zbiorka krwi2

W jakich sytuacjach przetacza się krew? Jaką pełni ona funkcję w organizmie człowieka? Z czego składa się krew? Jaka jest droga od donacji do transfuzji? – odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące  krwi mogli dowiedzieć się uczniowie popularnego „Mechanika”  w Olkuszu podczas akcji pobierania krwi, która jest organizowana cyklicznie w ZS Nr 1 w Olkuszu.

Po raz pierwszy uczniowie Szkoły przy ul. Górniczej 12  poddali się donacji 13 lutego 2013 r. pamiętając, że każdy z nas jest potencjalnym biorcą krwi.
W dniu 7 stycznia 2014 r. młodzież  po raz kolejny oddała krew dla potrzebujących bo kropla do kropli a uzbiera się życie.

Zbiórki krwi  w „Mechaniku” odbywają się dwa razy w roku a przeprowadzane są przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Na sali gimnastycznej kolejka do stosownego badania. Na specjalnych łóżkach dawcy. Wagomieszarki  ustawicznie mieszają krew aby nie dopuścić do jej krzepnięcia. Ich funkcją jest równocześnie mierzyć czas donacji, jak również ilość oddawanej krwi. Pełne pojemniki krwi. Posiłek regeneracyjny. Radość z udziału w Akcji. Zawsze ten sam rytm każdej donacji, ale za każdym razem uratowane jakieś ludzkie życie i zdrowie.

„To buduje”(…) „Świadomość, że co kilka minut ktoś potrzebuje krwi przynagla do dzielenia się darem życia”(…) . „Krwi nie można wyprodukować a nie może jej zabraknąć dla nikogo” (…)„Informacje pozyskiwane przez nas podczas kolejnych edycji honorowego krwiodawstwa  łatwo zapadają w pamięć, kiedy samemu aktywnie uczestniczy się w przekazywaniu daru życia”(…) „ Czujemy się jak antywampiry –  bo  wenflony z płynącą krwią  są założone do naszych żył ale to  my oddajemy krew – dar życia”  – wypowiadali się uczniowie.

Organizatorkami wydarzenia były panie: Edyta Haberka i Bożena Czerwonka.

zbiorka krwi1„Mechanik” angażuje się w przedsięwzięcia prozdrowotne. We współpracy z olkuskim SANEPIDEM są organizowane eventy promujące zdrowie, jak Marsz przeciw dopalaczom, NO PROMIL NO PROBLEM,  czy Rzuć palenie razem z nami, nie przebywaj z palaczami. Jabłko zamiast papierosa” (w kontekście Światowego Dnia Rzucania Palenia). W Szkole ma miejsce współpraca uczniów pod kierunkiem pani Anny Kowal z Fundacją DKMS Polska.
Utworzono stały punkt informujący, gdzie można uzyskać dane dotyczące procedury zostania dawcą komórek macierzystych lub szpiku kostnego. W zorganizowanym 13.03.2013 r. w ZS Nr 1 w Olkuszu Dniu Dawcy Szpiku, chętni mogli zarejestrować się w bazie dawców. Ochotników do walki z białaczką nie brakowało. Przedstawiciele społeczności szkolnej jak i mieszkańcy Olkusza, poddali się badaniom zgodności genetycznej i wyrazili wolę stania się bliźniakami genetycznymi dla osób cierpiących na choroby układu krwiotwórczego. Potencjalni dawcy komórek macierzystych lub szpiku pomogli innym w walce o życie.

Tekst nadesłany przez ZS nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments