DSCF8908

W piątek, w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy V Integracyjnego Pleneru Malarskiego im. ks. Marcina Dubiela – Cieślin 2016. Klimatycznym występem muzycznym umilili wieczór bieszczadzcy artyści Angela Gaber i Piotr Oklek.

Tegoroczny plener był częścią realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz” z Kolbarku projektu „Plener otwartych uczuć”. Zakładał on integrację i aktywizację społeczną 55 osób niepełnosprawnych z terenu powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego i proszowickiego poprzez ich udział w warsztatach artystyczno-malarskich. Na uroczystym wernisażu, będącym podsumowaniem i jednocześnie finałem trwającego kilka miesięcy projektu, można było obejrzeć prace powstałe podczas sierpniowego pleneru i związanych z nim warsztatów.

Przybyłych na wernisaż gości przywitała dyrektor olkuskiego MOK-u Beata Soboń, a następnie głos zabrał Wiesław Pietras, prezes Stowarzyszenia „Klucz”, a jednocześnie pomysłodawca i koordynator projektu.
– Od samego początku, od kiedy Stowarzyszenie „Klucz” powstało, jednym z najważniejszych jego celów stało się wsparcie, integracja  i aktywizacja osób niepełnosprawnych zarówno społecznie, jak i zawodowo. Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem pomogli nam zorganizować wszystkie zajęcia, wszystkie działania, które były zaplanowane – powiedział Wiesław Pietras.

Tegoroczny plener był kontynuacją corocznej imprezy poświęconej pamięci księdza Marcina Dubiela (1900-1986), artysty malarza, rzeźbiarza i proboszcza parafii Cieślin w latach 1959-1977. Ksiądz Dubiel tworzył obrazy o tematyce religijnej, nawiązujące często do II wojny światowej, a także pejzaże i obrazy ukazujące pracę na roli. Część z nich można zobaczyć w cieślińskim kościele (u bram kościoła znajdują się też rzeźby jego autorstwa) oraz w Muzeum Archidiecezjalnym w Lublinie. Dzieła rzeźbiarskie artysty można też podziwiać w Porębie Dzierżnej. Od pięciu już lat, dzięki podobnym imprezom, postać ks. Dubiela kojarzy się również z plenerem jego imienia.

DSCF8895

– Plenery to spotkania ludzi z różnych stron świata. Każdy z artystów maluje inaczej, posługuje się inną techniką. Te prace są różne, ale to ścieranie się odmienności jest dla plenerów ogromnie ważne – mówił z kolei artysta malarz, współorganizator i komisarz pleneru Mariusz Połeć. – Bardzo się cieszę, że tak liczne grono artystów odpowiedziało na moje zaproszenie.

W tegorocznej imprezie wzięli udział: Beata Będkowska, Ewa Bogucka Pudlis, Miroslav Capovčák, Joanna Gałecka, Barbara Hubert, Samvel Paremuzyan, Artur Przebindowski, Ján Šoltés, Sylwester Stabryła, Renata Szyszlak, Bogdan Warowny oraz Mariusz Połeć. To pod ich kierunkiem przez kilka dni sierpnia 10 osób niepełnosprawnych poznawało podstawy różnorodnych technik malarsko-plastycznych, rozwijając swoje zdolności artystyczne. W kolejnych miesiącach w trzech wspomnianych powiatach 45 osób niepełnosprawnych wzięło udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których poznawali oni techniki  malarstwa olejnego, malowania na szkle, rysunku, malowania ceramiki. Wzięli oni również udział w zajęciach aktorsko-filmowych, podczas których uczyli się, jak wypowiadać się przed kamerą, jak pokonywać towarzyszący takim wystąpieniom stres, jak mówić rzeczowo i interesująco. Umiejętności te uczestnicy projektu mogli wykorzystać w czasie realizacji krótkich filmów, które powstały w związku z plenerem, i w których wystąpili. Jeden z nich został zaprezentowany podczas piątkowego wieczoru.

Część oficjalną imprezy zakończył klimatyczny koncert bieszczadzkich artystów Angeli Gaber i Piotra Okleka. Wykonali oni kilka utworów z płyty „Dobre Duchy”, urzekając słuchaczy dźwiękami z pogranicza muzyki alternatywnej i folku.

Wystawę można oglądać w Centrum Kultury MOK do 9 grudnia.

Projekt był realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego z obszaru rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2016 roku. Zaangażowali się w niego również Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Gmina Klucze wraz z obecnym na wernisażu wójtem Norbertem Bieniem.

Patronatem objęli imprezę: poseł Jacek Osuch, posłanka Lidia Gądek, posłanka  Agnieszka Ścigaj, MOK w Olkuszu, Galeria OKNO oraz Coconut Film Studio.

DSCF8912

DSCF8903

DSCF8888

DSCF8858

DSCF8876

DSCF8869DSCF8868

DSCF8871

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze