W Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się finał X Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego pod hasłem,,Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” Jak co roku, patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Warto dodać, że konkursowi patronuje też Uniwersytet Śląski w Katowicach. Tegoroczna edycja była przygotowana przez panie: mgr M. Kozieł, mgr A. Pasich i mgr A. Piątek. 

W konkursie wzięło udział 7 najlepszych drużyn z miasta i gminy Olkusz. I miejsce zajęła drużyna z SP nr 9, II – drużyna z SP w Żuradzie,  a III – SP w Braciejówce. Finaliści musieli m. in. wykazać się wiedzą z zakresu frazeologii, nauki o języku, ortografii i szeroko pojętej kutury. Tradycyjnie pierwszym zadaniem była krzyżówka, którą tworzyły hasła będące synonimami i antonimami nazywającymi cechy charakteru. Nie sprawiła ona większych trudności, w przeciwieństwie do zadań, w których uczniowie mieli wykazać się umiejętnościami krasomówczymi, choć i tu nie zabrakło oryginalnych pomysłów. Uczestnicy m. in. musieli wymyślić, jakie zastosowanie mogły mieć współczesne przedmioty w czasach prehistorycznych. Okazało się, że dzisiejszy wieszak na ubrania był dawniej wędzarnią ryb, a rękawica robocza to po prostu krwiożerka. Dla niezorientowanych podajemy definicję tegoż przedmiotu. Krwiożerka to odciskacz mięsa z krwi upolowanych zwierząt. Po odsączeniu krwi mięso w rękawicy było opiekane i serwowane specjalnym gościom przez wodza.

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez piekarnię państwa Piasnych i Radę Rodziców przy SP nr 9. Nagrody książkowe oraz gadżety związane z regionem zostały przekazał Urząd Miasta i Gminy Olkusz.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze