Technik architektury krajobrazu to kierunek, który funkcjonuje w naszej szkole od 2006 roku. Powstał w związku z oczekiwaniami rynku pracy. Pomimo tak krótkiego funkcjonowania kierunku w naszej szkole możemy pochwalić się tym, że uczymy go efektywnie i uczymy z pasją. Świadczą o tym wyniki egzaminu zawodowego naszych absolwentów, ale także sukcesy osiągane na olimpiadach i konkursach, gdzie mierzymy się z najlepszymi z naszego województwa.
W ubiegłym roku szkolnym obecna absolwentka, Paulina Posełek laureatką szczebla centralnego Olimpiady z zakresu wiedzy Technikum Architektury Krajobrazu.
W tym roku szkolnym uczennice Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, po raz kolejny udowodniły wysoką pozycję szkoły w Małopolsce, stając na podium w II edycji konkursu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski – „Mam Zawód. Mam fantazję”. Konkurs odbył się w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w branży przetwórczo-rolniczej. Drużyna składająca się z czterech uczennic klasy IVa; Moniki Dyduch, Izabeli Piwowarczyk, Joanny Lasoń i Anny Korzonek, zajęła III miejsce wśród drużyn z całego województwa.
Konkurs odbył się 9 października 2012r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej, przebiegł dwuetapowo. Polegał na rozpoznawaniu roślin z materiału żywego, ze zdjęć i plansz, oraz wykonaniu ogólnego projektu koncepcyjnego ogrodu przydomowego.
Mimo stosunkowo niedługiej obecności kierunku architektura krajobrazu, kolejne sukcesy uczniów potwierdzają wysoką jakość kształcenia w ZS Nr 1 w Olkuszu, a udział w konkursach przedmiotowych wzmacnia ich kompetencje ułatwiające w przyszłości znalezienie satysfakcjonującej pracy.
[quote name=”iwa”]
czemam też na odpowiedź :-)[/quote]
Czemaj, czemaj 😆 .
[quote name=”czary mary”]nie czarujmy się, że technikum architektury krajobrazu wyrosło z potrzeb rynku pracy – ciekawi mnie ile osób znajduje zatrudnienie w tym zawodzie/ po drugie – jak naprawdę wyglądaja wyniki egzaminu zawodowego?
czemam też na odpowiedź 🙂
.
Szkoda, że takiego kierunku nie było za moich czasów, na pewno bym go zaczął, skończył i wiedział co z tym dalej robić.
Poza niewątpliwą zaletą ukończenia tego kierunku, jaką jest umiejętność oceny otaczającego nas krajobrazu, tudzież takiego jego planowania lub modyfikowania, aby był funkcjonalny i przyjemny dla oka, jest możliwość twórczego wyżycia się. Jak się domyślam, zakres wiedzy którą muszą posiąść absolwenci jest dosyć szeroki, bo przecież to nie tylko malowanie ogrodów.
Czy kierunek ten jest potrzebny i będzie miał wzięcie? Wystarczy spojrzeć na otaczające nas małe i duże krajobrazy, zerknąć na nieestetycznie przydomowe ogrody, źle zaprojektowaną miejską zieleń, nie pisząc o nijakich pod względem architektonicznym parkach. Każdy kierunek który dotyka estetyki, sztuki, więc kształtujący wrażliwość, jest bardzo potrzebny, a nasiąknięta pięknem wiedza przyda się w wielu dziedzinach. Tak trzymać 😉
nie czarujmy się, że technikum architektury krajobrazu wyrosło z potrzeb rynku pracy – ciekawi mnie ile osób znajduje zatrudnienie w tym zawodzie/ po drugie – jak naprawdę wyglądaja wyniki egzaminu zawodowego? a poza tym P. Posełek chyba wygrała w Olimpiadze WiUR… no ale gratuluję.