logo zielone swiatlo

Klub „Zielone Światło” organizuje w Olkuszu obchody Europejskiego Dnia z Rakiem Piersi. 13 października od godziny 12.00 do 13.00 odbędzie się przejazd starymi samochodami po centrum Olkusza. W trakcie przejazdu oznakowanymi autami będą wręczane ulotki i odczytywany apel, dotyczący profilaktyki raka piersi. Do akcji włączył się Klub Turystyki Samochodowej „Anakonda 4×4”.

15 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu zaplanowano Koncert Dobroczynny na rzecz członków Klubu „Zielone Światło”. W programie przewidziano wystep chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz recytowanie poezji z tomiku ”Drzewo życia”. W holu głównym MOK – u będzie można obejrzeć ilustracje z tomiku „Drzewo życia” oraz wystawę artystycznie wykonanych biustonoszy „Kobiety są jak motyle”. Wstęp wolny! Organizatorami koncertu są MOK Olkusz, Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich” oraz Klub ”Zielone Światło”.

 

APEL
MIESZKANKI POWIATU OLKUSKIEGO!
Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi.
Skala problemu:
– Rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworową kobiet,
– Jest także przyczyną nadumieralności kobiet w wieku 40-60 lat,
– W krajach Unii Europejskiej, co 2 minuty u jednej kobiety wykrywa się raka piersi, co 6 minut jedna kobieta z powodu raka piersi umiera,
– Rocznie w Unii Europejskiej choruje 269 570 kobiet, 78 700 zaś umiera,
– W Polsce rocznie choruje 10500 kobiet, 4887 umiera.

Dzisiejszy dzień ma przypominać kobietom o tym, jakim zagrożeniem jest rak piersi i jak ważna jest profilaktyka i jego wczesne wykrywanie. Ten nowotwór jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów kobiet w naszym kraju i najczęściej występującym u kobiet nowotworem złośliwym. Według szacunków lekarzy, codziennie na tę chorobę zapada 12 osób. Ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie wraz z wiekiem, szczególnie narażone są kobiety po menopauzie. Ryzyko to jest jeszcze większe, jeśli w naszej najbliższej rodzinie (matka, siostra) były przypadki tej choroby.

Dla leczenia tego nowotworu kluczowe znaczenie ma wczesne wykrywanie. Samodzielnie badać piersi powinny już kobiety, które ukończyły 20. rok życia. Według zaleceń lekarzy, także w tym wieku powinnyśmy udać się na pierwsze USG piersi, a badanie to powtarzać co 2-3 lata. Na badania mammograficzne powinny chodzić regularnie panie, które ukończyły 40. rok życia (nie rezygnując też z badań ultrasonograficznych). Mammografia jest w stanie wykazać nawet kilkumilimetrowe zmiany i w przeciwieństwie do USG pokaże także mikrozwapnienia mogące świadczyć o rozwoju nowotworu.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Najczęściej zapadają na niego panie między 25. a 35. rokiem życia. Możesz się przed nim uchronić, wykonując badania profilaktyczne, gdyż tylko badanie cytologiczne pozwala wykryć zmiany w szyjce macicy. Jeśli będziesz regularnie wykonywać badania cytologiczne, możesz ustrzec się choroby, a w przypadku jej pojawienia się tylko wczesne wykrycie gwarantuje całkowite wyleczenie.

Drogie Panie,
w województwie małopolskim tylko 27 % kobiet poddaje się badaniom mammograficznym i cytologicznym – to bardzo niski wskaźnik.
Zapraszamy na bezpłatne badania – im szybciej, tym lepiej!

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze