Letni Festiwal Organowy trwa. Koncerty organizowane w olkuskiej bazylice gromadzą coraz większą publiczność. To dobrze wróży jesiennym Dniom Muzyki Organowej, które w tym roku, być może, zyskają nowych słuchaczy. Na razie wszyscy chętni mogą się delektować brzmieniem olkuskiej perły, czyli organów Hansa Hummla, uzupełnianym przez inne instrumenty. Byli już mali, początkujący skrzypkowie, a w minioną niedzielę fara rozbrzmiewała dźwiękami altówki i organowymi improwizacjami.
To było już drugie spotkanie z cyklu Letni Festiwal Organowy, zorganizowane w bazylice św. Andrzeja przez Stowarzyszenie na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Pokazało ono, że letnie koncerty zyskują coraz więcej sympatyków i że olkuszanie coraz bardziej doceniają niepowtarzalne brzmienie organów mistrza Hummla. Festiwal to gratka dla miłośników muzyki klasycznej, która rzadko jest publicznie prezentowana w naszym mieście. Jest to także propozycja  na spędzenie niedzielnego popołudnia w wyjątkowych wnętrzach olkuskiej fary i przy pięknej muzyce doskonałych muzyków.
W ostatnią niedzielę olkuszanie wysłuchali koncertów Michała Mączki i Jarosława Kagańca.
W pierwszej, kameralnej części koncertu Michał Mączka zaprezentował dwa rzadko wykonywane utwory –  sześcioczęściową Suitę Wiolonczelową nr 1 Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji na altówkę oraz Ave Maria Antonina Dworzaka. Na organach akompaniował mu Maciej Semla.
W organowej części koncertu Jarosław Kaganiec zaskoczył słuchaczy improwizacją, jak sam przyznał – inspirowaną klimatem najcenniejszych olkuskich zabytków – gotyckiej bazyliki św. Andrzeja oraz organów Hansa Hummla. Utwór ten pozwolił też słuchaczom kontemplować różnorodność walorów brzmieniowych instrumentu unikalnego w skali Europy.
Kolejny koncert z letniego cyklu odbędzie się 9 sierpnia, a rozpocznie się o godz. 18. Wystąpi Krzysztof Urbaniak, organista i klawesynista, improwizator, kameralista oraz realizator basso continuo, laureat prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. W programie przewidziano także prezentację poświęconą sztuce budowy organów w II połowie XVII w Polsce.Michał Mączka – absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, grał pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, występuje ze specjalizującym się w muzyce klasycznej i klezmerskiej Trio Brillante, a ostatnio także w nowo powstałej olkuskiej grupie poezji śpiewanej. Na co dzień pracuje jako instruktor muzyki w Miejskim Ośrodku Kultury.Maciej Semla – absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Leszka Wernera. Był organistą m.in. w kościele OO. Kapucynów w Krakowie oraz w latach 2005-2007 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Koncertował w wielu miastach Polski. Obecnie jest organistą w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

Jarosław Kaganiec – ukończył katowicką Akademię Muzyczną w klasie prof. Juliana Gembalskiego, a także mistrzowskie kursy w Lubece i Kolonii. Aktualnie jest organistą w krakowskim kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki. Ponadto, jako pianista, współpracuje z Teatrem Starym, jest znanym i cenionym jazzmanem, gra muzykę klezmerską, a niedawno rozpoczął współpracę z Andrzejem Sikorowskim.

Iwona Krzystanek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze