mok wystawa w komendzie fot1

Ponad 30 eksponatów z Muzeum Afrykanistycznego, część kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Olkusz w starej fotografii, galowy strój górnika i hutnika można zobaczyć na wystawie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Uzupełnieniem ekspozycji jest wiele pamiątkowych zdjęć mundurowych z lat minionych, stare kroniki oraz sprzęt, który wykorzystywany był w służbie w ostatnim siedemdziesięcioleciu.

Ekspozycja składa się z 4 części. Pierwsza poświęcona jest historii lokalnej policji. Najcenniejszymi są historyczne fotografie z okresu przedwojennego, m. in. zdjęcie ówczesnego budynku komisariatu policji w Wolbromiu z okresu 1920 -1926, portret komendanta komisariatu w Kluczach żoną z lat 30 XX wieku. Z kolei zdjęcie wykonane 31 lipca 1932 roku przestawia policjanta Policji Państwowej pochodzącego z Bydlina – w służbie na dawnych Kresach Wschodnich. Na fotografii uwieczniony został za kierownicą służbowego chevroleta. Wykonano je w miejscowości Nadwórna – obecnie to Ukraina. Kolejna fotografia z lat 30 przedstawia policjanta, który pełnił służbę w posterunku w Ogrodzieńcu. Zdjęcie zrobiono nad stawem zielonym w Kluczach. Cenną pamiątką, na którą warto zwrócić uwagę , jest roczny zbiór gazety „Na posterunku” z 1924 roku.

mok wystawa w komendzie fot2

Kolorystyką zachwycają eksponaty z Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu oraz kolekcja minerałów i skamieniałości. Twórcą muzeum był Bogdan Szczygieł, olkuski lekarz, podróżnik, pisarz. Efektem jego podróży i fascynacji sztuką afrykańską było utworzenie jednego z nielicznych w Polsce, a jedynego pod względem ilości zbiorów kolekcjonerskich muzeum. Nie tylko ich gama kolorystyczna, ale i różnorodność warta jest podkreślenia. Plemienne maski, w tym czi-wara, stroje, broń, tkaniny, naczynia rzeźby, przedmioty codziennego użytku rozmieszczone w otwartej przestrzeni oraz w gablotach płynnie przechodzą w kolejną kolekcję minerałów i skamieniałości. Tutaj na zaakcentowanie zasługują wielobarwne zgłady blendy skorupkowej, okazały amonit i zlepieniec parczewski, z którego zbudowano najstarszy Olkusz.

mok wystawa w komendzie fot3

Olkusz kojarzony jest z górnictwem i hutnictwem, dlatego też nie mogło wśród zbiorów zabraknąć galowego stroju górnika i hutnika. Dopełnieniem wystawy są plansze i ryciny ukazujące Olkusz na starej pocztówce, przedstawiające m. in. rynek, kościół św. Andrzeja i nieistniejącą wieżę ciśnień.

Różnorodność wystawianych eksponatów była możliwa dzięki życzliwości Pani Grażyny Praszelik-Kocjan – Dyrektorki Miejskiego Ośrodka Kultury, Pana Jacka Dziąbka i Andrzeja Feliksika – pasjonatów geologii i prehistorii Ziemi Olkuskiej, a także Janusza Adamskiego – pracownika Zakładów Górniczo-Hutniczych w Bolesławiu.

Wystawę można obejrzeć w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie do połowy grudnia 2015 roku.

nadkom. Agnieszka Fryben
Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

mok wystawa w komendzie fot4

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze