DSCF6079

W olkuskim BWA miało miejsce kolejne ważne wydarzenie kulturalne. W miniony piątek, 13 października, uroczyście otwarto wystawę grafik autorstwa Stanisława Jakubasa. Na wernisaż przybyło liczne grono wielbicieli talentu olkuskiego artysty, jego przyjaciół i znajomych.

Stanisław Jakubas urodził się w 1948 r. w Bedford w Wielkiej Brytanii. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom w Pracowni Drzeworytu prof. Franciszka Bunscha (1977). Na krakowskiej ASP pracuje od 1979 r. (doktorat w 1988 r., przewód habilitacyjny – 1996 r.). W latach 1998-2015 jako samodzielny pracownik dydaktyczny prowadził m.in. przedmioty: „kompozycja”, „struktura dzieła”, czy „perspektywa i iluzja przestrzeni”. Artysta zajmuje się głównie grafiką i malarstwem, a okazjonalnie także płaskorzeźbą. Brał udział w ponad 130 wystawach i konkursach w kraju i za granicą (m.in. Francja, Szwajcaria, USA, Belgia, Wielka Brytania, Włochy). Na swoim koncie ma również 10 wystaw indywidualnych. W 2001 r. został laureatem I edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Prace Stanisława Jakubasa znajdują się m.in. w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum w Zamościu, w kolekcjach prywatnych w USA, Japonii, Włoszech i Niemiec.

Na piątkowej wystawie, uroczyście otwartej przez dyrektora galerii BWA Stanisława Stacha, zaprezentowano ok. 30 dzieł artysty pochodzących z różnych okresów jego twórczości. Prace te, znajdujące się na pograniczu grafiki i malarstwa, zostały wykonane przy pomocy wałka, farb, szkła i papieru. Część z nich specjalnie na wystawę wypożyczono ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów i udostępniono szerokiej publiczności. W części oficjalnej spotkania artysta krótko opowiedział o tym, jak powstają jego dzieła. Na specjalną uwagę zasługuje z pewnością kolorystyka pokazanych grafik – od dość stonowanych brązów i szarości (np. prace z 2010 r.), po barwy niezwykle optymistyczne – czerwienie, żółcie, odcienie zieleni i pomarańczu (najnowsze grafiki, pochodzące z 2017 r.). W drugiej części wieczoru można było porozmawiać z artystą, wpisać się do pamiątkowej księgi i uraczyć przygotowanym poczęstunkiem.

DSCF6074

DSCF6081

DSCF6047

DSCF6054

DSCF6090

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Laura
Laura
6 lat temu

😐 xdd