1

Ogłoszenie UMiG Olkusz
Wszystkich zainteresowanych tym, jak wyglądało uzbrojenie polskiego wojska podczas Kampanii Wrześniowej, a jak wygląda obecnie, zachęcamy, by wybrali się w niedzielę 1 września na olkuski rynek, gdzie odbędzie się Zlot Militarny towarzyszący obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą św. w Bazylice p.w. św. Andrzeja Apostoła.

– Zapraszam mieszkańców oraz gości Srebrnego Miasta do udziału w przygotowanych przez nas uroczystościach. Chcemy oddać hołd bohaterom II wojny światowej oraz – w interesujący sposób – przybliżyć wszystkim chętnym informacje o przebiegu tego konfliktu na Ziemi Olkuskiej. Naszym celem jest również wzbudzenie ciekawości najmłodszych, których szczególnie zachęcamy do udziału w zlocie militarnym, choć jestem przekonany, że trafi on do wszystkich grup wiekowych – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

2

Po Mszy św. w intencji mieszkańców Olkusza i Ziemi Olkuskiej, którzy walczyli i zginęli w czasie II wojny światowej zgromadzeni udadzą się do Parku Miejskiego, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości. Już wtedy na płycie rynku znajdą się stoiska i sprzęt jednostek wojskowych. Do udziału w zlocie został zaproszony 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Bytomia, który zaprezentuje działka przeciwlotnicze. Swoje miejsce będzie miała także 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz 8. Baza Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Na stoiskach będzie można przymierzyć elementy wyposażenia i umundurowania żołnierzy. Dużą atrakcją będzie przygotowana przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie strefa edukacyjna oraz wystawa „100 lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Jedną z atrakcji będzie fotel współczesnego samolotu wojskowego, w którym każdy poczuje się jak prawdziwy pilot.

3

Zlot wzbogacą także stoiska grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerów militariów, na których będzie można zobaczyć i dotknąć broni oraz umundurowania z czasów II wojny światowej. Zaprezentują się: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów oraz Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza. Namiot promocyjny prezentujący sprzęt i wyposażenie policji będzie miała też Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu. Z kolei na stoisku promocyjnym Gminy Olkusz będzie można wziąć udział w konkursie o II wojnie światowej na Ziemi Olkuskiej.

4

Podczas zlotu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na rynku stanie plenerowa pracownia MOK, gdzie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych pt. „Widok z samolotu” i zrobić sobie zdjęcie w monidle „Lot samolotem Władysława Gnysia”.

Propozycją dla miłośników historii będzie wystawa plenerowa „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej” przygotowana przez olkuską Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Dodatkowo, w budynku olkuskiego magistratu odbędą się bezpłatne seansy filmów dokumentalnych o II wojnie światowej w Olkuszu i na ziemi olkuskiej. O godzinie 13:00 zostanie pokazany film „Ocalić od zapomnienia…”, o godzinie 14:00 film „Kocjan. Życie pod wiatr”, a godzinie 15:00 film „Nie tylko NN – partyzanci pochowani na olkuskim cmentarzu”. Warto dodać, że tego dnia od godziny 8:00 do 14:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać izbę pamięci w Szkole Podstawowej im. kpt. pilota Władysława Gnysia w Żuradzie, gdzie prezentowane są pamiątki związane z tym niezwykłym lotnikiem. Do bezpłatnego zwiedzania wystawy „Olkuscy strażacy w walce z okupantem” zaprasza tego dnia Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.

uroczystosci

Pełen atrakcji dzień zakończy wieczorny koncert przygotowany przez olkuski MOK. O godzinie 19:00 na rynku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych „Zaśpiewajmy razem”, podczas którego wystąpi olkuski zespół Te Deum.

zlot militarny

Organizatorami obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej są: Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Jan Kucharzyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu. Współorganizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu. Partnerzy: Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach, Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 8. Baza Lotnictwa Transportowego, Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu, Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów, Klub Strzelecki LOK „Lokus” z Olkusza oraz Szkoła Podstawowa w Żuradzie. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze