest to pierwszy w historii gminy fabrycznie nowy wóz specjalny do celów ratowniczo-gaśniczych. Na zakup pojazdu Gmina Klucze otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” w wysokości ponad 300 tys. złotych (wartość pojazdu to 680 tys. złotych).

2

W dalszej części uroczystości – po meldunku o rozpoczęciu uroczystego apelu, złożonego przez dowódcę uroczystości, Prezesa OSP w Ryczówku Michała Dziechciewicza – odbyło się podniesienie flagi państwowej, oficjalne przekazanie samochodu pożarniczego i odznaczenia zasłużonych strażaków. Samochód jednostce w Bydlinie został oficjalnie przekazany przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu mł. bryg. Zbigniewa Września, któremu towarzyszyli Wójt Gminy Klucze Norbert Bień oraz Radny Województwa Małopolskiego Marcin Cockiewicz.

3

Składając życzenia wszystkim strażakom uczestniczącym w gminnym święcie, wójt Norbert Bień podkreślił, że jednostki ochotnicze straży pożarnej mogą liczyć na wsparcie samorządu w formie dofinansowania działalności straży i pozyskiwanie środków zewnętrznych na działalność w zakresie bezpieczeństwa. Wyraził także wdzięczność druhnom i druhom z OSP za niesienie pomocy w razie zagrożenia. Podziękowania złożył również rodzinom strażaków ochotników, ponieważ są współuczestnikami ich życia, narażonego na niebezpieczeństwo i pełnego gotowości w razie alarmu pożarowego.

Gminny Dzień Strażaka był okazją do uhonorowania zasłużonych druhów i druhen odznaczeniami:
Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został Dh Krystian Smętek.
Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został Dh Piotr Guzik.

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
Dh Karolina Janda i Dh Piotr Sierka.

Odznakę Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej otrzymali: Dh Norbert Bień, Dh Stefan Baran i Dh Józef Kalarus.

Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Świętego Floriana otrzymali:
– Ks Marek Plebanek, Dh Łukasz Gawron.

4

Złotym Medalem Na Straży odznaczeni zostali: Dh Marian Kalarus, Dh Bronisław Świerczek, Dh Marian Mucha, Dh Stanisław Paś, Dh Marian Mędrek, Dh Zdzisław Mędrek, Dh Mieczysław Baran , Dh Mieczysław Kamionka, Dh Maciej Maruszczyk, Dh Stanisław Stażyk.

Odznaką Wzorowy Strażak odznaczeni zostali: Dh Marcin Osuch, Dh Michał Sadkowski, Dh Łukasz Baran, Dh Kamil Kowal, Dh Ewelina Kowal.

Odznaką Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej odznaczeni zostali:

I. Złotą Odznaką: Dh Maciej Baran, Dh Dawid Brodziński, Dh Kamil Pandel, Dh Patryk Pandel, Dh Michał Kucharski, Dh Bartosz Stachurka, Dh Piotr Jarosiński, Dh Patryk Banyś, Dh Marcin Straszak.
II. Srebrną Odznaką: Dh Aleksandra Gawron, Dh Aleksandra Banyś, Dh Wiktoria Szymonek.
III. Brązową Odznaką: Dh Tomasz Czajko, Dh Paweł Paś, Dh Łukasz Rolka, Dh Mateusz Arażnik, Dh Dominik Trepka.

Ponadto Wójt Gminy Klucz Norbert Bień otrzymał od Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kluczach upominek (szablę z grawerem) za szczególne zasługi dla ochotniczych straży z Gminy Klucze.

We wręczeniu odznaczeń wyróżnionym druhom i druhnom uczestniczyli: Grzegorz Ziarno – członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, brygadier Zbigniew Wrzesień – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, Jan Mól – Komendant Gminny OSP w Kluczach, Andrzej Janik – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kluczach, Norbert Bień – Wójt Gminy Klucze i Lidia Gądek – druhna straży pożarnej i Poseł na Sejm RP.

Więcej zdjęć tutaj

Rafał Jaworski/UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
balzac
balzac
6 lat temu

[quote name=”kościelny”][quote name=”koralek”]przyszła pani senator i tu i tam strach do lodówki zajrzeć[/quote]
Senator to człowiek dojrzały wiekiem.
A Pani Lidia to osoba,która
ma na czym usiąść i czym oddychać :-* :-*[/quote]
mamy dobry gust 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆

kościelny
kościelny
6 lat temu

[quote name=”koralek”]przyszła pani senator i tu i tam strach do lodówki zajrzeć[/quote]
Senator to człowiek dojrzały wiekiem.
A Pani Lidia to osoba,która
ma na czym usiąść i czym oddychać :-* :-*

koralek
koralek
6 lat temu

przyszła pani senator i tu i tam strach do lodówki zajrzeć