Olkusz

Czy są jakieś instytucje, które się temu przyglądają? – Z takim pytaniem zwróciło się do nas ostatnio kilku Czytelników. Dotyczyło ono sposobu realizacji kursów minibusów pomiędzy Olkuszem i Krakowem. Sprawdziliśmy, jak wygląda nadzór, sprawowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W minionym czasie na naszych łamach dwukrotnie poruszaliśmy tematy związane z komunikacją zbiorową pomiędzy Srebrnym Grodem i stolicą województwa. Artykuły wywołały falę komentarzy w Internecie, które – delikatnie rzecz ujmując – nie były zbyt przychylne dla firm zajmujących się organizacją transportu na tym odcinku. Wśród wielu zarzutów, powtarzanych przez mieszkańców od lat, pojawiło się intrygujące pytanie dotyczące kwestii nadzoru nad działalnością przewoźników. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie bliżej.

Pasażerowie mogą napisać skargę

Transport osób pomiędzy Olkuszem i Krakowem organizowany jest przez prywatne firmy. Nie oznacza to jednak, że na tej trasie może obowiązywać przysłowiowa „wolna amerykanka”. Klienci, którzy uznają, że w którymś momencie naruszone zostały jakieś przepisy czy normy, mogą zwrócić się do instytucji nadzorujących działalność firm transportowych. Jedną z nich jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, udzielający koncesji na zbiorowy przewóz osób. Kiedy w 2013 roku opisywaliśmy problemy z realizacją niektórych kursów minibusów, pracownicy tej instytucji zapewniali nas, że pasażerowie mogą zgłaszać do nich przypadki naruszania przez przedsiębiorców warunków określonych w posiadanych zezwoleniach, czyli m.in. niewykonania przewozów.

– Każda taka informacja trafiająca do UMWM jest weryfikowana i sprawdzana przez pracowników urzędu. Przedsiębiorca, w odniesieniu do którego złożono skargę, wzywany jest do złożenia wyjaśnień, których treść przekazywana jest później osobie składającej skargę. Równocześnie upoważnieni pracownicy urzędu przeprowadzają kontrolę przedsiębiorcy w terenie. Podejmowanie dalszych czynności administracyjnych, w tym również postępowań o cofnięcie udzielonego zezwolenia, jest uzależnione od przesłanych przez przedsiębiorcę wyjaśnień i wyników przeprowadzonej przez pracowników UMWM kontroli – wyjaśniali wtedy krakowscy urzędnicy.

Ile było urzędniczych interwencji?

Czy mieszkańcy korzystają z takiej możliwości i czy cokolwiek z tego wynika? O to zapytaliśmy przedstawicieli tej samej instytucji pod koniec marca bieżącego roku. Na odpowiedź przyszło nam czekać ponad miesiąc. W ciągu ostatnich dwóch lat urząd otrzymał siedem zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości  w wykonywaniu kursów przez przedsiębiorców realizujących przewóz drogowy osób na wskazanym ciągu komunikacyjnym. Treść tych wystąpień była weryfikowana w toku podejmowanych działań kontrolnych – informuje Dawid Gleń z Biura Prasowego UMWM.

W tym okresie na opisywanej przez nas trasie przeprowadzono 11 kontroli przewoźników. Były one wykonywane zarówno przez upoważnionych pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, jak i podczas wspólnych działań przeprowadzonych z policją. – W ich trakcie nie ujawniono rażących naruszeń. Prowadzone działania kontrolne obejmowały swym zakresem spełnienie wymogów będących podstawą do wykonywania przewozów regularnych osób w krajowym transporcie drogowym, w szczególności polegały na kontroli czasów odjazdów z poszczególnych przystanków porównując je z czasami ujętymi w zatwierdzonych rozkładach jazdy – czytamy w mailu nadesłanym do naszej redakcji.

Jak to wygląda w praktyce?

W czasie, kiedy czekaliśmy na odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego, z naszą redakcją skontaktował się jeden z czytelników, który opisał swój przypadek i przedstawił korespondencję, jaką prowadził z UMWM. Sytuacja miała miejsce pod koniec 2017 roku. Złożył on skargę na przewoźników, którzy omijali w tamtym czasie przystanek dworca głównego PKP w Olkuszu, pomimo iż był on wpisany w ich rozkład jazdy. Zawierała ona: dane firm, daty i godziny odjazdów busów.

W odpowiedzi na pismo olkuszanina urzędnicy poinformowali go o przeprowadzonej po kilku dniach kontroli przewoźników. Kontroli, które nic nie wykazała. – Departament Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego informuje, że w ostatnich dniach została przeprowadzona kontrola realizacji przewozów na wyżej wymienionej linii komunikacyjnej. W dniu kontroli przewozy realizowane były zgodnie z wyznaczoną trasą przejazdu. Jednocześnie informujemy, iż upoważnieni pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego nadal będą prowadzić kontrolę realizacji przewozów wykonywanych przez powyższego przewoźnika – czytamy w piśmie, jakie otrzymał nasz rozmówca.

Treść powyższej korespondencji pokazuje, jak wygląda rozpatrywanie reklamacji składanych przez mieszkańców i jak rzeczywistość wypada na tle zapewnień, składanych przez urzędników przed laty. Ocenę efektów tych działań pozostawiamy Czytelnikom.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze