aby jezyk gietki

 

9 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Olkuszu odbył się I etap Miejsko – Gminnego Konkursu Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. W tegorocznej, czternastej edycji, rywalizowali liderzy drużyn z ośmiu szkół.

 

Uczestnicy musieli się wykazać m.in. wiedzą na temat pisowni wyrazów z „rz“ i „ż“, znajomością przysłów i zasad interpunkcji, umiejętnością cichego czytania tekstu ze zrozumieniem oraz poprawnością językową. Nie było z tym większych trudności, choć niektórzy uczestnicy konkursu nie widzieli różnicy miedzy „oczami“ a „okami“, nie umieli odmienić „dwojga sań“. Pisali więc zdania typu: „W łańcuchu Andrzeja brakuje wielu oczu.“, „Nawet nie pomyśleli o dwojdze sań“.

W ostatnim zadaniu reprezentanci szkół opisywali niesamowite, choć straszne miejsce widziane jesienią. I tak na pięknej polanie było wiele grobów starej daty, z których wyłaniały się najpierw ręce, a potem nogi. W powietrzu szybowało rozmaite ptactwo, wokół rozlegała się mgła, a wszędzie poniewierały się brązowe kasztany i żołędzie. W oddali widać było kawałek promieni słonecznych, a w sadzie rozkładały się drzewa. Wiele z nich nie było już sobą. Nie były ozdobione liśćmi, a ich biżuteria znajdowała sie na ziemi. Czyż to nie oryginalne opisy? No, ale skoro tak wygląda jesienny krajobraz, to nic dziwnego, że jeden z uczniów zakończył swą pracę słowami: „Moim zdaniem jesień to zupełnie bezużyteczna pora roku“.
Na zakończenie zmagań uczniowie otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez piekarnię państwa Piasnych i Radę Rodziców przy SP 9.

Do II etapu, który odbędzie się 3 lutego 2015 r., zakwalifikowali się reprezentanci następujących szkół:
1. SP Witeradów (Anna Banyś)
2. SP Żurada (Wojciech Zbieg)
3. SP 2 (Julia Gwizdoń, Julia Chochół)
4. SP 1 (Nikolina Kopacz)
5. SP 4 (Julia Zych)
6. SP Kosmolów (Wiktoria Gałka)

SP 9 w Olkuszu

aby jezyk gietki1

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze