mis25015

„Czy to jutro, czy też dziś, wszystkim jest potrzebny Miś” – pod takim hasłem 25 i 26 listopada 2015 roku obchodzony był w olkuskiej Bibliotece – Światowy Dzień Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pluszowe misie już od ponad stu lat towarzyszą dzieciom na całym świecie i do dziś pozostają jedną z najpopularniejszych zabawek.

Historia Pluszowego Misia sięga 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent USA Theodor Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zastrzeleniu małego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pewien rysownik, który opublikował w gazetach komiks przedstawiający zaistniałą sytuację. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton – właściciel sklepu z zabawkami. Szybko wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy (od imienia prezydenta: Theodore’a). Od tego czasu misie towarzyszą wszystkim dzieciom, stając się ich ulubioną zabawką. 

Pluszowy miś nie tylko jest ulubioną przytulanką dzieci na całym świecie, ale także bohaterem wielu książek i bajek dla dzieci. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek – to tylko niektóre postacie z dziecięcej literatury.
Na zajęciach dzieci nie tylko zapoznały się z historią pluszowej zabawki, ale również poznały misie – książkowych i filmowych bohaterów. Przedszkolaki wysłuchały również „Bajki o brzydkim misiu”, a także brały udział w ciekawych zabawach i konkursach.
W spotkaniu, organizowanym w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, wzięły udział dzieci (i ich pluszowe misie) z olkuskich Przedszkoli Nr 4 i 7 oraz z Niepublicznego Przedszkola AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA, Niepublicznego Przedszkola „DELFIN” oraz Integracyjnego Niepublicznego Przedszkola TĘCZOWA KRAINA. Na zakończenie przedszkola biorące w zajęciach otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Światowy Dzień Pluszowego Misia zorganizowany został również w Filiach PiMBP Nr 2 w Olkuszu oraz w Gorenicach.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze