aaa kinga slowik

Przyjęło się, że piłka nożna jest typowo męskim sportem, bowiem w futbolu nie ma miejsca na spekulacje i grę na pół gwizdka. Każdy stereotyp można jednak obalić i jednocześnie pokazać, że grubo myli się ten, kto nie daje szans na spełnianie sportowych marzeń także i paniom. Oczywiście w Polsce piłka kopana w 95% jest ubóstwiana przez męską część społeczeństwa, ale powoli i kobiety zaczynają dochodzić do głosu. Dobrym tego przykładem niech będzie niedaleki przecież Kraków i drużyny choćby Bronowianki czy Podgórza. Tam się udało, więc czemu i w Olkuszu miałoby się udać?!

 

– No właśnie, wychodzimy z założenia, że piłka jest dla każdego. Bo przecież takie same marzenia o byciu gwiazdą mają zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Oczywiście ambicje i plany to jedno, a rzeczywistość to drugie. Ale jeśli się nie spróbuje, to ciężko liczyć na odpowiedź na pytanie, czy ja się faktycznie do tego nadaję. Dlatego też biorąc pod uwagę nasze „rodzynki” w osobach Kingi czy Mai, w trosce o nie i o rozwój naszego klubu, postanowiliśmy utworzyć drużyny dziewczęce – mówi Rafał Pięta, koordynator Olkuskiego Klubu Sportowego „Słowik”, zrzeszającego już od czterech lat najmłodszych adeptów futbolu z całego miasta, ale i także z okolicznych miejscowości. – Obecnie mamy dziesiątkę systematycznie trenujących dziewczynek, pod okiem trenerki Agnieszki Karcz, a więc Mistrzyni Polski z Czarnymi Sosnowiec i byłej Reprezentantki Polski. To dobrze wróży na przyszłość – dodaje prezes klubu Jarosław Konieczny.

W Słowiku da się poczuć świeżość. Pomysłów w klubie nie brakuje, a nabór do drużyn dziewczęcych to najnowsza inicjatywa działaczy OKS-u. W klubie mówi się o chęci utworzenia dla dziewcząt dwóch kategorii wiekowych U-11 (Orliczki) oraz U-13 (Młodziczki). Aby można mówić o pełnym sukcesie, kadry obu zespołów powinny liczyć około piętnastu zawodniczek. Tylko wtedy dziewczyny będą mogły włączyć się do ligowej rywalizacji prowadzonej przez krakowski Podokręg Piłki Nożnej. Jak na razie odbyła się pierwsza akcja plakatowania. Zaproszenia na zajęcia trafiły także do szkół podstawowych całego powiatu, a ludzie związani ze Słowikiem są w ciągłym kontakcie z zainteresowanymi.

 

– To nie jest nasz wymysł wzięty z nieba. Idziemy z duchem czasu i wsłuchujemy się w głosy otoczenia. Już wcześniej o możliwość organizacji zajęć dla dziewcząt pytało nas sporo osób, teraz z już pełną świadomością możemy na takie zajęcia zaprosić – dodaje Rafał Pięta. To zaproszenie dotyczy trzech dni w tygodniu. We wtorki i w czwartki dziewczynki trenują o godz. 16:00, a w soboty przed południem o 10:00. Zajęcia odbywają się na obiektach Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 4 na os. Słowiki. Do dyspozycji dziewcząt i trenerki Agnieszki Karcz są dwie sale gimnastyczne oraz „Blisko Boisko” ze sztuczną nawierzchnią.

– Potencjał sportowy w naszym mieście jest ogromny, tylko słabo go wykorzystujemy. Dziewczynki zazwyczaj wybierają piłkę ręczną, my natomiast dajemy im możliwość innego wyboru, proponując nieco odmienne emocje, jednak równie piękne jak te związane z halą – kończy Jarosław Konieczny.

Więcej o Słowiku na: www.oksslowikolkusz.futbolowo.pl

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o