artysci_olkuscy_2012_1

Jak co roku w maju (tym razem 25 maja) odbył się przegląd dorobku plastycznego 36. artystów olkuskich. Oczywiście zasoby tutejszej sztuki są większe, w roku 2011 wystawiono prace 54 artystów, zmieniona została także zasada organizacyjna wystawy. Obrazy musiały mieć odpowiednio i to znacznie ograniczone gabaryty. Efekt jest mniejszy, mniej wyrazisty, ze szkodą dla całości ekspozycji. Można by powiedzieć: szkoda, ale racja jest też zapewne po stronie organizatorów. Nie dopisali w tym roku artyści, na których prace czekaliśmy z zainteresowaniem i niecierpliwością.

Cała wystawa w stosunku do poprzedniego roku jest zdecydowanie uboższa, skromniejsza, mniej czytelna, nie tyle co do wartości i urody prac, ale do formy wystawienia. Trudno zrozumieć, dlaczego tak znacznie ograniczono ilość artystów wystawiających swoje prace, skoro w poprzednim roku grupa była większa, liczniejsza. Czyżby „spasowali?” Nie zobaczyliśmy metaloplastyki Jacka Włodarczyka, witraży Macieja Bujasa, nowych plakatówartysci_olkuscy_2012 Sylwii Izdebskiej. Kryzys objął także katalog. Zawsze bogaty, pięknie ilustrowany, tym razem zmniejszył swój rozmiar do kształtu szkolnego zeszytu i ograniczył się do wymienienia nazwisk artystów i pokazania eksponowanych prac. Jednak nikomu to nie przeszkadzało w spotkaniu z ludźmi sztuki i ich artystycznym widzeniem świata malowanego lub fotografowanego.

Wystawę zdominowała ilościowo nowo zorganizowana przez Mariusza Połecia i Jacka Majcherkiewicza „Grupa artystów Magazyn artystyczny”, którą stanowią: Janusz Czerniak, Leszek Duda, Kazimierz Forgacz, Jacek Majcherkiewicz, Mariusz Połeć, Bianka Skowronek, Ryszard Ślęczka a także, nieobecni na dzisiejszej wystawie, Joanna Bożek, Teresa Kocjan, Wiesława Baran, Michał Kwarciak, Dorota Szymiec, Małgorzata Wieczorek, Marta Witek i Wioletta Sarota-Stach.

Rozmawiamy, korzystając ze spotkania, z artystą plastykiem, członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków Mariuszem Połeciem:
– Trochę dziwny jest skład tej nowej grupy, którą naturalnie witamy z zadowoleniem, jako przykład społecznej aktywności mieszkańców Olkusza. Pan, zawodowy artysta – plastyk, Michał Kwarciak – student wyższej szkoły artystycznej, Jacek Majcherkiwwicz – długoletni artysta – plastyk czynny w naszym środowisku…
artysci_olkuscy_2012_2– Pozostali to fascynaci sztuk plastycznych, mający dotąd już niemałe osiągnięcia. Ująłbym to w taki sposób: cechą tych ludzi jest wielka chęć tworzenia, o czym mówią głośno i z przekonaniem. Chcą nowości, silnych wrażeń, wierności prawdzie, wyrażania siebie i wyrażania otaczającego świata w oryginalny sposób. Oryginalności i różnorodności tematu, sposobu jego tworzenia… Zorganizowaliśmy już cztery plenery, ostatni w Lanckoronie. Efekty będzie można oglądać na wystawie w Klubie „Kubuś” dnia 31 maja o godz.16.

– No to chwała Spółdzielni za to. Ale przecież MOK ma obszerne przestrzenie, gdzie moglibyście znaleźć dla siebie miejsce. Jak twierdzi Pani Dyrektor, z ochotą a nawet entuzjazmem poprze każdą inicjatywę i udostępni miejsce na działalność, jak było np. z „Klubem Globtrotera”. Ma też przestrzeni BWA…
– Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowa” i Pan Prezes Marian Seweryn ma ambicje być mecenasem sztuk. Udostępnił nam salę na ekspozycję prac, wsparł nas finansowo i dał możliwość spotykania się w Klubie, stąd też tam organizujemy swoją działalność i wystawy.

Druga grupa uczestników imprezy to członkowie Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii z mistrzem Adamem Sowulą, jako opiekunem i mentorem. Pani Dyrektor zrealizowała swoją obietnicę zorganizowania takiego Klubu. Uczestnicy spotykają się dwa razy w miesiącu na dyskusjach i pokazach. Mistrz na dzisiejszej wystawie pokazał także jedną ze swych prac, znakomity tryptyk pt „Czas”. Spośród  fotografii prezentowanych na wystawie klasą dla siebie jest tryptyk jednego z uczestników Klubu – Łukasza Dwornika. Wspaniałe zdjęcie przedstawił także Michał Kurek, inne niż w katalogu. Nie pokazali swych zdjęć inni, najlepsi olkuscy fotografowie, ale i tak cieszyły oczy fotogramy Adriana Spuły, Andrzeja Wcisły, Piotra Kajdy (piękny, profesjonalny portret), Marka Habinki (tym razem mistrz portretu nie pokazał Marcelki, ale niezbyt udaną, ironiczną scenkę rodzajową), Irenyartysci_olkuscy_2012_3 Skupińskiej. Wymagane małe, pocztówkowe niemal, formaty zdjęć, pozbawiły je charakterystycznego uroku zdjęć wielkoformatowych. A poza tym – wielość form i poszukiwań.

Z profesjonalnych artystów swoje prace zaprezentowali: Anna Kajda – odlew gipsowy Święty Jakub, Anna Płachecka – formy naczyniowe, Damian Pacha, Irena Kiełtyka, Jerzy Kantorowicz, Stanisław Jakubas – grafika, Stanisław Stach, Sylwia Izdebska, Klaudia Zub – Piechowicz z synkiem. Zupełnie nowym malowaniem zaskoczył nas Mirosław Michalski… Szkoda tamtego, tak indywidualnego stylu tego młodego artysty, choć nie przypuszczamy, żeby o nim zapomniał.

Zwróćmy jeszcze uwagę na satyryczno-ironiczny obraz Jacka Majcherkiewicza „Wymarzony dom”, doceniony honorowym wyróżnieniem na konkursie zorganizowanym  przez Muzeum Satyry w Warszawie. Takie widzenie świata tego malarza jest niewątpliwie najciekawsze w jego plastycznym opisie i widzeniu rzeczywistości.

Stała uczestniczka tych artystycznych spotkań, Pani Jadwiga Chałupkowa, musiała zrezygnować z dużych obrazów, a takie najbardziej zapisały się w pamięci widzów. Małe obrazy nie przynoszą jej takiej, jak dawne, satysfakcji. „Oczy już nie te”- powiada. W katalogu (a nie na wystawie) zobaczymy jej piękny, nostalgiczny obraz „Późna jesień”.

Wymieńmy jeszcze pozostałych uczestników wernisażu: Andrzej Wcisło, Anna Piątek, Bogusław Banyś, Ireneusz Kamiński, Kazimiera Zbieg, Wiesława Kowal, Magdalena Bożek, Magdalena Król, Maria Witek, Kazimierz Forgacz i Ryszard Ślęczka – ikony, Teresa Mitka- Dziechciarz. Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Starostwa Powiatowego i Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Obficie i pięknie zastawiony „szwedzki stół” zafundowała Firma cateringowa „Sokół”.

2012_artysci_olkuscy_2

2012_artysci_olkuscy_1

2012_artysci_olkuscy

artysci_olkuscy_2012_18

artysci_olkuscy_2012_17

artysci_olkuscy_2012_16

artysci_olkuscy_2012_15

artysci_olkuscy_2012_14

artysci_olkuscy_2012_13

artysci_olkuscy_2012_12

artysci_olkuscy_2012_11

artysci_olkuscy_2012_10

artysci_olkuscy_2012_9

artysci_olkuscy_2012_7

artysci_olkuscy_2012_8

artysci_olkuscy_2012_6

artysci_olkuscy_2012_5

artysci_olkuscy_2012_4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zxcv
zxcv
12 lat temu

[quote name=”jan”]A co do koncepcji tekstu-to już moja sprawa.Pani też się może nie podobać..Pozdrawiam F.Lisowski[/quote]
Ten tekst napisany został wedle jakiejś koncepcji? Jeśli tak, niewątpliwie była to koncepcja „tych olać, a tym pokadzić”. Przeczytać można to, co zwykle ten pan serwuje: zlepek byle jakich zdań trzymających się kupy siłą przyciągania ziemskiego a nie zasad stylistyki i składni języka polskiego oraz żenujące dowody na nękające go niedobory w zakresie wyposażenia w takt oraz kulturę osobistą. Przed „powieszeniem” w sieci swojej kolejnej pańszczyźnianej roboty, pan autor powinien był ją parę razy przeczytać. Może wtedy czytelnik nie natrafiałby na niedorzeczności typu: Płachecka zaprezentowała formy naczyniowe, Jakubas grafikę, a „KLAUDIA ZUB-PIECHOWICZ Z SYNKIEM.” O całej zgrzebnej reszcie gadać hadko. Matury to raczej by już Pan nie zdał.

wmarcinw
wmarcinw
12 lat temu

jak zwykle poprzeinaczane fakty w wykonaniu pana Lisowskiego

jan
jan
12 lat temu

[quote name=”jola6669″]Panie Franku Pan redaktor jak zwykle w swoim tekście zamieszcza informacje realne, ale przeplatające się ze stekiem kłamstw. Pisze Pan o nieobecnych artystach- chociaż byli obecni na wystawie. porusza Pan kwestie zupełnie nie dotyczące imprezy. Ale cóż nie od dziś musi pan dopiec galerii. Skoro jej Pan tak nie lubi, i negatywnie ocenia- po cóż więc chodzić na imprezy przez nią organizowane[/quote]
-Pani Jolu.rzecz w tym,że może mi się coś nie podobać,nie?
I mogę to wyrażać.Zawsze byłej i jestem fanem Galerii,ale jak coś się nie uda,to trudno Zawsze robiliście [piękne wystawy,ta była poniżej dawnych…A co do koncepcji tekstu-to już moja sprawa.Pani też się może nie podobać..Pozdrawiam F.Lisowski

jola6669
jola6669
12 lat temu

Panie Franku Pan redaktor jak zwykle w swoim tekście zamieszcza informacje realne, ale przeplatające się ze stekiem kłamstw. Pisze Pan o nieobecnych artystach- chociaż byli obecni na wystawie. porusza Pan kwestie zupełnie nie dotyczące imprezy. Ale cóż nie od dziś musi pan dopiec galerii. Skoro jej Pan tak nie lubi, i negatywnie ocenia- po cóż więc chodzić na imprezy przez nią organizowane