antywampiry

 

W dniu 28 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu odbyła się akcja pobierania krwi, która w popularnym „Mechaniku” jest cyklicznym przedsięwzięciem. 

 

Pierwszy raz młodzież szkoły przy ul. Górniczej 12, oddała krew 13 lutego 2013 r. Zbiórki krwi w ZS Nr 1 odbywają się dwa razy w roku a przeprowadzane są przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
„Pobieranie krwi kojarzy się z wampiryzmem.Wampiry, według dawnych podań, żywią się krwią swoich ofiar i są nosicielami śmierci. My odwracamy topos wampira. Dajemy innym krew – dar życia dla jej potrzebujących. Osoby, które poddają się donacji, są antywampirami, ratującymi życie innych. (…). Każdy z nas jest potencjalnym biorcą krwi” – wypowiadają się uczniowie ZS Nr 1, honorowi dawcy, podczas sondy korytarzowej.

Z każdą zbiórką krwi, w „Mechaniku” przybywa chętnych. W listopadowej akcji krew oddało 50 osób. Nie każdy preparat krwiotwórczy, sporządzany na bazie krwi pobranej od dawców, kwalifikuje się go krwiolecznictwa. Niezwykle cieszy fakt, że krew pobierana od uczniów ZS Nr 1, prawie w 100% spełnia normy jakościowe i nadaje się do przetoczenia chorym.
Organizatorkami wydarzenia są panie: Edyta Haberka i Bożena Czerwonka.
Kolejna akcja krwiodawstwa w „Mechaniku”, odbędzie się w maju 2015 r.

Iwona Rams ZS Nr 1 w Olkuszu

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o