0 zs3 katyn 2

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. A. Kocjana w Olkuszu oddają hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, biorąc udział w ogólnopolskim konkursie historycznym „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy… Katyń – 72 lata po zbrodni”. Celem konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundację Wspólnota Pokoleń jest przywracanie pamięci o polskich żołnierzach oraz osobach cywilnych, które straciły życie w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Prace konkursowe mają formę karty do albumu poświęconej jednej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Wśród laureatów tegorocznej III edycji znalazły się uczennice Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu: Beata Czopek, Oktawia Karoń i Anna Kubik.

Uczennice „Ekonomika” pod kierunkiem mgr Agaty Brodzińskiej przygotowały kartę poświęconą Józefowi Liburze – zamordowanemu w Charkowie w 1940 r. – mieszkańcowi Olkusza. Na konkurs wpłynęło 409 prac, przygotowywanych przez 570 osób. Nagrodę w postaci 7-dniowego wyjazdu edukacyjnego do Katynia i Miednoje, a także Mińska, Smoleńska i Moskwy przyznano 39 pracom.

Wyjazd odbył się w dniach 7 – 14 października 2012 r. W drodze na Polskie Cmentarze Wojenne uczestnicy mieli sposobność zobaczyć wiele miejsc pamięci związanych z II wojną światową. Pierwszym przystankiem na trasie objazdu było położone pod Mińskiem uroczysko w Kuropatach, gdzie w latach 1937- 1941 NKWD dokonywało masowych rozstrzeliwań. Prawdopodobne, że właśnie tam spoczywają Polacy, których nazwiska widnieją na wciąż nieujawnionej0 zs3 katyn tzw. Białoruskiej Liście Katyńskiej. Kolejnym przystankiem było miejsce katastrofy smoleńskiej. Zapalając znicze młodzież upamiętniła ofiary tragedii prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia 2010 r. Następnie uczestnicy wyjazdu zobaczyli dawną siedzibę NKWD w Smoleńsku, w której wiosną 1940 r. rozstrzeliwano Polaków, stację Gniazdowo (dokąd docierały transporty z Kozielska), a na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu uczestnicy oddali hołd pomordowanym polskim oficerom. 9 października wieczorem w smoleńskim hotelu „Feniks”, miało miejsce uroczyste zakończenie konkursu, podczas którego laureaci oraz ich opiekunowie otrzymali z rąk organizatorów dyplomy oraz publikacje IPN. Po dwudniowym pobycie w Smoleńsku, uczestnicy wyjazdu udali się do Tweru oraz Moskwy. Na Placu Czerwonym młodzież była świadkiem zajść między policją rosyjską, a grupą osób wznoszącą antysystemowe okrzyki. Kulminacyjnym punktem tegorocznego wyjazdu była wizyta na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili stolicę Białorusi – Mińsk.

0 zs3 katyn 3W trakcie tygodniowego objazdu edukacyjnego jego uczestnicy przemierzyli ponad 3 tys. km. Edukacyjny aspekt objazdu realizowany był dwojako: poprzez słuchanie wygłaszanych w autokarze prelekcji, dotyczących m.in. Zbrodni Katyńskiej, zbrodni w Kuropatach oraz oglądanie filmów dokumentalnych, związanych tematycznie z tymi wydarzeniami. Współfundatorem wyjazdu była Fundacja PKO BP.

Należy nadmienić, że uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu byli również laureatami I edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” w 2010 r. Wtedy to, również po kierunkiem mgr Agaty Brodzińskiej przygotowana została karta do albumu poświęcona Januszowi Buchowieckiemu – olkuszaninowi zamordowanemu w 1940 r. w Charkowie.

Celem młodzieży i opiekuna ZS Nr 3 w Olkuszu jest upamiętnienie jak największej liczby mieszkańców Olkusza zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, poprzez przygotowywanie prac zamieszczanych w albumach, cyklicznie wydawanych przez Instytut Pamięci Narodowej. 17 września 2012 r. ukazał się album – swoisty pomnik ofiar zbrodni katyńskiej, zawierający prace konkursowe nagrodzone w I i II edycji konkursu. Właśnie w nim znajduje się karta poświęcona Januszowi Buchowieckiemu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jeszcze jedna uwaga
jeszcze jedna uwaga
12 lat temu

Napis na Krzyżu, umieszczonym na cmentarzu w Kwaśniowie koło Klucz – z daleka widniejeją na jego ramionach dwie nazwy, które szczególnie zapisały się w pamięci Polaków: „ Auschwitz – Katyń”. Pomysłodawcami i w dużej mierze wykonawcami tego Krzyża – Pomnika Pamięci są:

Stefan Kajdan – mieszkający w Kwaśniowie Górnym, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie , ur. w 1928 r. w Ryczowie, aresztowany podczas pacyfikacji tej miejscowości przez hitlerowców w lutym 1944 r. i umieszczony w KL Płaszów, wyzwolony w styczniu 1945 r.

Marian Wójcik – ur. na Wołyniu w 1928 r., skąd wraz z rodzicami został wywieziony na Syberię, emerytowany dyrektor techniczny Fabryki Celulozy i Papieru w Kluczach.

ac
ac
12 lat temu

Warto zainteresować się tragiczną historią trzech braci Perków z Rabsztyna koło Olkusza.
Zygmunt Perek, ur. w 1913 r. w Rabsztynie, student medycyny, członek konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały”, przywieziony do Auschwitz w październiku 1943 r., nr obozowy 152902, przeniesiony w 1944 r. do Buchenwaldu, przezył. Po wojnie pracował w Instytucie Bakteriologicznym w Krakowie, gdzie zmarł na zawal serca w marcu 1948 r.
Jego dwaj bracia zginęli w Katyniu.