W miniony weekend po raz drugi odbyła się olkuska edycja ogólnopolskiego Święta Cyklicznego – imprezy promującej rower, jako codzienny środek transportu miejskiego oraz idee miasta przyjaznego mieszkańcom. W ramach Wielkiego Przejazdu Rowerowego, który stanowił punkt kulminacyjny całej imprezy, ulicami Olkusza przejechało ponad 160 rowerzystów.

Czym jest Święto Cykliczne? Jak informują pomysłodawcy projektu, jest to społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru, jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie w latach dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, głównie w Gdańsku. Po raz pierwszy Święto Cykliczne pod obecną nazwą odbyło się w czerwcu 2009 r. w Krakowie.

Ogólnopolskie obchody tego święta przypadły w tym roku na niedzielę, 14 czerwca. Impreza odbyła się w dwunastu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. 

Święto Cykliczne obchodzone było w Olkuszu już po raz drugi. Tak jak i w zeszłorocznej edycji, obchody odbyły się na płycie olkuskiego rynku, a głównym punktem imprezy był  Wielki Przejazd Rowerowy. We Wspólnym przejeździe ulicami Olkusza wzięło udział ponad 160 rowerzystów, naliczonych podczas startu na rynku i wiele osób, które dołączyły do peletonu już w trakcie samego przejazdu po mieście.

Organizatorami tegorocznej edycji imprezy była inicjatywa Rowerowy Olkusz, Stowarzyszenie „Po prostu działaj”, IV Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu oraz Stowarzyszenie Res Sacra Miser. Partnerami w organizacji wydarzenia byli zaś Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, OSP Zederman, OSP Osiek, OSP Zimnodół oraz OSP Olkusz. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz olkuskiej Straży Miejskiej. Koordynatorem i organizatorem z ramienia Stowarzyszenia oraz IV LO był Michał Masłowski. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli burmistrz Roman Piaśnik oraz starosta Paweł Piasny.

Dzięki ich współpracy na olkuskim rynku zapanowała atmosfera rodzinnego pikniku, któremu towarzyszyły koncerty, występy artystyczne i wiele innych atrakcji. Organizatorzy podzieli rynek na siedem stref, w których można było m.in. zapoznać się z działalnością lokalnych stowarzyszeń, spróbować lokalnych produktów, skorzystać z bezpłatnego przeglądu technicznego swojego roweru czy zapoznać się z pomysłami ulepszenia infrastruktury rowerowej w naszym mieście.

– W trakcie tej imprezy rower jest wprawdzie tematem przewodnim, ale przy tej okazji chcemy podkreślić działalność różnych grup artystycznych, muzycznych, tanecznych i teatralnych, które działają na terenie naszego regionu – komentują Andrzej Wiekiera oraz Grzegorz Pałka, organizatorzy imprezy z ramienia inicjatywy Rowerowy Olkusz.

W trakcie trwania Święta Cyklicznego na scenie wystąpili lokalni artyści i muzycy. Byli to m.in.: Saline Cluters, Anonimowi Przyjaciele, Animates, DJ Sejdan, Jah Vesta Sound System i Rajza Project. Swoimi występami artystycznymi imprezę urozmaicili także: formacja taneczna 7th Step oraz Zespół Pieśni i Tańca Wolbromiacy, Grupa Teatralna z Domu Kultury „Hutnik” w Jaroszowcu, oraz Grupa Ogniowa O-PAL.

– Celem imprezy była promocja jazdy na rowerze jako równoprawnego środka transportu i alternatywy dla samochodów, zdrowego stylu życia oraz dobrej zabawy. Imprezy tej nie udałoby się jednak zorganizować bez wsparcia 29 wolontariuszy z IV LO w Olkuszu, za co chcielibyśmy im serdecznie podziękować – komentują zgodnie Ania Stach, Anna Dela, Anna Noga i Małgorzata Bryzik, organizatorki imprezy z ramienia IV Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu oraz Stowarzyszenia Res Sacra Miser.

(fot. – Tomasz Witecki)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ja
Ja
8 lat temu

[quote name=”s,s,s,s,”]Zamiast jeździć na rowerach konwojowani przez policję to powinni wziąć miotły i pozamiatać ulicę Króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy by z nich był jakiś pożytek a nie szpanowanie, że się chce robić jakieś ścieżki rowerowe, które nigdy nie powstaną. Święto Cykliczne-koń by się uśmiał, może jeszcze państwowe na czerwono.[/quote]
@Kawasaki

Jeśli Tobie przeszkadzają niezamiecione chodniki, to idź zamiatać. Nie dysponuj czasem i energią innych;)

emiliana
emiliana
8 lat temu

jah Vesta!

władca lemingów
władca lemingów
8 lat temu

i trolowanie i narzekanie,zauwazylem ze co kto by nie zrobil w olkuszu to zawsze znajdzie sie jakis trol co mu bedzie przeszkadzac i narzekac. zrobi cos wladza to zle, zrobi cos inicjatywa od dolna to zle.
panie s,s,s,s rowerami nei mozna jezdzic po chodniku, niech sprzataja CI co nabrudzili- piesi, nie wyreczaj sie innymi 🙂 nic nie zrboiles w tym olkuszu a do rozkazywania pierwszy 🙂
nie porzadek tam gdzie sprzataja, a tam gdzie wszyscy o niego dbaja!

Kawasaki
Kawasaki
8 lat temu

Albo sekatory w ręce i poobcinać gałęzie co biją po oczach wzdłuż torów do Bukowna.A nie szpanować „jamahami” na Rynku p.Przewodniczący.

s,s,s,s,
s,s,s,s,
8 lat temu

Zamiast jeździć na rowerach konwojowani przez policję to powinni wziąć miotły i pozamiatać ulicę Króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy by z nich był jakiś pożytek a nie szpanowanie, że się chce robić jakieś ścieżki rowerowe, które nigdy nie powstaną. Święto Cykliczne-koń by się uśmiał, może jeszcze państwowe na czerwono.

Pracuś.
Pracuś.
8 lat temu

Młotki w ręce i skruszać krawężniki.Urzędniczą złośliwość.

pavv
pavv
8 lat temu

A najbardziej zadowoleni byli zapewne ci, którzy chcieli autem przez miasto przejechać! Dlaczego policja nie asystuje samochodom? Dlaczego święto rowerzystów ma polegać na zakorkowaniu miasta. Dobrze chociaż, że miało to miejsce w niedzielę.

co?
co?
8 lat temu

dobrze by było gdyby któryś z tych „patronów” rzeczywiście pomógł rowerzystom w mieście. Wtedy rzeczywiście mogli by być „honorowi” 😀
A sama impreza – rewelacja, ruchu obywatelski żyje w mieszkańcach

Młody
Młody
8 lat temu

Widziałem Animates, super wokal, perkusja a zresztą wszyscy, naprawdę extra muza – brawo młodzi to dzięki Wam mamy szansę niedługo coś miłego o Olkuszu usłyszeć …

yeti
yeti
8 lat temu

A czemuż to nie został wymieniony jako jeden z zaangażowanych Dyzio Maslowski.