amonit 1

Amonit to grupa ludzi pozytywnie zakręconych na punkcie turystyki. Łączy ich wspólna pasja, którą chcą przekazywać innym. Wychodzi im to nieźle, czego dowodem są wspólne wędrówki zyskujące coraz większą liczbę uczestników. Olkuska Grupa Turystyczna w 2019 roku kończy 5 lat. Przez ten czas udało się wiele zrobić i zobaczyć, ale jak podkreślają jej założyciele, jeszcze więcej zostało do zrobienia i odkrycia.

Nazwa Amonit nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do amonitu, bez którego ciężko sobie wyobrazić Jurę Krakowsko-Częstochowską. Działalność Amonitu to przede wszystkim piesze, bezpłatne, otwarte, rodzinne i niezbyt męczące wędrówki. Pasjonaci takich wypraw wędrują głównie po urokliwych zakątkach jury, jednak przez te lata nie brakowało wypraw w inne zakątki kraju. Grupowicze mają za sobą kameralne wypady w góry oraz jednodniowe wycieczki autokarowe, gdzie zawsze tematem przewodnim jest poznanie historii zwiedzanych miejsc.

Razem z Amonitem wędrują ci, którzy mają na to ochotę – raz w roku, albo i za każdym razem, gdy nadarzy się do tego okazja. Przede wszystkim są to mieszkańcy powiatu olkuskiego, ale wśród uczestników wędrówek bez trudu można odnaleźć osoby z Krakowa, Wieliczki, Zagłębia Dąbrowskiego, a nawet Myszkowa i Częstochowy.

Amonit doczekał się już także kilku flagowych imprez. O każdej porze roku grupa zaprasza na tematyczne wędrówki: zimową, wiosenną, letnią i jesienną. – To cykl wędrówek, które organizujemy gdy zmienia się pora roku. Chcemy pokazywać urokliwe zakątki jury w różnym krajobrazie i przy zmieniającej się pogodzie. Udowadniamy, że jura jest piękna w każdym momencie – przekonuje Agnieszka Lis, liderka OGT Amonit.

amonit 2

Kolejne sztandarowe propozycje Amonitu, które już na stałe wpisały się w coroczny kalendarz wypraw to: „Nocne zwiedzanie Pustyni Błędowskiej”, weekendy w górach oraz warsztaty turystyczno-krajoznawcze. – Ponadto wspieramy Olkuskie Spacery Historyczne organizowane przez Urząd Miasta i Gminy Olkusz, rozpoczęcie sezonu turystycznego w Olkuszu oraz konkurs „Dzieło Hansa Hummla w poezji i plastyce” organizowany przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy przychodzą do nas i proszą o pomoc w realizacji danych projektów, nawiązujących do geografii i historii naszych terenów – dodaje Agnieszka Lis.

5-lecie działalności Amonitu w zgodnej opinii członków grupy jest mobilizacją do dalszej pracy, aby za kolejne pięć lat móc świętować okrągły jubileusz. Grupa już teraz zaprasza na nadchodzące wydarzenia. Na sobotę 23 lutego zaplanowano „Rodzinny spacer śladami świętych w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu”. To pierwszy spacer, dający początek następnej edycji Olkuskich Spacerów Historycznych. Miesiąc później (22 marca) także w ramach OSH odbędzie się spacer pod nazwą „Od gotyku do modernizmu – śladami architektury Olkusza”. Po spacerach w ramach miejskiego projektu, razem ze zmianą kalendarzowej pory roku Amonit zaprasza na „Wiosenną Wędrówkę po Dolinie Bolechowickiej i Kobylańskiej”, którą wyznaczono na 27 kwietnia.

Dlaczego warto uczestniczyć w imprezach organizowanych przez Amonit? – Bo warto aktywnie spędzać czas, warto uprawiać turystykę i poznawać świat, który nas otacza. Do tego przyjazna atmosfera, kreatywni ludzie oraz dobrze przygotowani do swojej pracy przewodnicy – odpowiada Agnieszka Lis.

amonit 3

Olkuska Grupa Turystyczna Amonit na przestrzeni pięciu lat zyskała spore grono zwolenników. Na zaproszenie do wspólnych wędrówek odpowiada czasem po kilkaset osób, a jak wiadomo, to właśnie liczby są najlepszym wykładnikiem tego co się robi. A one nie kłamią i dają jasny przekaz, że turystyka – szczególnie ta piesza ma się naprawdę nieźle. Duża w tym zasługa samych organizatorów, którzy w projekt pod wspólną nazwą Amonit włożyli mnóstwo zdrowia i przede wszystkim serca.

Okazją do wspomnień i podziękowań za dotychczasowy dorobek grupy, było sobotnie spotkanie w Miejskim Domu Kultury. Skoro jubileusz, to oprócz prezentacji dokonań i zdjęć nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu oraz toastu z życzeniami kolejnych, nawet tych okrągłych jubileuszów.

amonit 4

amonit 5

amonit 6

amonit 7

amonit 8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze