sp9 1

W środę, 9 października Szkoła Podstawowa nr 9 im. ppłk. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu świętowała jubileusz 30-lecia istnienia. Uroczyste obchody uświetnili znamienici goście oraz żołnierze – zgodnie z tradycjami placówki.

Każdy jubileusz, a szczególnie ten okrągły, jest dobrą okazją do wspomnień. Nie inaczej było i tym razem, choć część oficjalną w szkolnej auli poprzedziła uroczysta Msza święta. Po niej szkolna społeczność, na czele której stanęła wojskowa orkiestra dęta, przemaszerowała na ul. Kosynierów. Tam na boisku szkolnym instrumentaliści w mundurach dali krótki koncert, a później wszyscy zaproszeni goście przenieśli się pod pomnik pamięci olkuskich lotników, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd wszystkim poległym w obronie kraju.

sp9 3

Podczas jubileuszowej gali dyrekcja szkoły w osobach Janusza Cieślika i Małgorzaty Roli dziękowali Przyjaciołom placówki za wsparcie udzielane całej społeczności przez wszystkie lata jej istnienia. Był też moment na przybliżenie historii szkoły, której budowę rozpoczęto w 1987 roku, a już dwa lata później nastąpiło jej otwarcie. Naukę wtedy rozpoczęło 408 uczniów w klasach I – III w 14 oddziałach, co dawało średnią 29 uczniów na klasę (dzisiaj jest to nie do pomyślenia). Zajęcia odbywały się tylko w dwóch segmentach szkoły. Dopiero w 1994 roku oddano do użytku trzy następne segmenty budynku, z aulą, świetlicą, biblioteką, salą informatyczną i szatniami.

We wrześniu 1994 roku szkoła stała się pełną „8-latką”. Naukę pobierało wtedy aż 1244 uczniów w 45 oddziałach. Dopiero w 1997 r. oddano do użytku kompleks sportowy: dwie sale gimnastyczne oraz boiska zewnętrzne. Od tego czasu szkoła wzbogacała się o nowe inwestycje: oświetlenie obiektu piłkarskiego „Blisko Boisko”, nowe nawierzchnie na komplecie boisk, plac zabaw, tor rolkowy, siłownię zewnętrzną. Szkoła zyskała tez nowy wystrój wnętrz. Powstały nowe sale i pracownie. To wszystko udało się osiągnąć dzięki staraniom wielu osób, nie tylko z budżetu gminy, ale również z obywatelskich projektów.

Obecnie SP 9 zajmuje ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych i prawie hektar terenów otwartych. Kompleks sprawia wrażenie wizji „szalonego architekta”: ośmiokątne klasy, aula w formie teatru greckiego, pozorna plątanina korytarzy, przewiązek, sal lekcyjnych, pomieszczeń gospodarczych i administracyjnych. To jednak tylko pozory, bo całość jest bardzo funkcjonalna.

sp9 4

– Szkoła to jednak nie tylko budynki i infrastruktura. Szkoła to głównie ludzie: uczniowie, pedagodzy, pracownicy obsługi i rodzice. To także tysiące absolwentów, setki nauczycieli i dziesiątki pracowników, którzy od 30 lat tworzyli i kontynuują historię placówki. Szkoła to także życzliwość różnych ludzi i instytucji – przypomniał podczas swojego przemówienia dyrektor Janusz Cieślik.

Nie zabrakło również podziękowań dla byłej kadry dyrektorskiej, która przez lata budowała pozycję „Dziewiątki”. – Pierwszym dyrektorem SP 9 był Jacek Starzyk, następnie w tej roli występowały Barbara Stojak i Teresa Groniewska. Funkcje wicedyrektorów na przestrzeni lat sprawowali natomiast: Halina Migas, Bożena Polakiewicz, Alicja Mikrut oraz Mariola Piątek. Obecnie w kierowaniu szkołą pomaga mi Małgorzata Rola – skrupulatnie wyliczał dyrektor Cieślik.

Dzisiejsza „Dziewiątka” to prawie 500 uczniów uczących się w 19 oddziałach, 51 nauczycieli i 15 pracowników administracji i obsługi. – Po 20-letnim rozdziale na sześcioletnią Szkołę Podstawową i Gimnazjum nr 4, historia zatoczyła koło i znowu jesteśmy szkołą ośmioletnią. W codziennej pracy wciąż unowocześniamy metody nauczania i wychowania. Od 2000 roku przyświeca nam maksyma „Per aspera ad astra” – przez trudy do gwiazd, bliska polskim lotnikom. Nadanie szkole imienia ppłk. pil. Stanisława Skarżyńskiego oraz sztandaru z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” ukierunkowało nasze działania wychowawcze w oparciu o tradycje Wojska Polskiego i postawy patriotyzmu – dodał Janusz Cieślik.

Nadanie imienia szkole stało się też początkiem współpracy z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Krakowie oraz szkołami z Warty, Skarżyna i Krakowa, które również noszą imię patrona pilota. Razem z żołnierzami – lotnikami społeczność SP 9 kultywuje tradycje patriotyczne, wspólnie z nimi przeżywa najważniejsze wydarzenia z życia szkoły i jednostki wojskowej. Współpraca wygląda bardzo efektownie, a oprawy galowej w wykonaniu wojskowych „Dziewiątce” zazdroszczą wszyscy bez wyjątku.

sp9 2

Co ważne, szkoła wciąż utrzymuje bliski kontakt z synem swojego patrona – Maciejem Skarżyńskim. Potomek patrona na co dzień żyje w Londynie, więc z wiadomych względów tym razem zabrakło go podczas jubileuszu.

– Oceniając 30 lat pracy szkoły widzę, jak dużo zrobiliśmy, ale zdaję sobie sprawę z tego, ile przed nami wyzwań i celów, które jesteśmy gotowi podjąć. Karta historii szkoły pozostaje otwarta – zakończył z zapewnieniem dyrektor Cieślik.

Po części oficjalnej przyszedł czas na tę drugą – mniej oficjalną. W koncercie wokalno-tanecznym udział wzięli nie tylko obecni uczniowie, ale także absolwenci szkoły. Program artystyczny dorównał wadze jubileuszu, podobnie jak frekwencja uczestników na pikniku szkolnym, który odbywał się równolegle do wydarzeń na auli.

{joomplu:90972}{joomplu:90928}{joomplu:90953}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
DK
DK
5 lat temu

30-lecie szkoły, piękny jubileusz. Dlaczego więc dzieci na zdjęciach są takie znudzone? Czyżby pompa przerosła treść?