czas na szkoł zawodowe2

W dniu 13 maja 2015 w Centrum Kształcenia Ustawicznego  i Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu odbyła się konferencja dla dyrektorów gimnazjów i przedstawicieli organów prowadzących powiatów olkuskiego, chrzanowskiego i miechowskiego pt.”Czas na szkoły zawodowe – szkoła zawodowa autostradą do sukcesu”. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony przez  Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Zawodowców. Celem konferencji było podkreślenie rangi i znaczenia kształcenia zawodowego gwarantującego  młodym ludziom dobry start na rynku pracy. Dzisiejszy rynek ceni  wysokie umiejętności zawodowe, a zdobycie ich już na poziomie edukacji ponadgimnazjalnej zwiększa szanse  na sukces zawodowy. 

czas na szkoł zawodowe

Konferencja rozpoczęła się udziałem gości w zajęciach organizowanych w CKU i KZ, podczas których uczniowie prezentowali określone ćwiczenia związane z osiąganiem efektów zawartych w podstawach programowych dla poszczególnych zawodów.
Konferencję otworzyła Pani Aldona Nowicka Dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu, która przedstawiła dobre praktyki  tworzące model nowoczesnej szkoły zawodowej. Podkreśliła ona, iż aby na rynek pracy trafili specjaliści, szkolnictwo zawodowe musi ściśle współpracować z pracodawcami. Zwróciła też uwagę na fakt, iż szkoły zawodowe muszą mieć odpowiednią strukturę, poszerzając swoją ofertę o formy pozaszkolne, które umożliwią zdobycie nowych kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy.
Podczas konferencji głos zabrał również Pan Ryszard Januszek- przedstawiciel Zarządu Powiatu Starostwa Powiatowego w Olkuszu, który podkreślił znaczenie Zespołu Szkół Nr 1 jako trzonu kształcenia zawodowego w powiecie. Pan Tadeusz Spyra – założyciel i wiceprezes Zarządu Zakładu Usług Przemysłowych „CERTUS’  Sp. z o. o. zwrócił uwagę na niebagatelne znaczenie promocji szkolnictwa zawodowego już od etapu szkoły podstawowej.

czas na szkoł zawodowe3

Pani Joanna Szatan – Kenderow – specjalista ds. merytorycznych w projekcie „ Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce” zaprezentowała efekty realizacji projektów we współpracy ze szkołą zawodową. Małopolski Wicekurator Oświaty Pan Grzegorz Baran podsumowując konferencję powiedział: „ Absolwent polskiej szkoły zawodowej posiada nadbudowę techniczną, dzięki której wie nie tylko jak, ale i dlaczego zastosować daną umiejętność zawodową. Polskie szkolnictwo zawodowe jest autostradą do sukcesu i może być pozbawione kompleksów wobec zawodowego szkolnictwa zachodnioeuropejskiego.

ZS nr 1 w Olkuszu

czas na szkoł zawodowe4

czas na szkoł zawodowe5

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze