Centrum Kształcenia Ustawicznego w olkuskim Zespole Szkół nr 1 otwiera swe podwoje dla młodych miłośników nowoczesnych technologii. W miniony weekend odbyła się tam inauguracja Akademii Młodego Technika. Raz w miesiącu, od grudnia do maja, odbywać się będą warsztaty, na których dzieci i młodzież poznają m. in. różne techniczne nowinki. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez nauczycieli „Mechanika”.
Skąd pomysł na realizację innowacyjnego projektu? – Postanowiliśmy otworzyć Akademię, bo nasza szkoła ma odpowiednią bazę z bardzo dobrym sprzętem. Poza tym współpracujemy z Centrum Kopernika. Po wizytach w Centrum widzimy, jak olbrzymie znaczenie dla młodzieży ma kontakt z nowinkami technicznymi. W innych krajach w ramach promocji kształcenia zawodowego uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych. U nas nie stosuje się takich rozwiązań, dlatego chcemy prowadzić te zajęcia. CKU będzie systematycznie doposażane, zależy nam, by z jego wyposażenia korzystało jak najwięcej osób – mówi dyrektor ZS nr 1 w Olkuszu Aldona Nowicka.
Przed rozpoczęciem pierwszych zajęć młodzi studenci Akademii odebrali indeksy. Potem na warsztatach uczyli się projektowania wirtualnych domów i ogrodów, przeprowadzali też chemiczne doświadczenia. Uczestnicy pozytywnie oceniają pierwsze zajęcia. – Najbardziej podobało mi się to, że każdy miał swój komputer i mógł pracować samodzielnie. Projektowanie wirtualnego, trójwymiarowego domu jest szalenie ciekawe. Do tego pan prowadzący zajęcia był bardzo miły – opowiada Oskar Janawa.
Organizatorzy Akademii chcą, by oferta edukacyjna była odzwierciedleniem zainteresowań młodych studentów. – Chcemy, by dzieci i młodzież dzielili się z nami swoimi sugestiami. Wówczas będziemy mogli dostosować zajęcia pod ich potrzeby. Chodzi o to, by warsztaty były jak najbardziej atrakcyjne dla ich uczestników. Co ważne, nasze warsztaty są bezpłatne. Na razie podzieliliśmy uczniów na dwie grupy wiekowe. Liczymy na to, że z czasem tych grup będzie więcej – dodaje Aldona Nowicka.
Zainteresowani uczestnictwem w warsztatach mogą uzyskać wszelkie informacje w sekretariacie Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu.
Sa jeszcze nauczyciele, ktorzy wlasny wolny czas sobotni poswiecaja dla dzieci. Wielkie dzieki.
Ja podobnie wychowałem się na „Horyzontach Techniki”i na „Młodym Techniku” jak „technik starszy”.Nie było wtedy komputerów,internetu inne mieliśmy zapatrywania na świat.Pochwalam Dyrekcję Zespołu Szkół im.St.Staszica brawo jeszcze raz brawo.Napewno duża część tej młodzieży wstąpi w Wasze progi.Pogratulować pomysłu!!!
A to ta słynna inwestycja Antka i Hynka no i oczywiście Jaśka przewodniczącego. Brawo.
Piękny obiekt. Pięknie wyposażony.Pogratulować .
Super pomysł, ja tez chodziłem na zajęcia Akademii Kulinarnej organizowanej w szkole w Bukownie – Skałka i dlatego wybrałem ją
Znakomity pomysł. Wychowałem się między innymi na „Horyzontach Techniki” i „Młodym Techniku”, które to czasopisma prenumerowałem przez dwie dekady. W czasach socjalizmu o wszelkich nowinkach technicznych, wynalazkach, można było dowiedzieć się tylko z czasopism, zobaczenie ich na własne oczy było niemożliwe. Marzyłem chociaż o dotknięciu telewizora w zegarku (w latach 70-tych zobaczyłem taki, japoński, właśnie w MT). Dzisiaj wynalazki z całego świata docierają do Polski prawie natychmiast, szczególnie te powszechnego użytku. Uwielbiam oglądać programy z serii: „How it is made – Jak to jest zrobione”, czy w ogóle wszystkie programy związane z techniką, których w telewizji jest dzisiaj mnóstwo. Mam nadzieję, że zajęcia w Akademii będą ciekawe, pozwolą rozwijać Młodym Technikom ich zainteresowania, powodzenia 🙂 .