1 juromania olkusz

W miniony weekend, w 25 różnych lokalizacjach na terenie dwóch województw odbyła się druga w historii Juromania, czyli wydarzenie promujące na różnych płaszczyznach Szlak Orlich Gniazd. Aktywny udział w akcji wzięły gminy Olkusz i Klucze, które dla mieszkańców i turystów przygotowały wiele atrakcji.

W Olkuszu Święto Szlaku Orlich Gniazd rozpoczęła piątkowa sesja popularnonaukowa „Renowacja, czy rekonstrukcja – prace konserwatorskie prowadzone na zamku Rabsztyn”, która odbyła się w Centrum Kultury. Gości oraz słuchaczy powitał burmistrz Roman Piaśnik, który podkreślił, że rabsztyńska warownia jest prawdziwą perłą na Szlaku. Słowa włodarza miasta potwierdzili później eksperci, którzy na przykładzie zamku na Kruczej Skale podkreślali walory historyczne i turystyczne zabytku. Zwieńczeniem wieczoru był koncert poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Na dziedzińcu CK wystąpili podopieczni Ogniska Muzycznego „Żaczek” oraz zespół „Bractwo Wiecznego Natchnienia”. Dopełnieniem pierwszego dnia Juromanii w Olkuszu było „Rycerskie Bajanie Czarnego Rycerza”, czyli zabawy rycerskie dla dzieci i dorosłych.

W sobotę olkuskie muzea stały otworem dla wszystkich odwiedzających. Z propozycji skorzystały setki osób. Do tradycyjnego zwiedzania wystaw doszły choćby przejażdżki zabytkowym „Jaśkiem”, a więc samochodem strażackim z 1942 roku, czy warsztaty gry na bębnach. Do tego wystawa broni i uzbrojenia z czasów II wojny światowej oraz wykład ks. Tadeusza Isakowicza Zaleskiego zatytułowany: „Kresy wschodnie Rzeczpospolitej podczas II wojny światowej”.

Niedzielna piękna aura sprawiła, że na wzgórzu zamkowym w Rabsztynie panował spory harmider. Po części to zasługa Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej. Rekonstruktorzy nie tylko zadziwiali strojami z minionej epoki, ale również robili sporo hałasu. I to dosłownie podczas prezentacji broni armatniej i salw honorowych. Do tego opowieści z czasów świetności protoplastów, pokazy husarii konnej i wystawne biesiady w okolicznościowym obozowisku. Symboliczną wyprawę w przeszłość najmłodszym ułatwiały dodatkowe propozycje, m.in. nauka podstaw fechtunku szablami treningowymi, strzelanie z łuku, czy pieczenie podpłomyków. Na dorosłych czekała „przymierzalnia” strojów szlacheckich i rycerskich, a także konkurs trzymania miecza. Efektownie wypadł pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej. Jej członkowie zaprezentowali gonitwę do pierścienia, skoki na koniach przez przeszkody oraz ścinanie owoców i warzyw w galopie. Głównym punktem festynu sarmackiego okazała się plenerowa sztuka „Walka o tron po śmierci Batorego”, której kulminacyjnym momentem była bitwa oddziału płk. Gabriela Hołubka z najemnikami Maksymiliana Habsburga. Grzmiały armaty, szczękały szable walczących na moście, ale ostatecznie zamek udało się obronić. Finałem była scena koronacji najdłużej panującego króla Polski, Zygmunta III Wazy.

jutomania olkusz2

Oprócz niedzielnych wydarzeń związanych z historyczną rekonstrukcją, atrakcją były też stoiska. Na gości czekały bezpłatne materiały promocyjne, drobne upominki oraz strefa atrakcji dla dzieci. Dla fanów wypraw rowerowych olkuski MOSiR przygotował również kolejną edycję Rodzinnego Rajdu po Olkuskich Szlakach Rowerowych, połączonego z marszem nordic walking.

Organizatorem wydarzenia Święto Szlaku Orlich Gniazd na Ziemi Olkuskiej – Rabsztyn, Olkusz 2019, było Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Olkusz. Współorganizatorami byli Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, a partnerami oddział PTTK w Olkuszu, Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz Nadleśnictwo Olkusz i Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”.

W gminie Klucze podczas Juromanii również nie można było się nudzić. W piątkowy wieczór odbył się rajd nocny po Pustyni Błędowskiej pn. „Bieg Świetlika”, w którym udział wzięło ponad 150 osób. Wszyscy wyposażeni w odblaski i latarki po zmroku, z Róży Wiatrów wyruszyli na trasę pod opieką przewodników z Klubu ILKUSSIA. Była to premierowa edycja rajdu, który według zapewnień organizatorów ma być kontynuowany w następnych latach.

juromania klucze

W sobotę wygodne buty można było zamienić na rower. Rajd „Między Zamkami” prowadził spod ruin zamku w Bydlinie, przez Rabsztyn i z powrotem do Bydlina. W tej miejscowości odbył się także turniej piłkarski dla najmłodszych drużyn. W trakcie podróży historycznej przy ruinach warowni „od średniowiecza po czasy I wojny światowej”, wraz z przewodnikiem wszyscy chętni mogli zwiedzić zrekonstruowane stanowiska strzeleckie legionistów polskich z 1914 roku, natomiast dwa bractwa rycerskie w „średniowiecznym miasteczku” przygotowały pokazy uzbrojenia i walk rycerskich, warsztaty historyczne, stanowiska rzemiosł dawnych oraz strzelania z łuku. Sporym wzięciem cieszył się również historyczny plac gier i zabaw dla dzieci.

juromania klucze 3

Ostatni, trzeci dzień Juromanii w gminie Klucze upłynął pod znakiem wydarzeń na Róży Wiatrów. Wczesnym popołudniem rozpoczął się tam piknik sportowo-rekreacyjny z grami i animacjami dla najmłodszych. Sporo frajdy uczestnikom dostarczyły przejażdżki po piasku pustyni samochodem wojskowym, o jakie zadbało Stowarzyszenie Militarne GROT i przede wszystkim loty balonem na uwięzi.

Wydarzenia z okazji Juromanii w gminie Klucze zorganizowali: Gmina Klucze, Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze oraz Stowarzyszenie OTWARCI z Bydlina.

juromania klucze 2

Fot. własne oraz Rafał Jaworski

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze