Młodzież z olkuskiego Ekonomika od września tego roku uczestniczy w warsztatach teatralnych, które odbywają się w każdy, pierwszy czwartek miesiąca. Spotkania prowadzą najczęściej młodzi aktorzy z sosnowieckiego Teatru Zagłębia. W czasie ich trwania uczniowie mają wyjątkową okazję zdobycia aktorskiego szlifu i bliższego poznania sztuki aktorskiej.

Zespół Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu bierze udział w cyklu spotkań organizowanych przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu, które rozpoczęły się w tym roku. W ramach tego projektu uczniowie szkół średnich zapraszani są na tzw. „wykłady otwarte”, które odbywają się raz w miesiącu na deskach sosnowieckiego teatru. Podczas tych spotkań, młodzież wraz z aktorami, omawia  problematykę i zagadnienia wybranej lektury szkolnej. Od września młodzież poznała już i zgłębiła wiedzę dotyczącą: ,,Dziadów”, ,,Przedwiośnia”,,,Ludzi bezdomnych” oraz ,, Króla Edypa”. W ramach cyklu organizowane są również wyjazdy do teatru, gdzie młodzież uczestniczy w lekcjach teatralnych. Uczniowie mają okazję zajrzeć za kulisy i zobaczyć, jak wygląda teatr widziany oczami aktora. Uczą się dykcji, zachowania scenicznego, mimiki a przede wszystkim bliżej poznają literaturę i sztukę. Mają okazję zobaczyć jak powstaje przedstawienie i jak aktor, posługując się słowami tekstu, tworzy postać, by potem grać rolę. Zajęcia te są prowadzone przez Michała Bałagę, aktora sosnowieckiego teatru Zagłębia. Trzecią formą spotkań są warsztaty teatralne, odbywające się w szkolnej auli. Ich pomysłodawcą jest pani Anna Hajduła, nauczycielka języka polskiego. W organizacji przedsięwzięcia pomagają  polonistki: Beata Banasiewicz, Agnieszka Goździelska i Grażyna Wącław.

– Głównym celem spotkań i warsztatów teatralnych jest pomóc młodzieży zrozumieć literaturę, jak również spojrzeć na omawiane lektury zupełnie inaczej niż odbywa się to na lekcjach. Podczas takich spotkań uczniowie mogą uwolnić swoje emocje, wypowiedzieć się, wykazać pomysłowością i inicjatywą. Chcieliśmy zachęcić ich i pokazać, że ucząc się równocześnie można się doskonale bawić i rozwijać swoje zainteresowania. Omawianie lektur i zgłębianie zagadnień dotyczących literatury wcale nie musi być nudne – mówi Anna Hajduła.

Doświadczenie i wiedza, którą aktorzy chętnie dzielą się z młodzieżą, udowodniła, że warsztaty aktorskie przydają się nie tylko przyszłym adeptom sztuki aktorskiej . Pomagają one bowiem poznać siebie, uczą opanowywać tremę, rozwijają inwencję twórczą, szkolą głos, dostarczają silnych i oczyszczających emocji.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze