Na wakacyjną ofertę Miejskiego Ośrodka Kultury składają się rozmaite gry i zabawy, zajęcia plastyczne i taneczne, seanse filmowe, a także spektakle dla dzieci. W pierwszym tygodniu lipca podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej wystąpili na scenie MOK w przedstawieniu „Kopciuszek – wersja współczesna”, zaś w ubiegłą środę Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” wystawiło „Złotą Rybkę”.
O ile fabuła „Kopciuszka” przeniesiona została w realia XXI wieku, to teatralna adaptacja „Złotej Rybki” była wierna pierwowzorowi pióra Aleksandra Puszkina. Atrakcyjność inscenizacji przedstawionej w Miejskim Ośrodku Kultury nie polegała jednak tylko na jej zgodności z oryginałem. Najcenniejsze było w niej wyeksponowanie przez autora adaptacji i przez młodych aktorów wychowawczych przesłanek baśni. Bez wątpienia dzieci odczytały zawarte w nich pochwały uczciwości i szacunku. Zrozumiały też skutki ulegania ślepej pogoni za bogactwem i zaszczytami, które w każdej chwili można stracić.
Przekaz ten, a także poprzedzająca ją mini lekcja z edukacji teatralnej, nie byłby pewnie dla kilkulatków tak zrozumiałe, tak czytelne, gdyby nie pomysłowość twórców przedstawienia. Zanim się rozpoczęło, konferansjer opowiedział dzieciom o obowiązujących w teatrze zasadach zachowania się i zapowiedział bajkę. Wychodząc do dzieci i zadając im pytania, na które chętnie i chóralnie odpowiadały, nawiązał z małymi widzami bezpośredni kontakt i przygotował ich na to, co działo się później. Później aktorzy wielokrotnie udowadniali, że niewidzialna granica między sceną i publicznością nie istnieje. Rybak i jego żona pojawiali się na widowni, zapraszali do aktywnego udziału w granych właśnie scenach, a maluchy reagowały żywiołowo i bez jakichkolwiek oporów, które występują czasami u dorosłych. Choć treść bajki jest poważna, to dzięki inwencji ekipy Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka” nie zabrakło też w tym przedstawieniu elementów zabawnych, rozweselających dziecięcą publiczność.
Najważniejsze jednak, że z środowego spektaklu w MOK mali miłośnicy teatru wracali do domów zadowoleni i bogatsi o świadomość, że warto kierować się w życiu szlachetnymi zasadami oraz że warto zmieniać i naprawiać to, co w życiu złe.