Jesienno-zimowa szarówka rozpoczęła się na dobre. Warto w tym kontekście pamiętać o bezpieczeństwie na drogach. W tym roku szkolnym, jako jedyna z gminy Trzyciąż i jedna z 12 szkół z terenu powiatu olkuskiego Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół w Zadrożu, mająca siedzibę przy ruchliwej drodze wojewódzkiej, przystąpiła do VII edycji konkursu „Odblaskowa szkoła”. Dzieci nie tylko uczą się o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, ale także będą zachęcać do tego dorosłych.
Konkurs, mający na celu popularyzację wiedzy i praktyki w zakresie stosowania przez pieszych istotnie zwiększających bezpieczeństwo na drogach elementów odblaskowych, organizowany jest przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Uczniowie z Zadroża uczestniczą w wydarzeniu po raz pierwszy, ale tym większe ich zaangażowanie w realizację projektu.
Na początek wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej przy zaangażowaniu rodziców oraz dyrekcji szkoły zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe, jak również chusty i inne elementy odblaskowe, które w okresie zmniejszonej widoczności będą przez nich używane na co dzień. Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki ścienne, a do końca tego tygodnia zostaną wyłonieni zwycięzcy ogłoszonych z tej okazji konkursów plastycznego i wiedzy o ruchu drogowym.
– Najważniejszym celem przystąpienia przez naszą placówkę do konkursu jest wyrobienie u uczniów nawyku zabezpieczania się w elementy odblaskowe, dzięki którym nasi wychowankowie będą lepiej widoczni w szare jesienno-zimowe wieczory i poranki – tłumaczy Renata Żelazna, dyrektor szkoły w Zadrożu. – Dzieci, nawet te młodsze, wiedzą już bardzo wiele o zasadach bezpiecznego uczestnictwa pieszych w ruchu drogowym, ale co innego teoria, a co innego praktyka. Staramy się zachęcić je do używania odblasków i przekonać, że ich noszenie jest „w modzie”. Efekty już widać i bardzo cieszy nas, że uczniowie nie tylko sami stosują się do zasad – na kurtkach i plecakach widać odblaskowe elementy, ale starają się przekazać je dorosłym. Zadroże położone jest wzdłuż bardzo ruchliwej drogi wojewódzkiej i chociaż wielu uczniów nie chodzi do szkoły pieszo, to nawyk posiadania przy sobie wymaganych przepisami prawa odblasków z pewnością przyda się wszystkim – wyjaśnia pani dyrektor.
Przypomnijmy, że pieszy, idący po zmroku bez elementów odblaskowych, jest widoczny z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jadący nawet ze stosunkowo niewielką prędkością kierowca ma niewiele czasu i, co za tym idzie, małe szanse na zauważenie i bezpieczne ominięcie takiej osoby. Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy pieszy wyposażony jest w element odblaskowy – kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów i będzie miał czas na stosowną reakcję.
Zgodnie z obowiązującym prawem pieszy może poruszać się bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego, po chodniku, bądź w strefie zamieszkania. W pozostałych przypadkach, poza strefą zabudowaną, elementy odblaskowe są obowiązkowe.